Print

Využití termovizního systému spolu s dronem přináší řadu ekonomických i technických výhod

-- 05.06.2015

Během březnového veletrhu Amper ocenila naše redakce, ovšem za klíčového přispění svých čtenářů, další sadu nejlepších, nejužitečnějších a nejinovativnějších výrobků ve čtenářské anketě Produkt roku. Oblíbenou kategorii diagnostických přístrojů ovládl za loňský rok termovizní systém Workswell Thermal Vision, primárně určený pro nasazení v bezpilotních leteckých systémech či dronech. Na otázky z oblasti vpravdě zajímavé a aktuální, z níž se vedle průmyslového nasazování postupně stává celospolečenský fenomén, odpovídal Jan Sova, majitel a jednatel společnosti Workswell s. r. o.

Náš rozhovor se koná také u příležitosti vítězství vašeho produktu (termovizní systém pro bezpilotní letecké systémy či drony) v anketě čtenářů Produkt roku 2014. Čím si vysvětlujete oblíbenost vítězného výrobku u čtenářů?

Myslím si, že hlavní roli sehrály dva faktory. Jednak jde o produkt, který je vyroben a vyvinut v České republice a českou společností, což nebývá u soutěžních produktů obvyklé, a jednak je obecně problematika UAV systémů (též nazývaných drony) „trendy“, a tak je vše okolo této problematiky vnímáno jako zajímavé a přitažlivé.

Termovizní systém byl vyvinut přímo u vás ve firmě. Jaké jsou jeho nejvýraznější kvality a výhody právě v souvislosti s UAV systémy?

Tak především je to možnost provádět termografická měření tam, kde to doposud nebylo možné z důvodu nedostupnosti. Systém také usnadňuje měření, která jsou sice možná i bez něj, ale jsou výrazně časově náročnější. Jeden z našich zákazníků, společnost Vertical Images s. r. o., dokládá svou zkušenost, že kontrola panelů fotovoltaické elektrárny, která dříve trvala přibližně dva dny, je nyní se systémem Thermal Vision Pro proveditelná za méně než dvě hodiny.

Nabízíte dvě verze řešení: Pro a Light. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Verze Light je v podstatě termokamera o velmi nízké váze (do 180 g) s výstupem analogového videa ve formátu PAL/NTSC. Tento analogový výstup je pak bezdrátově přenášen posádce UAV systému. Systém neumožňuje záznam naměřených dat a je tak vhodný pouze pro některé aplikace. Naproti tomu Thermal Vision Pro umožňuje záznam naměřených dat včetně videa a celou řadu dalších funkcí, které jsou v této cenové hladině u takovéhoto systému zcela unikátní. Množství aplikací, pro něž může být systém použit, je tak výrazně širší.

Pokud se nepletu, původní nasazení dronů mělo být ve vojenství. Máte představu, jakým způsobem nacházely drony cestu do oblasti údržby?

Drony, které používá armáda, jsou samozřejmě zcela jiné než ty, které jsou používány v komerční sféře. Ve srovnání s vojenskými drony působí ty komerční jako hračky, byť mohou být velmi užitečné. Jejich použití v oblasti údržby sice není úplnou novinkou, ale na své „zavedení“ v této oblasti tato technika teprve čeká. Nezbytné je především vzdělávání pracovníků, neboť efektivní práce s drony není zcela jednoduchá. V současné době je nejběžnější profesionální nasazení dronů především při fotografování, odkud si hledají cestu do dalších aplikací.

Je využití termovizních systémů s drony či leteckými systémy v České či Slovenské republice aktuální, nebo se jedná spíše o sporadické nasazení a stále převládá „ruční“ měření a pořizování snímků?

Je to velmi aktuální problematika. Využití termovizního systému spolu s dronem přináší řadu ekonomických i technických výhod a jednotlivé společnosti si to začínají uvědomovat a poptávat nás. Je ale pravda, že převážnou část systémů jsme prodali do zahraničí. Při srovnání nákladů na letovou hodinu vrtulníku a dronu vybaveného termovizním systémem vychází nasazení dronů pro řadu aplikací nákladově nesrovnatelně lépe. Neplatí to ale samozřejmě obecně.

Pro jaké typické aplikace se nejvíce hodí a jak se k těmto poměrně moderním a inovativním postupům vlastně firmy stavějí?

Aplikací našeho systému Thermal Vision Light a Thermal Vision Pro je celá řada: diagnostika fotovoltaických elektráren, horkovodů a parovodů, budov, rozvodů vysokého napětí, a dokonce i zjišťování stavu povrchových lomů apod. Překvapivé je pro nás také poměrně široké nasazení v oblasti vědy a výzkumu: v zemědělství, ekologii a lesnictví. Vděčnou aplikací je rovněž oblast zabezpečení a ostrahy.

Jaké jsou největší překážky při nasazení této formy diagnostiky? Jsou vůbec české nebo slovenské firmy připraveny (např. technicky, legislativně nebo školením personálu) na tuto „inovaci“?

Jedná se o velmi mladou oblast, která je legislativně již poměrně dobře vyřešena.

Zbývá však ještě, aby se podniky vybavily zaškolenou obsluhou či zajistily zaškolení stávajících techniků. Provádět termovizní měření spolu s pilotováním dronu není jednoduché a bez řádného zaškolení a případného složení pilotních zkoušek dle platné legislativy to není možné.

V současné době zřejmě převládá zajišťování těchto služeb formou dodávky služeb od externí společnosti. To se ale již začíná pomalu měnit.

Mohl byste uvést konkrétní příklad nasazení termovizního systému pro bezpilotní letecké systémy nebo drony u nás či na Slovensku?

Mezi naše nejzkušenější zákazníky v České republice jistě patří společnost Vertical Images s. r. o. Ta náš systém využívá pro celou řadu aplikací, od kontroly horkovodů a fotovoltaických panelů až po inspekci budov a větrných elektráren. Tato společnost poskytuje své služby řadě českých i německých společností především v oblasti energetiky a stavebnictví. Přiznám se, že u spousty našich zákazníků aplikaci ani přesně neznáme, často je mimo náš obor a úplně bychom jí asi zřejmě neporozuměli.

Každý zákazník i jeho aplikace jsou unikátní a my se snažíme systém konstruovat tak, aby vyhověl potřebám všech, ať už je konečná aplikace jakákoli.

Vaše společnost je aktivní na sociálních sítích, kde pravidelně publikujete videa, obrázky i zajímavosti z oboru. Některé příspěvky opravdu stojí za to, osobně velmi fandím videu s pronásledováním „padouchů“. Řekněte, není vaše práce tak trochu i zábavou?

Samozřejmě že je pro nás práce i zábavou. Člověk nemůže dělat dostatečně dobře a odhodlaně to, co pro něj není alespoň občas i zábavou. Děláme technicky zajímavé produkty a nacházíme v tom naplnění…

Závěrem se vždy ráda ptám na to, kam podle vašeho názoru dospěje vývoj – tentokrát využití UAV systémů v průmyslové údržbě. Co myslíte, kde bude Česká republika v horizontu dejme tomu pěti let?

Domnívám se, že UAV systémy, a to i ve spojení s termovizí, se stanou poměrně obvyklým nástrojem technické diagnostiky. Jejich nasazení nebude samozřejmě tak časté jako v případě ručních přístrojů, ale pro řadu aplikací budou obvyklým nástrojem. Ř&Ú

Děkuji za rozhovor!

Autor: Barbora Karchová, Řízení & údržba průmyslového podniku


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice
Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI