Na VUT vznikají dezinfekce, ochranné štíty nebo roušky. Týmy odborníků pomáhají s vývojem léku na COVID-19

-- 31.03.2020

Fakulta chemická VUT může nově díky získanému povolení míchat dezinfekci Anti-COVID podle oficiální receptury WHO. K její přípravě jsou potřeba čtyři základní ingredience: denaturovaný líh, 3% peroxid vodíku, 98% glycerol a voda. „Fakulta získala povolení vyrábět dezinfekci pro potřeby univerzity, organizačních složek státu, kraje, měst, obcí a jejich příspěvkových organizací. Jedny z prvních várek byly předány Městské policii Brno a hasičům brněnské městské části Žebětín,“ uvedl tajemník fakulty Roman Hladík. „V rámci našich možností se budeme snažit směrovat naši pomoc především přímo v oblasti města Brna, kde je stále množství organizací, které ji naléhavě potřebují.“

Do pomoci s poznáním viru a vývojem účinné látky se prostřednictvím projektu Folding@home zapojila Fakulta strojního inženýrství, Fakulta stavební a Studentská komora Akademického senátu VUT. Instalací programu uživatel umožní vědcům použít výpočetní výkon procesoru nebo grafické karty. Tisíce uživatelů tím své stroje spojují do jakéhosi superpočítače. Tým Fakulty stavební VUT s názvem folding@fast.vut a číslem 246110 nyní patří mezi 5 % nejlepších týmů na světě a dál se posouvá. „Nyní téměř všichni dobrovolníci zapojují kapacity svých pracovních i domácích počítačů do závodu s časem a podílejí se na simulaci chování proteinů virových částic COVID-19. Výpočetní kapacita sítě v posledních dnech rychle stoupá a už několikanásobně překročila výkon nejlepšího superpočítače na světě Summit,” vysvětluje důležitost zapojení jednotlivců Tomáš Apeltauer z Fakulty stavební.

Pozadu nezůstávají ani zaměstnanci Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství. Ti využili neaktivní stroje k výrobě jednoduchých jednovrstvých roušek z bavlněného plátna. Několik desítek jich rozdali kolegům a také jednotlivcům, kteří se jim ozvali. „Roušku EasyOn vyřeže laserový ploter za 15 vteřin a k dokončení je potřeba drobné šití. Roušku PiggyNOSE lze naopak složit i bez šití pomocí tří pevnějších nití. Oba typy nasadíte rovnou na uši bez vázací šňůrky,” popsal princip jednoduchých roušek David Škaroupka. Soubory pro laser, návody a další potřebné podklady poskytl tým zdarma, aby jejich know-how mohl v této složité době využít každý zájemce. Jedny z prvních vyřezaných roušek putovaly na Oddělení mikrobiologie vyškovské nemocnice.

Stejně tak se jeho tým zapojil do iniciativy “3D tiskem proti COVID-19”, který s využitím 3D tiskáren vyrábí plastové součástky do ochranných štítů, převážně pro zdravotníky. Díky veřejně poskytnutým tiskovým datům se může zapojit každý, kdo 3D tiskárnu vlastní. V dílně strojLAB na Fakultě strojního inženýrství pracuje šest tiskáren, které dokážou za den vytvořit několik hlavových a bradových dílů, které se následně kompletují s plexisklem. Štít je zatím doporučený jako jednorázový a jde o prostředek osobní ochrany při práci ve ztížených podmínkách. „Naše dlouholetá partnerská firma Filamentum nám zdarma poskytla materiál pro tisk. Přes noc u nás jede šest 3D tiskáren, které vyrábí držáky na ochranné štíty. Vytištěné části budeme předávat do FabLabu JIC, kde budou štíty kompletovat,“ doplňuje Škaroupka.

Na výrobu dílů pro ochranné štíty dohlíží také dobrovolníci v digitální dílně FabLab, kde shromažďují 3D tiskárny od veřejnosti. Čtyři tiskárny do dílny zapůjčil také Luděk Žalud, který je zaměstnancem Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií a CEITEC VUT. Na třech dalších tiskárnách bude součástky tisknou u sebe v laboratoři. Jak popisuje Tomáš Mejzlík, absolvent FEKT VUT a koordinátor dílny, FabLab se stal v oblasti 3D tisku ochranných štítů centrálou nejen pro Brno, ale i pro Jihomoravský kraj. „V současnosti tu máme 25 tiskáren a za den jsme schopni vyrobit až 200 štítů. Máme tu i speciální ozónový generátor, takže štíty poté zabalíme a můžeme je rovnou odeslat těm, kdo je potřebují. První zásilka zamíří jihomoravským záchranářům,” vysvětluje a zároveň vyzývá Tomáš Mejzlík ty, kteří mají nevyužité 3D tiskárny. Pomocí webového formuláře se můžou do projektu zapojit buď doma, nebo své stroje zapůjčit právě do FabLabu.

Autor: Zdroj: VUT