Print

Využití potenciálu automatizovaných skladovacích a vyhledávacích systémů

-- 15.12.2009

V posledních letech vzrostl počet společností, které investovaly do automatizovaných skladovacích a vyhledávacích systémů (AS/RS), aby realizovaly zisk z efektivity a optimalizovaly skladové operace. Od doby, kdy byla tato technologie před 20 lety poprvé představena, dospěl její vývoj postupně k řešením, která umožňují dosáhnout maximálního skladovacího prostoru a snížit provozní náklady.

Tyto systémy jsou navrhovány dle parametrů skladovacích budov a obrátkovost skladovaného zboží. Protože je lze budovat jako vícepatrové, jsou kompaktnější a poskytují více skladovacího prostoru na mnohem menší ploše. Automatizované systémy umožňují uživatelům skladovat na téže ploše běžně o 40 % palet více, než je tomu u konvenčních regálových systémů. A pro nové sklady to znamená podstatně menší – a nakonec i levnější – budovu, kterou je třeba postavit, i nižší náklady na její údržbu.

Co je třeba vědět při navrhování systému?

Navržení systému je závislé na skladbě výrobků klienta systémů. U hybridních systémů mohou být některé skladovací konfigurace jednořadé, jiné dvouřadé a některé až 12řadé. To poskytuje flexibilitu umožňující vše nastavit dle skladby zákazníkovy produkce a obrátkovosti skladovaných výrobků. Hybridní systém má své opodstatnění při skladování rozličných skladových jednotek a v součinnosti s programovatelným řídicím skladovacím systémem. V případě růstu obrátkovosti lze uličku prodloužit a skladovací řady rozšířit. Další technologickou novinkou je možnost umístění dvou jeřábů nebo zakladačů do stejné uličky. V případě, že se v příštích několika letech očekává vyšší obrátkovost, stačí, aby uživatelé jednoduše přidali do téže uličky druhý stroj.

Dva jeřáby v jedné uličce zvládnou manipulaci i při vyšší obrátkovosti, navíc jeden jeřáb slouží jako záložní pro případy, kdy jeden z nich vyžaduje údržbu. Klíčem k tomu je flexibilita řízení a používání řídicího softwaru pro skladování. Strategie pro přípravu objednávek se odráží v nakonfigurování systému. Přípravné tunely mohou být integrovány do pojezdové dráhy a pracovat na bázi pick-to-light, pick-tobelt nebo pick-to-voice technologie. U rychle pohybujícího se zboží, jehož expedování je řízeno skladovacím softwarem synchronizovaným s jeřábem nebo systémem řídícím ukládání zásob, se paletové řady automaticky doplní díky neustále aktualizovanému stavu zásob v systému, který ukládání zásob spravuje.

Pomaleji se pohybující výrobky lze pořádat a doplňovat v dynamických přípravných uličkách, kde budou skladové jednotky průběžně měněny dle aktuálních požadavků pro přípravu expedice. Nejnovější řešení automatizovaných skladovacích a vyhledávacích systémů integrují jeřáby a dopravníky do pojezdových drah v uličce namísto jejich umístění na konci uličky. Dopravníky jsou umístěny do pojezdové dráhy sloužící pro přepravu objednávek a ukládání zboží, což dále snižuje náklady spojené s manipulací se zbožím a pohybem jeřábů. To také zvyšuje ergonomii a bezpečnost. Automatizované systémy mají obvykle životnost 20 až 25 let. Návratnost investic lze očekávat zpravidla do tří až pěti let, což umožňuje uživatelům využít potenciál úspor nákladů i dalších výhod, které automatizace skladů přináší.

Úspory nákladů počínají redukcí pracovní síly a produkce odpadů. Výrobky jsou méně často poškozeny a krádeže jsou eliminovány díky „uzamčení“ zásob. Snižuje se spotřeba balicích strečových fólií pro zajištění zboží na paletách. Náklady na údržbu jsou u těchto systémů nižší než při užívání vysokozdvižných vozíků, protože leasing, provozní i další náklady na jejich údržbu jsou odstraněny. Tyto systémy mohou též snížit náklady na energie – zejména ve skladech chlazeného a mraženého zboží – obvykle o více jak 30 %. Pracují na menší ploše a v těsnějším prostoru, takže je třeba chladit menší zónu. Díky těmto úsporám a zefektivnění provozu bude zájem o zavádění skladovacích a vyhledávacích technologií růst. Důležité je projít všechny varianty, které tato technologie nabízí, a vybrat si dle údajů o skladování vaší společnosti.

