Vítězové ceny společnosti Siemens v prvním českém průmyslovém hackathonu chtějí ve vývoji aplikace Machine Medic pokračovat

-- 24.06.2019

První průmyslový hackathon se zaměřil na nové nápady a inovace v oblasti průmyslového internetu věcí. Dvacet soutěžních týmů pracovalo od pátku 8. března do soboty 9. března 2019, řada týmů využila pro své nápady platformu Siemens pro průmyslový internet věcí MindSphere. Partnerskou cenu společnosti Siemens získal tým Bublinky Bublinky za aplikaci pro prediktivní údržbu nazvanou Machine Medic.

Vítězná aplikace, kterou v systému MindSphere vytvořili Pavel Doležal (PD), Tomáš Gatial (TG) a Branislav Štupák (BŠ), dokáže provozovatelům výrobních strojů a zařízení přesně poradit, jak mají své stroje udržovat. Využívá k tomu prediktivní analýzu dat, která získává ze senzorů. Aplikace umí ušetřit náklady na údržbu, omezit riziko neplánovaných odstávek a přesně určit, jak má kvalifikovaný pracovník údržbu provést. Řeší problém, jak dostupná data převést do srozumitelných a jasných informací, podle  kterých se dá rychle a spolehlivě rozhodovat. Manažeři díky aplikaci Machine Medic v reálném čase získávají snadno pochopitelnou informaci o tom, co je potřeba udělat a jaká bude cena údržby.

Partnerskou cenu společnosti Siemens představuje dvoudenní cesta na mezinárodní výstavu Hannover Messe, kde se vítězové seznámí s nejnovějšími trendy v konceptu Průmysl 4.0 na reálných ukázkách technologií a referenčních projektech. Vítězové hackathonu se osobně seznámí nejen s technologickými specialisty Siemens. Ti je představí také svým obchodním  partnerům a umožní jim navázat kontakty s českými zákazníky, kteří se zaváděním digitálních technologií v průmyslu intenzivně zabývají.

Můžete nám představit členy týmu Bublinky bublinky? Jaké jsou vaše aktuální profese, studia a jak jste přišli na ten netradiční název?

PD: Já jsem Pavel Doležal, pracuji ve společnosti eMan jako softwarový vývojář. Průmysl 4.0 a IoT jsou pro mě osobně i pro nás v eManu hodně atraktivní obory, do kterých se snažíme proniknout a ve kterých jsme již realizovali pro naše klienty několik zajímavých projektů. Vidíme v nich ohromnou budoucnost.

BŠ: Som Braňo Štupák a pracujem v společnosti eMan jako software engineer. S Pavlom sme dokonca v jednom tíme a zaoberáme sa inovatívnymi technológiami. V našom tíme máme za sebou viacero úspěšných IoT v kombinácii s ML. Keď sme sa dozvedeli o výzve v podobe 24hodinového IoT hackathonu, rozhodli sme sa to skúsiť. Bol to náš prvý hackathon.

TG: Ja som Tomáš Gatial, pracujem ako creative technologist v Livesportu. Zaujímam sa o UX Design a prototyping, ale tiež sa venujem aj cloudovej architektúre a automatizácií. Doteraz som sa pohyboval hlavne v problematikách týkajúcich sa športu a IoT. Práve priemyselný IoT hackathon bol pre mňa veľmi zaujímavou príležitosťou, ako si rozšíriť obzory v inom odvetví.

PD: Co se týče názvu našeho týmu, tak na ten jsme přišli v hospodě (kde jinde). Braňo viděl na pivním tácku nějaké bublinky, tak navrhl z legrace „Bublinky bublinky“. Nechtěli jsme se na hackathonu brát moc vážně a tento název nás v tom maximálně podporoval, a tak jsme u něj zůstali.

V čem spatřujete výhody platformy MindSphere a co jí naopak chybí?
TG: MM môže byť postavený ako modul do Mind‑Sphere, keďže MindSphere poskytuje skvelé analytické možnosti, z ktorých môže MM ťažiť ako z dátového vstupu. Čitateľnosť týchto analýz je však výzva, na ktorú sme sa zamerali. Ak to správne chápeme, MindSphere má slúžiť firmám zaviesť analytiku do ich provozu, preto MM by to mohol celkom dobre doplniť o interpretáciu, ktorá tam možno trochu nie je dotiahnutá tak, aby to mohli konzumovať aj ľudia, ktorí niesú zasvätení do procesov príprav prediktívnej
analytiky.

Jak složité je za 24 hodin vymyslet použitelný softwarový nástroj? Věděli jste již před soutěží, co a jakým způsobem budete chtít vytvořit?

PD: Na hackathonu jsme přišli s nápadem vytvořit prototyp hardwaru, který by na základě zvuků nebo vibrací detekoval poruchy strojů. Tento nápad jsme konzultovali s partnery hackathonu a vesměs jsme dostali jednotný feedback, a to že je tento nápad vyřešený a všichni partneři dokážou detekovat poruchy a do určité míry je dokážou i předvídat. V komunikaci s nimi jsme však identifikovali společný problém, který všechny sužuje; všichni sice dokážou provádět prediktivní analýzu strojů, ale nedokážou výsledky této analýzy efektivně sdělovat provozovatelům těchto strojů. Provozovatelé strojů dostávají technické reporty, kterým nerozumějí, a nedokážou na základě nich činit efektivní rozhodnutí. Proto jsme vymysleli systém, jenž výsledky této prediktivní analýzy přetlumočí provozovatelům strojů tak, aby jasně viděli ekonomický a časový dopad učiněných rozhodnutí.

Vaše aplikace Machine Medic dokáže provozovatelům výrobních strojů a zařízení přesně poradit, jak mají své stroje udržovat. Využívá k tomu prediktivní analýzu dat, která získává ze senzorů. Jak moc limituje potencionálního uživatele senzorové vybavení?

TG: Veľkú úlohu v tomto prípade hrá konkrétny výrobca daného výrobného stroja. Sú stroje, ktoré senzoriku neposkytujú vôbec, buď z dôvodu staršieho dátumu výroby, alebo z iného dôvodu, naopak niektorí výrobcovia už teraz poskytujú kompletné senzorické vybavenie, avšak aj v tomto prípade je občas výzva vyčítať užitečné informácie z týchto vstupov.

BS: Naše riešenie jednoducho nájde anomálie v nameraných dátach  snímačov. Je samozrejmé, že čím relevantnejšie dáta získame, tým je analýza lepšia. Naopak z dvojstavových snímačov typu OK/NOK sa analýza robí len ťažko. Uvedomujeme si, že vo výrobe funguje mnoho starých strojov, bez vhodných snímačov. Pokiaľ stroj plní svoju úlohu dobre, prevádzkovateľ nemá dôvod meniť ho, čo je pochopiteľné. V takom prípade ide využiť neinvazívne snímanie vibrácií alebo snímanie audio signálu zo stroja. Tieto dáta sú zlatým pokladom. Na ich základe, dokážeme predikovať anomálie a ponúknuť čo najlepšie riešenie.

MM umí ušetřit náklady na údržbu, omezit riziko neplánovaných odstávek a přesně určit, jak má kvalifikovaný pracovník údržbu provést. Můžete podrobněji popsat, jak k tomu dochází?

TG: V rôznych produkčných prostrediach môže mať odstávka stroja rôzny dôsledok. V tomto prípade v MM musíme spojiť znalosti z prediktívnej analytiky spolu s produkčným modelom, prípadne biznismodelom danej firmy, kde si následne môžeme odvodiť finančný dopad rôznych možností údržby. Napríklad existujú prípady, že pracovníci údržby stoja pred rozhodnutím, kedy robiť údržbu, prípadne či umelo predlžovať životnosť aktuálnej zostavy do konca výrobného cyklu alebo robiť okamžitý servis. Aj s takýmito výzvami môže pokročilá interpretácia prediktívnej analytiky pomôcť.

Kladli jste důraz, aby dostupná data bylo možné převést do srozumitelných a jasných informací, podle kterých se dá rychle a spolehlivě rozhodovat. Někdo ale preferuje informací více, a to i za cenu menší srozumitelnosti. Je možné Machine Medic postavit uživateli „na míru“?

PD: V ideálním světě by provozovatele stroje zajímal jen výsledek, na základě kterého dokáže dělat efektivní rozhodnutí, což je většinou konkrétní činnost, kterou je na stroji potřeba vykonat, a její dopad v podobě ušlého zisku, času odstávky atd. Dokud ale technologie nedosáhnou stoprocentní spolehlivosti (což si osobně myslím, že nikdy nenastane), měli by mít provozovatelé možnost jít do hloubky a vidět, jak se algoritmus rozhoduje, a mít možnost dělat jiná finální rozhodnutí. Toto je výzva pro všechny machine learning aplikace. Čím více se ML uvádí do praxe a ovlivňuje naše každodenní rozhodování, tím více je potřeba, aby koncoví uživatelé měli možnost nahlédnout pod pokličku algoritmům a porozumět, proč se algoritmus rozhodl zrovna tak, jak se rozhodl, a případně tato rozhodnutí upravovat.

Máte v plánu aplikaci Machine Medic dále rozvíjet? Pokud ano, jak?

TG: Myslíme že môžeme do istej vnímať naše ohodnotenie na hackathone ako potvrdenie, že medzera na trhu do istej existuje a firmy sú ňou ochotné sa zaoberať. Myslím si, že v našom tíme sme našli dostatočný skill set a túto problematiku sme uchopili trochu netradične. Možno toto priemysel v tejto chvíli potrebuje. Veľmi radi by sme pokračovali.

Vyhráli jste dva dny na největším veletrhu v Hannoveru a setkání s technologickými specialisty Siemensu. To není špatný start pro novou kariéru. Chcete se IoT věnovat i nadále?

PD: Na veletrh Hannover Messe se velmi těším. Doufám, že načerpáme inspiraci, navážeme zajímavé kontakty, případně položíme základy nějaké budoucí spolupráce.

TG: Pre mňa osobne je IoT veľká vášeň a hobby. Sme veľmi vďační Siemensu, že prišli na hackathon s takouto „cool“ cenou. Určite je to niečo, z čoho budeme dlho čerpať nielen inšpiráciu.

BŠ: Veľtrh beriem ako veľkú príležitosť pre inšpiráciu a naviazanie kontaktov. Teším sa, že sme vyhrali cenu od lídra v obore, ako je Siemens, o to hodnotnejšia je pre mňa výhra. IoT sa venujeme a určite budeme pokračovať.

Autor: Vítězslav Fejfar, Řízení & údržba průmyslového podniku