Mobilní aplikace pomohla v Německu odhalit padělek velkorozměrového ložiska

-- 06.12.2017

Společnost AEM-Anhaltische Elektromotorenwerk Dessau GmbH, výrobce generátorů pro vodní elektrárny, se na SKF obrátila ohledně velkorozměrového ložiska, které pouhou hodinu po svém namontování začalo vydávat hlasité zvuky. SKF vždy nejdříve ověřuje pravost ložiska, pokud zboží nebylo zakoupeno v autorizované distribuční síti nebo když došlo k takto nápadně rychlému selhání ložiska.

„V současné době jsou padělky ložisek vizuálně velmi zdařilé, takže běžný zaměstnanec SKF není schopen padělek rozpoznat. Proto používáme aplikaci, díky níž dokážeme jednoduše zjistit, zda se jedná o padělek SKF,“ tvrdí Dietmar Kohn, regionální obchodní manažer SKF Německo.

Několik hodin od okamžiku, kdy se zákazník dozvěděl, že může použít aplikaci SKF Authenticate a velkorozměrové ložisko DGBB (6260 M) tak pomocí ní ověřit, se ukázalo, že je ložisko padělané. 

„AEM-Anhaltische Elektromotorenwerk Dessau GmbH je velká společnost, která běžně nakupuje přímo od SKF, ale kvůli dlouhým dodacím lhůtám se rozhodla pořídit ložisko od místního neautorizovaného dodavatele,“ reaguje Dietmar Kohn.

Počáteční reakce zákazníka, kdy dával vinu kvalitě ložiska, že změnila v úlevu, že došlo k zachycení padělku, ještě než byl stroj dodán. Selhání ložiska by pak bylo katastrofou. Aplikační inženýři z SKF následně vymysleli řešení, jak padělané ložisko nahradit jiným dostupným ložiskem.

Mnoho pracovníků ze zákaznické podpory se setkává s reklamacemi nefunkčních ložisek. Poruchy ložisek jsou většinou způsobeny nesprávnou montáží nebo mazáním, avšak ložisko, které vypadá přesně jako originál, může být ve skutečnosti také padělek.

Globální ekonomika stále roste, a to zejména v oblasti těžkého průmyslu. Nezřídka se tedy stane, že růst poptávky po průmyslových komponentech (včetně ložisek) překoná výrobní kapacitu. Spolu s prodlužováním dodacích lhůt dochází k tomu, že se někteří zákazníci i distributoři při vyhledávání výrobků obracejí na neautorizované dodavatele. A právě v této situaci byl zaznamenán evidentní nárůst odhalených padělků. Neautorizované zdroje jsou v této situaci schopné nabídnout výrobky v kratší dodací lhůtě, avšak se zvýšeným rizikem, že se může jednat o padělky – neznačková ložiska jsou v takovýchto případech označována značkou prémiového výrobce. Pokud není konkrétní výrobek dostupný u autorizovaných distributorů, je málo pravděpodobné, že by neautorizovaný zdroj mohl nabídnout originální produkt v dřívějším termínu.

SKF nedávno podpořila španělskou policii při razii proti společnosti, která se specializovala na dovážení padělků velkorozměrových ložisek z Číny do Evropské unie. Zásilky jim byly doručovány každý týden v kratší dodací lhůtě než z výrobního závodu SKF. Problémem nejsou pouze padělky, ale také zastaralé verze výrobků, kdy zákazník obdrží ložiska vyrobená i před více než 20 lety, která by rozhodně měla být považována za zastaralá a nesrovnatelná s jejich současnými verzemi. Technická úroveň padělků je nepředvídatelná a může mít závažný dopad na spolehlivost stroje a jeho provozuschopnost. Kupujte výrobky u distributorů, kteří nakupují zboží přímo od výrobce.

www.skf.cz