a jejich obrátkovost, což má vliv na konfiguraci systému a počet potřebných uliček. Na základě údajů od klienta – počtu skladových jednotek, obrátkovosti zboží atd. – je systém navržen. Pochopení potřeb klienta je nezbytné proto, aby byl systém navržen správně a byly zužitkovány technologické výhody a dosaženy potřebné výsledky. Zboží může být uloženo v blocích nebo řadách, s paletami umístěnými v jednořadých, dvouřadých nebo až 12řadých konfiguracích vedle sebe. Správná šíře uličky je důležitá pro manipulaci se zbožím s vysokou obrátkovostí a rychle se pohybujícími skladovými jednotkami. Zásadním pr ůlomem v odvětví automatizovaných skladovacích a vyhledávacích systémů je vytváření hybridních systémů.

U hybridních systémů mohou být některé skladovací konfigurace jednořadé, jiné dvouřadé a některé až 12řadé. To poskytuje flexibilitu umožňující vše nastavit dle skladby zákazníkovy produkce a obrátkovosti skladovaných výrobků. Hybridní systém má své opodstatnění při skladování rozličných skladových jednotek a v součinnosti s programovatelným řídicím skladovacím systémem. V případě růstu obrátkovosti lze uličku prodloužit a skladovací řady rozšířit.

Další technologickou novinkou je možnost umístění dvou jeřábů nebo zakladačů do stejné uličky. V případě, že se v příštích několika letech očekává vyšší obrátkovost, stačí, aby uživatelé jednoduše přidali do téže uličky druhý stroj. Dva jeřáby v jedné uličce zvládnou manipulaci i při vyšší obrátkovosti, navíc jeden jeřáb slouží jako záložní pro případy, kdy jeden z nich vyžaduje údržbu. Klíčem k tomu je flexibilita řízení a používání řídicího softwaru pro skladování. Strategie pro přípravu objednávek se odráží v nakonfigurování systému. Přípravné tunely mohou být integrovány do pojezdové dráhy a pracovat na bázi pick-to-light, pick-tobelt nebo pick-to-voice technologie.

U rychle pohybujícího se zboží, jehož expedování je řízeno skladovacím softwarem synchronizovaným s jeřábem nebo systémem řídícím ukládání zásob, se paletové řady automaticky doplní díky neustále aktualizovanému stavu zásob v systému, který ukládání zásob spravuje. Pomaleji se pohybující výrobky lze pořádat a doplňovat v dynamických přípravných uličkách, kde budou skladové jednotky průběžně měněny dle aktuálních požadavků pro přípravu expedice. Nejnovější řešení automatizovaných skladovacích a vyhledávacích systémů integrují jeřáby a dopravníky do pojezdových drah v uličce namísto jejich umístění na konci uličky. Dopravníky jsou umístěny do pojezdové dráhy sloužící pro přepravu objednávek a ukládání zboží, což dále snižuje náklady spojené s manipulací se zbožím a pohybem jeřábů. To také zvyšuje ergonomii a bezpečnost.

Automatizované systémy mají obvykle životnost 20 až 25 let. Návratnost investic lze očekávat zpravidla do tří až pěti let, což umožňuje uživatelům využít potenciál úspor nákladů i dalších výhod, které automatizace skladů přináší. Úspory nákladů počínají redukcí pracovní síly a produkce odpadů. Výrobky jsou méně často poškozeny a krádeže jsou eliminovány díky „uzamčení“ zásob. Snižuje se spotřeba balicích strečových fólií pro zajištění zboží na paletách. Náklady na údržbu jsou u těchto systémů nižší než při užívání vysokozdvižných vozíků, protože leasing, provozní i další náklady na jejich údržbu jsou odstraněny.

Tyto systémy mohou též snížit náklady na energie – zejména ve skladech chlazeného a mraženého zboží – obvykle o více jak 30 %. Pracují na menší ploše a v těsnějším prostoru, takže je třeba chladit menší zónu. Díky těmto úsporám a zefektivnění provozu bude zájem o zavádění skladovacích a vyhledávacích technologií růst. Důležité je projít všechny varianty, které tato technologie nabízí, a vybrat si dle údajů o skladování vaší společnosti.

Informace o autorovi

Jurgen Conrad působí jako ředitel prodeje a Laura Worker jako marketingová manažerka ve společnosti Westfalia Technologies.

 

Autor: Juergen Conrad a Laura Worker, Westfalia Technologies


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI