Print

Zvyšování produktivity skladu

-- 18.02.2012

Pro zvýšení efektivity a produktivity skladů existují nejrůznější řešení. Optimalizace skladu často závisí na nalezení toho správného řešení šitého na míru individuálním potřebám firmy, pokud jde o manipulaci s materiálem. Níže jsou uvedeny příklady skladů, které různými způsoby optimalizovaly svůj provoz pomocí vylepšení aplikací manipulace s materiálem.

Modernizace vybavení

Nový provozní ředitel maloobchodního dodavatele matrací a nábytku usiloval o snížení nákladů na údržbu vozového parku vysokozdvižných vozíků. V dané době tvořilo tento vozový park deset 24V, kolejnicově naváděných vychystávacích vozíků. Při hledání náhrady za tento neefektivní stárnoucí vozový park požádala firma o zkušební zapůjčení vysoce produktivního, 36V vychystávacího vozíku napájeného střídavým proudem. Při bezprostředním zkušebním srovnání firma proti sobě postavila dražší, 36V vysokozdvižný vozík napájený střídavým proudem a levnější, 24V vozík napájený stejnosměrným proudem. Zkouška znamenala projet uličkou, zvednout vidlice, naložit rozměrné matrace a vrátit se zpět. V této zkoušce 24V vozík napájený stejnosměrným proudem dokončil tuto operaci za 1 minutu a 45 sekund, zatímco 36V vozík napájený střídavým proudem dokončil úkol za méně než jednu minutu.

Na základě těchto dat dokázal maloobchodník zdůvodnit vyšší kapitálové investice do 36V vychystávacího vozíku napájeného střídavým proudem a zakoupil tři kolejnicové naváděné jednotky, které nahradily sedm nejstarších vozíků napájených stejnosměrným proudem. Maloobchodník se následně zaměřil na optimalizaci nákladů na pracovní sílu a údržbu. O tři roky později dodavatel odhadl, že zaměřením na snížení nákladů na práci a údržbu jeho firma ušetřila každý rok více než 300 000 dolarů.

Alternativní řešení pro úsporu nákladů

Velký poskytovatel logistických služeb přehodnocoval svou praxi používání vysokozdvižných vozíků poháněných propanem, jejichž provoz zajišťovala sedící obsluha a které byly určeny pro nakládání návěsů u nakládací rampy. Firma hledala nákladová úsporná řešení nakládky palet a uvažovala o elektrických vysokozdvižných vozících. Při použití elektrických paletových vozíků o trojnásobné délce, které byly schopny naložit tři palety najednou, firma zjistila, že vozík dokáže naložit návěs za třetinu času, jenž byl obvykle potřebný pro naložení pomocí vysokozdvižného vozíku se sedící obsluhou. Objevila také další přínosy:

• nižší kapitálové investice na manipulační techniku,

• nižší náklady na energii použitím elektřiny namísto propanu (zhruba 90% úspora),

• nižší pracovní náklady díky naložení návěsu za třetinu času,

• rychlejší obrátka nákladních vozidel u rampy: třetinová doba nakládání znamenala ztrojnásobení počtu příjezdů vozidel.

Řešení pro rychlonabíjení

Velký výrobce cukrovinek získal rozsáhlou zakázku od obrovského maloobchodního řetězce s předpokladem 40% ročního růstu objemu. Aby se vyrovnal s tímto navýšením objemu výroby, výrobce si rychle uvědomil, že potřebuje v mnoha směrech zlepšit fungování svého skladu. Firma chtěla modernizovat stávající vozový park vysokozdvižných vozíků na elektrické vozíky s protizávažím a stojící obsluhou. Chtěla také snížit náklady na opravy a prostoje, které vyžadoval stávající vozový park. Provozní ředitel vypracoval plán implementace vozového parku 13 elektrických vysokozdvižných vozíků – včetně vozíků s protizávažím a stojící obsluhou, vozíků s výsuvnou vidlicí a vychystávacích vozíků – se dvěma akumulátory na každý vysokozdvižný vozík, dále pak požadoval implementaci jedné nabíječky a systému pro výměnu akumulátorů.

Firma neměla prostředky na investování do velké akumulátorovny, takže našla srovnatelné řešení. Díky monitoringu využívání akumulátorů pomocí elektronických monitorovacích Zařízení mohl provozní ředitel a jeho tým vypracovat alternativní dobíjecí strategii zahrnující Vysokofrekvenční r ychlodobíječky, vzdálené monitorování údajů o tom, kdy jsou vysokozdvižné vozíky dobíjeny, a program intenzivního doplňování vody do akumulátorů. O čtyři roky později se program ukázal jako úspěšný a potravinářská firma rostla, aniž by musela obětovat cenné výrobní prostory pro akumulátorovnu.

Software pro správu vozového parku

Velký mezinárodní dodavatel léčiv a zdravotnických produktů hledal cesty ke snižování provozních nákladů a k omezení poškozování provozních zařízení. Firma dospěla k závěru, že by pro ni mohl být přínosný software pro správu vozového parku, a rozhodla se začlenit tento systém do svého závodu. Ke zlepšení operací firmy výrazně přispěly následující klíčové přínosy:

• zabezpečený přístup k manipulační technice pouze pro oprávněný personál,

• soulad se zákonnými a bezpečnostními předpisy pomocí elektronických bezpečnostních kontrol před směnou dle přepisů OSHA,

• implementace zásad nejlepší praxe monitorováním kolizí, využití a produktivity manipulační techniky,

• řízení nákladů omezením míry poškození a proaktivní včasnou údržbou.

Od zavedení systému správy vozového parku firma zaznamenala snížení počtu kolizí vysokozdvižných vozíků, což snížilo náklady související s opravami následných škod.

Simon Walker je obchodní ředitel společnosti Raymond Handling Solutions.


Autor: Simon Walker, Raymond Handling Solutions


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI