Udržitelné a energeticky efektivní nabíjení manipulačních vozíků

-- 08.01.2018

Společnost Vestel Poland Sp. z o.o, která je výrobcem zábavní elektroniky, modernizovala ve svém výrobním závodě nedaleko Wroclavi nabíjecí techniku pro svoji flotilu elektrických manipulačních vozíků. O plynulý tok materiálu se zde stará celkem 32 vozíků. Aby se trakční akumulátory vysokozdvižných vozíků nabíjely co nejefektivněji, sází společnost Vestel na přístroje Selectiva od rakouského specialisty, společnosti Fronius. Tyto přístroje využívají inteligentní nabíjecí proces Ri, který nabíjí každý akumulátor podle jeho individuálních potřeb. Jedná se o způsob, který je šetrný k akumulátorům, prodlužuje jejich životnost a pomáhá společnosti Vestel výrazně snížit provozní náklady.

O energetické efektivitě se dnes hodně hovoří. Díky současné energetické politice a celosvětové klimatické dohodě se šetrné zacházení se zdroji a omezování spotřeby elektrické energie dostává stále více do povědomí lidí, a to i v intralogistice. S cílem co nejefektivněji a nejspolehlivěji přepravit zboží na místo určení již mnohé podniky sází na elektricky poháněné manipulační vozíky. Ty jsou v porovnání s vysokozdvižnými vozíky se spalovacím motorem nejen podstatně tišší a ekologičtější, ale také dokážou trvale snížit provozní náklady. Pro úsporný provoz těchto elektrických pomocníků hraje rozhodující roli správná nabíjecí technika. To platí i pro výrobce zábavní elektroniky Vestel, který v roce 2013 začal hledat efektivnější a cenově výhodnější řešení pro svoji flotilu manipulačních vozíků.

Podnik založený v roce 1984 v tureckém městě Manisa, který je od roku 1994 součástí skupiny Zorlu Group, je jedním z nejvýznamnějších světových výrobců OEM (Original Equipment Manufacturer) a ODM (Original Design Manufacturer) v oblasti domácích spotřebičů a elektrospotřebičů. Skupinu Vestel tvoří 24 jednotlivých podniků, které se specializují na výrobu, vývoj softwaru a technologií, marketing a prodej rozmanitých výrobků. Pod různými japonskými a evropskými značkami exportují televizory, pračky, chladničky a osvětlení LED celkem do 149 zemí. Společnost Vestel neustále rozšiřuje své kapacity, exportní aktivity i svůj podíl na trhu a v současné době má závody nejen v Turecku, ale i na mnoha místech ve světě. Jeden z nich se nachází nedaleko Wroclavi. Zde se 330 zaměstnanců zabývá výrobou LCD televizorů.

Zjištění možností úspor a jejich efektivní využití

Polský závod zahrnuje také sklad o rozloze 21 000 metrů čtverečních. Pro efektivní přepravu veškerého zboží na místo určení společnost Vestel používá 32 elektrických manipulačních vozíků, mezi nimi 10 vysokozdvižných vozíků s výsuvným sloupem, 16 vidlicových zdvižných vozíků a 6 paletových zdvihacích vozíků. Nabíjení různých trakčních akumulátorů a s tím spojená spotřeba energie však představují významný nákladový faktor. Aby společnost Vestel v tomto závodě snížila provozní náklady, podrobně se zaměřila na nabíjecí techniku a došla k závěru, že se zde skrývají obrovské možnosti úspor s ohledem na spotřebu energie a efektivitu procesů. „V minulosti jsme měli při nabíjení akumulátorů velmi vysoké náklady na elektrickou energii,“ vzpomíná Rafal Barcikowski, vedoucí skladu ve společnosti Vestel. „Proces nabíjení neprobíhal vždy uspokojivě. Různé typy akumulátorů byly často nabité buď příliš mnoho, nebo příliš málo.“ U běžných nabíjecích procesů se velká část dodané energie mění v teplo, které se ztrácí bez využití. To snižuje účinnost a spotřebovává zbytečně mnoho proudu. Navíc může docházet k silnému přebití akumulátoru, které má často za následek zkrácenou životnost drahých olověných akumulátorů.

Při pátrání po možnosti, jak optimalizovat nabíjecí proces, zodpovědní pracovníci ze společnosti Vestel brzy narazili na značku Fronius: „Tuto značku jsme již znali z odborných médií,“ vzpomíná R. Barcikowski. „Dohodli jsme si schůzku s odborníkem ze společnosti Fronius, který nám podrobně představil celou nabídku a u nás na místě odhalil možnosti úspor.“ Tato technologická jednička se sídlem v rakouském Pettenbachu díky nabíjecím přístrojům nové generace Selectiva vyvinula řešení, které zajišťuje šetrný a především finančně úsporný nabíjecí proces, jenž výrazně zvyšuje životnost trakčních akumulátorů. „Nová technologie, zkušenosti a know-how Fronius nás od samého začátku přesvědčily,“ říká R. Barcikowski.

Inovativní nabíjecí technika zvyšuje výkon a snižuje náklady

Základem přístrojů nové generace Fronius je inovativní nabíjecí proces Ri. Díky němu mohou uživatelé flexibilně nabíjet akumulátory s různým napětím a kapacitou, a to vždy s individuální charakteristikou. Přístroje automaticky měří vnitřní odpor připojeného akumulátoru (Ri), který mimo jiné závisí na jeho stáří, teplotě a stavu, a vhodně přizpůsobí nabíjecí křivku. „Tím nedochází k téměř žádnému přebití a akumulátory se nabíjejí podstatně šetrněji a zároveň úsporněji,“ vysvětluje Mateusz Kaleja, odborný poradce ve společnosti Fronius. S celkovou účinností až 84 procent jsou tyto přístroje efektivnější než běžná řešení. Kromě toho výrazně prodlužují životnost drahých trakčních akumulátorů. „Naše nabíjecí technika tak významně snižuje celkové náklady na vlastnictví,“ vysvětluje M. Kaleja.                      

Společnost Vestel používá ve svém polském závodě 25 přístrojů Selectiva výkonnostních tříd 3 kW a 8 kW.

Snadná manipulace s přístroji přesvědčila zodpovědné pracovníky od samého začátku: „Všechny nové přístroje jsou vybaveny inteligentním automatickým systémem Stop-and-Go (Start-Stop). Naši zaměstnanci tak musejí akumulátory pouze připojit a odpojit, zatímco optimální nastavení charakteristiky automaticky přebírá přístroj,“ vysvětluje R. Barcikowski. Další výhodou je, že díky LED liště na nabíjecím přístroji uživatel ihned zjistí, který připojený akumulátor je již zcela nabitý a ochlazený. Výsledkem je rovnoměrné vytížení vysokozdvižných vozíků a akumulátorů. „Můžeme tak trvale zvýšit životnost akumulátorů,“ s potěšením konstatuje R. Barcikowski. „Nabíjecí přístroje navíc fungují absolutně spolehlivě a bezproblémově. Chyby obsluhy a škody způsobené nesprávným nabíjením u nás již patří minulosti.“

Obnovou nabíjecí techniky se společnosti Vestel podařilo výrazně snížit náklady na provoz elektrických manipulačních vozíků. Tato změna zároveň znamená další krok směrem k energetické efektivitě a udržitelnosti. Také se spoluprací s rakouským výrobce jsou ve společnosti Vestel více než spokojeni: „Společnost Fronius nás svými řešeními a především odborným know-how přesvědčila již na samém začátku,“ shrnuje Rafal Barcikowski. „Pokud bychom se dnes znovu museli rozhodovat pro novou nabíjecí techniku, naše volba by opět padla na Fronius.“