Print

Zajímavé případy diagnostiky v ČEZ

-- 05.06.2015

SPALINOVÝ VENTILÁTOR ODSÍŘENÍ

Na jedné z uhelných elektráren ČEZ, a. s. se objevil problém s častějším zvýšením vibrací na spalinovém ventilátoru odsíření. Problém se zvýšenými vibracemi nastával při najetí po výpadku nebo neplánovaném odstavení ventilátoru.

Tento stroj je nutný pro chod celého výrobního bloku. Jedná se o stroj s výkonem 1 350 kW. Jeho pracovní otáčky jsou 594 min-1. Pro regulaci množství dopravovaných spalin je kolo ventilátoru osazeno natáčecími oběžnými lopatkami.

Zvýšené vibrace se nám úspěšně dařilo snížit zpět na původní hodnotu provozním vyvažováním kola ventilátoru. Při vizuálních kontrolách ventilátoru však nebyla většinou nalezena příčina způsobené nevývahy rotoru. Nebyl nalezen žádný nálep na lopatkách ventilátorového kola ani na statoru ventilátoru. Zároveň nedošlo ani k poškození lopatek či dalších částí rotoru, jejichž ztráta by mohla znamenat rozvážení rotoru. Přesto podle provedených analýz vibrací a sledování doběhů ventilátoru šlo o zvýšené vibrace z důvodu nevývahy ventilátoru a vibrace se dařilo snížit založením závaží na kolo ventilátoru.

Při řešení jedné z události zvýšených vibrací tohoto stroje zaznamenal vibrační diagnostik při kontrole stroje a otáčení s kolem slyšitelné přesýpání ve vnitřním prostoru ventilátorového kola. Opakovaným startem stroje byla naměřena fázová nestabilita vibrací. Pro úspěšné vyvážení stroje je nutné mít stálou hodnotu vyfiltrovaného vektoru vibrací na otáčkové frekvenci stroje – amplitudu vibrací a jeho fázi. Stroj nebylo možné provozně dovážit, ventilátorové kolo muselo být demontováno. V dílně, kde byl demontován kryt regulace ventilátorového kola, byly pak ve vnitřním prostoru nalezeny volné nečistoty, které způsobovaly rozvážení kola. Ta se ještě navíc měnila podle toho, jak se nečistoty přemístily a usadily v různých volných prostorech náboje kola ventilátoru.

Ventilátorové kolo bylo odesláno do výrobního závodu na repasi.

Při hledání příčiny vnikání nečistot do natáčecího mechanizmu oběžných lopatek byl kritickým okamžikem identifikován způsob odstavení ventilátoru. Při plánovaném odstavení stroje se ventilátorové kolo ofukuje ohřátým vzduchem a problém s nevývahou při odstavování nenastává. Při výpadku, kdy kolo není ofukováno, dochází vlivem nižší teploty a dosažením rosného bodu v průtočné části ventilátoru k tvorbě nánosů z procházejících spalin. Vzniklé nečistoty se potom dostanou do vnitřního prostoru ventilátorového kola s vyvažovacími kladivy.

KLASICKÝ SPALINOVÝ VENTILÁTOR

Na další zajímavost jsme narazili na klasickém spalinovém ventilátoru. Ten je parametry podobný výše uvedenému ventilátoru odsíření. Nemá však natáčecí lopatky na oběžném kole a jeho regulace je zajišťována rozváděcími lopatkami ve statoru. Při vyvažování rotoru odezva vibrací nereagovala adekvátně na zakládání korekčního závaží na kolo ventilátoru, což je z jednou ze základních podmínek pro úspěšné vyvažování. Vyvažování bylo proto přerušeno.

Byla provedena nová, detailnější vizuální prohlídka stroje. Při ní byla na hřídeli ventilátoru nalezena trhlina. Rotor byl demontován a nahrazen náhradním rotorem.

Při kontrole demontované hřídele na dílně byla na hřídeli spalinového ventilátoru indikována trhlina v délce cca ¾ obvodu, která se nacházela na straně čepu pro usazení oběžného kola ventilátoru. Při analýze příčin bylo zjištěno, že obvodová trhlina byla iniciována v místě výrazného vrubu, který byl ve stěně hřídele způsoben pomocným svarem pro uchycení závaží pro dynamické vyvážení hřídele. Závaží je připevněno šrouby do těla hřídele. Montér si však zřejmě při jeho instalaci chtěl ulehčit práci a přichytil si závaží před jeho přišroubováním šrouby pomocným svarem. Na těle hřídele potom vznikl v místě sváru vrub, z něhož se pak dynamickým namáháním hřídele začala šířit trhlina. Tento závěr nám pak potvrdilo následné metalografické šetření v akreditované materiálové laboratoři.

Recenzent: Lumír Kolář, SKF CZ, a. s., Praha
Autorem článku je Jiří Zmeškal ze společnosti ČEZ, a. s., Diagnostika Klasických elektráren.

Autor: Jiří Zmeškal ČEZ, a. s., Diagnostika Klasických elektráren


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

ARaP 2019
2019-11-19 - 2019-11-20
Místo: Fakulta strojní ČVUT v Praze, Technická 4, Praha 6
EPLAN Efficiency days 2019
2019-11-20 - 2019-11-20
Místo: Clarion Congress Hotel, Ostrava
EPLAN Efficiency days 2019
2019-11-21 - 2019-11-21
Místo: Hotel Magnus, Trenčín
Výroba nové generace: Technologické trendy
2019-11-27 - 2019-11-27
Místo: Plzeň

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI