Print

Zajišťování závitů

-- 07.12.2018

Na velikosti nezáleží

Jedním z nejrozšířenějších problémů, s nímž se setkávají technici téměř ve všech průmyslových odvětvích, je uvolňování svorníků a šroubů vlivem vibrací vyvolaných během provozu. A uvolněné šrouby mohou způsobit celou řadu problémů. Proto musejí být zajišťovače závitů nejlepším přítelem každého technika údržby. Nezáleží na tom, jestli pracujete se šrouby na velkých důlních nebo těžebních zařízeních vystavených extrémním zátěžím a podmínkám okolního prostředí nebo s drobnými šroubky na kuchyňském spotřebiči. Princip zajišťovače závitů je všude stejný.

Historicky první zajišťovače závitů, dnes pod značkou LOCTITE, byly vynalezeny profesorem Vernonem Krieblem roku 1953 v jeho sklepní laboratoři na Trinity College v Hartfordu v americkém státě Connecticut. Jsou to anaerobně vytvrzující lepidla, což znamená, že tvrdnou v nepřítomnosti kyslíku. Nesmíme přitom zapomenout na kontakt s ionty kovu na povrchu závitů. Z tohoto důvodu nemá nevytvrzený produkt, který byl ze spoje vytlačen, žádnou výpovědní hodnotu o vytvrzení lepidla uvnitř spoje – k přetoku lepidla má přístup kyslík, a proto nevytvrdne nikdy. Přebytečné lepidlo stačí jen otřít a po dodržení předepsané doby vytvrzení je možné spoj zatěžovat.

Půvab zajišťovačů závitů spočívá v tom, že nejen drží upevňovací prvky na místě, ale zároveň předcházejí korozi. Každý, kdo někdy zkoušel vymontovat zkorodovaný šroub, tuto přednost jistě ocení. V současné době jsou k dispozici zajišťovače závitů v tolika variantách, že nabízejí řešení prakticky pro jakýkoli problém. Stačí jen dobře znát potřeby své aplikace, například velikost závitu, potřebnou pevnost, nanesení před anebo po sestavení atd. Pokud spěcháte, můžete urychlit vytvrzení použitím aktivátoru.

Zajišťovače závitů se velmi snadno používají a od svého vynalezení již nesčetněkrát potvrdily svou spolehlivost. Používají je technici z celého světa – na vrtných plošinách, v jaderných elektrárnách, čistírnách odpadních vod, při stavbě lodí a v mnoha dalších náročných aplikacích. Stačí jen pár kapek.

Před nanesením zajišťovače závitů podle svého výběru nezapomeňte očistit svorníky a šrouby (platí pro všechna lepidla, zajišťovače závitů nevyjímaje).

Příliš silně utaženo?

V diskusích mezi uživateli zajišťovačů závitů se vždy objevuje několik témat.

První je otázka demontáže v případě svorníků a šroubů, které byly zajištěny vysokopevnostními produkty (například LOCTITE 270 nebo LOCTITE 2701). Zaprvé je třeba zmínit, že šrouby, které je nutno poměrně často demontovat, je lepší zajišťovat produkty s nízkou nebo střední pevností, jako je LOCTITE 222 nebo LOCTITE 243.

Jestliže však již byla, třeba omylem, použita vyšší pevnost, pak musíte být při demontáži opatrní, aby nedošlo k poškození dílů. V případě potřeby je nejlepší matici nebo šroub lokálně nahřát přibližně na 250 °C. Tím se sníží pevnost lepidla a spoj lze snáze rozebrat.

Další obavou je případná migrace zajišťovačů závitů do míst, kam nepatří. Obecně platí, že pokud ze spoje vyteče větší množství produktu, bylo ho naneseno příliš mnoho. Menší množství uniklého produktu můžete jednoduše setřít. Ve skutečnosti tedy není možné, že by lepidlo proniklo někam, kam nemá.

Stává se, že lidé zkoušejí hlídat proces vytvrzení sledováním lepidla, které vyteče ze spoje. Jedná se o nevhodnou kontrolu, protože zajišťovače závitů LOCTITE jsou anaerobní lepidla, která vůbec netvrdnou, jsou-li ve styku s kyslíkem a nejsou-li uzavřená mezi kovovými povrchy. 

Lepší pozdě než nikdy

Co přesně znamená aplikace zajišťovačů po sestavení a jaký je její účel? Aplikace po sestavení jednoduše znamená, že nanášíte produkt na závitový spojovací díl, který je již namontovaný na svém místě.

Důvody k tomu mohou být různé. Může se jednat o část větší sestavy, kterou montujete do stroje nebo zařízení. Demontáž šroubů znamená ztrátu cenného času. Naproti tomu jejich nezajištění může později vést k provoznímu prostoji.

Nebo možná potřebujete provést údržbové práce na součástech stroje, jejichž úplná demontáž je příliš komplikovaná, příliš náročná nebo příliš nebezpečná.

Nebo jste snad spoj, byť omylem, zapomněli před montáží zajistit?

Ať je to jakkoli, řešení existuje a jeho název je LOCTITE 290. Jedná se o anaerobní produkt se všemi vlastnostmi, které anaerobní produkty obecně mají, ale s dalším, zásadním atributem: viskozita lepidla je tak nízká, že na základě kapilárního jevu samovolně vzlíná mezi dva těsně přiléhající povrchy. To umožňuje nanést lepidlo vně závitu a to pak penetruje mezi matici a šroub. Snáší rovněž mírné znečištění, například průmyslovými oleji, antikorozními oleji a řeznými kapalinami, které nemusí být možné z místa aplikace bez demontáže dílu zcela odstranit.

Tento prostředek může být užitečný také pro zaplňování pórovitosti svarů, odlitků a dílů vyrobených metodou práškové metalurgie.

Uvolnění šroubu

V případě provozu čerpadla bude ve vašem zájmu, aby všechny šrouby držely pevně a spolehlivě v závitech.

A že jich na průměrném čerpadle je, od montážních šroubů základny přes šrouby tělesa čerpadla až po stavěcí šrouby a šrouby spojky. Všechny tyto svorníky a šrouby drží dohromady klíčové komponenty čerpadla a v žádném případě není přípustné, aby se vlivem vibrací uvolnily.

Nanesením prostředku LOCTITE 243 na každý z těchto šroubů můžete předejít několika různým potenciálním problémům. Jejich zajištění proti vibracím je pouze tím nejzákladnějším. Lepidlo rovněž zamezí přístupu vzduchu mezi závity, čímž brání korozi a zadření šroubů. Zaručuje, že předpětí šroubu a svěrná síla nepoklesnou, a současně výrazně usnadňuje demontáž.

Ještě citlivější jsou závrtné šrouby a matice, které svírají víko ucpávky. Jestliže závit pod maticí zreziví a dojde k jeho zadření, může krouticí moment potřebný k povolení způsobit vytažení šroubu. Je proto doporučeno používat na závit závrtného šroubu v základní součástce Loctite 2701, který nabízí již uvedené výhody a navíc vyšší pevnost zajištění.

Více informací o produktech a technologiích LOCTITE naleznete na www.loctite.cz.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice
Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI