Print

Vyšší inteligence chytrých plastů pro větší disponibilitu zařízení

-- 28.06.2017

Sledování provozních režimů všech energetických řetězů pomocí jednoho modulu.

Nedílnou součástí nových výrobních standardů dle Industry 4.0 je rovněž tzv. předvídatelná údržba nebo také ‚prediktivní údržba‘. Pro tuto oblast vyvíjí společnost igus zastoupená u nás firmou HENNLICH produktovou skupinu známou pod pojmem ‚isense‘. Jde o inteligentní řešení plastových komponentů pomocí různých senzorů a monitorovacích modulů. Na nedávném veletrhu v Hannoveru igus  několik z nich představil. Šlo například o vylepšenou podobu isense EC.RC, nový systém pro monitoring provozního stavu energetických řetězů. Dále to byl optimalizovaný CF.Q modul pro inteligentní kabely chainflex®, které jsou již nyní v provozu u zákazníků, nebo inteligentní ložiskový otočný stůl iglidur PRT. 

Aby svým zákazníkům přinášel jednodušší a bezpečnější výrobní procesy, vyvíjí firma igus inteligentní řešení, která včas varují před možným selháním, ještě před tím, než dojde k neplánovaným a velmi nákladným odstávkám strojů. Před rokem představil igus na veletrhu v Hannoveru již první produkty týkající se této problematiky. O rok později představil na svém stánku novou generaci ‚ inteligentních plastů‘. 

Nepřetržitý monitoring pro bezpečný provoz

To vše s novým isense EC.RC (e-chain Run Control). Ten sleduje provozní stav energetického řetězu, zejména ve vodicích žlabech dlouhých pojezdů. Senzory průběžně měří a kontrolují polohu energetického řetězu. Tímto způsobem se zabrání mechanickému poškození zařízení a zaručí se chod systému. Tyto isense EC.RC produkty, stejně jako všechny ostatní isense produkty firmy igus zabrání neplánovaným odstávkám strojů. 

Další inteligentní plasty pro mnoho typů pohyblivých aplikací

K dalšímu vývoji rodiny  inteligentních plastů patří nový modul  EC.M, který se montuje na unášeč energetického řetězu a samostatně monitoruje jeho stav, zrychlení, rychlost, teplotu a  počet cyklů. Z toho lze odvodit ujetou vzdálenost a zbývající dobu životnosti. 

Dále firma igus optimalizovala modul CF.Q, díky kterému se sbírají data z inteligentních kabelů chainflex®. Na základě soustavného měření elektrických vlastností v závislosti na teplotě okolí a počtu cyklů lze včas předpovědět možnou poruchu kabelu.  „Průběžné testy v testovací laboratoři firmy igus a aplikacích u našich zákazníků nám pomáhají k tomu, aby byla analýza naměřených hodnot stále přesnější,“ vysvětluje Jan Švarc, produktový manažer pro energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH. „Konkrétní aplikace, ve kterých jsme nasadili naše inteligentní produkty, a to hlavně kabely chainflex®, jsou otevřenými dveřmi například k automobilkám, kde i krátké neplánované odstávky strojů vedou k velkým výpadkům v produkci.“ 

Jeden modul pro mnoho energetických řetězů a kabelů

Zatímco igus už před rokem představil různé  isense systémy měření pro lineární vedení, energetické řetězy a kabely, vyvíjel současně komunikační modul icom, který sbírá a přenáší všechny hodnoty tohoto systému a komunikuje i bezdrátově. Mimo jiné i díky skutečnosti, že pro několik systémů je zapotřebí pouze jediný icom modul, lze toto jednoduše integrovat do stávající výroby. Navíc mají zákazníci volitelně možnost propojit jednotky pro generování dat pro hlídání stavu od jiných výrobců s modulem icom. igus na veletrhu představil, jak jsou měřeny provozní podmínky všech pohyblivých e-chainů pomocí jednoho jediného modulu icom. 

Představil také inteligentní iglidur PRT ložisko pro otočné stoly, což je nový článek patřící do rodiny chytrých plastů. Kromě integrovaného senzoru pro monitoring otěru, který je namontován ve vyfrézovaném prostoru pod kluznými prvky, měří i takzvané PRT.W čidlo otěru (‚W‘ znamená angl. Wear, neboli otěr/opotřebení), takže je zajištěna včasná výměna ložiska bez neplánovaných odstávek strojů, což také přispívá ke zvýšení bezpečnosti ve výrobě.

www.hennlich.cz

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Cyklus školení prediktivní a proaktivní údržby
2018-04-23 - 2018-04-25
Místo: Praha
Praktické TPM
2018-04-25 - 2018-04-27
Místo: Penzión PARS, Žilina
EX prostředí
2018-05-15 - 2018-05-15
Místo: Brno
Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
EPLAN Efficiency days
2018-05-22 - 2018-05-22
Místo: Clarion Congress Hotel Ostrava, Zkrácená 2703, Ostrava – jih

Katalog

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI