Print

Výhody 3D simulace robotického svařování

-- 20.09.2018

Učit roboty, jak svařovat, za pomoci 3D simulace je výhodné, protože svařování je komplexním, velmi precizním procesem, který nelze snadno člověku vysvětlit nebo jej tento úkon naučit.

3D simulační software pro robotické svařování v sobě spojuje prvky vyspělého polohování, 3D počítačového vidění a robotického řízení. Budoucnost robotického svařování je digitální a simulace pomáhá ukazovat možnosti, které byly dříve nepředstavitelné. Společnost Genesis Systems Group používá simulaci pro vizualizaci a znázorňování složitých nebo rozsáhlých robotických procesů ještě před zahájením výroby. To je zvláště užitečné pro svařování, jež je komplexním a precizním procesem, který nelze snadno člověku vysvětlit nebo jej tento úkon naučit.

Nástroj 3DG Environment ve středisku Virtual

Solutions Center společnosti Genesis Systems Group v sobě kombinuje virtuální realitu a imerzivní 3D vizualizaci pro vizualizování robotických procesů ve fázích tvorby konceptu a navrhování. Technologie 3DG dokáže ergonomicky vyhodnocovat parametry, jako je přístup svařovacího hořáku a dosah robotu. Systém tvoří 16panelová audiovizuální stěna zobrazující 2D a 3D snímky. Je navíc přenosná a nabízí snadnou demontáž i rychlé sestavení.

„Je to pro nás skvělý nástroj,“ uvedl Brendan Brown, technik pro virtuální řešení společnosti Genesis Systems Group. „Pomocí nástroje 3DG Environment jsme schopni vtáhnout klienty do zážitku a nechat je téměř reálně pocítit, co dostanou s jedním z našich systémů. Mohou dopředu vidět, jaké práce před objednávkou provádíme, a mohou si vybrat to správné řešení.“

3DG systém je využíván také k přezkoumání vlastních konstrukčních návrhů a nástrojových skupin určených pro kolaborativní proces.

„Nasadíte si běžné 3D brýle stejně jako v kině. Pak můžete pomocí joysticku procházet model, obcházet stroj, dostat se pod něj, vejít dovnitř a dívat se na něj ze všech úhlů,“ objasnil proces Brown.

Například svařovací robot na tříosém portálu je umístěn tak, aby metodou MIG svařoval rám velkého vyklápěcího nákladního vozu používaného v těžebním průmyslu; vícebarevné sekce pak představují díl.

„Některé z těchto dílů jsou dlouhé až 12 m. Tento díl vyžaduje víceprůchodové přivařování těžkých a tlustých plátů. Svaření jednoho dílu vyžaduje 48hodinový cyklus. Tento díl se během procesu svařování dokonce prodloužil o 5 až 8 cm, a to jen z důvodu zahřívání a tahového napětí (deformace),“ vysvětlil Brown.

Brown tvrdí, že simulační prostředí umožňuje demonstrovat klientům pokročilé procesy, které se jim možná dříve zdály zcela nemožné. Automobilový průmysl a výroba přístrojů se začínají blíže zajímat o laserové svařování.

„Získali jsme poměrně dost zákaznických objednávek, protože dokážeme realizovat laserové svařování vyznačující se mnohem menším zahříváním a deformacemi. Předvedli jsme jim simulace tohoto procesu. Jeden pracovník v mém oddělení se zabývá výhradně analýzou deformací při svařování a zahřívání. Dokáže zákazníkovi předvést, jak by u tradičního svařování metodou MIG došlo k protažení či deformaci dílu o 5 mm, zatímco u laserového svařování je to pouze o 1 mm.“

Výhody laserového svařování

Na druhém konci haly, naproti středisku Virtual Solutions Center, se nachází středisko Automated Solutions Center, kde společnost Genesis Systems Group testuje technologie, jako je vzdálené laserové svařování a krokovací zařízení pro laserové švové svařování.

Společnost Genesis využívá robotické krokovací zařízení pro laserové švové svařování pro testování dílů zákazníků, které byly tradičně svařovány bodově. Mají rovněž několik robotických systémů již ve výrobním provozu.

Krokovací zařízení pro laserové švové svařování je samostatnou laserovou hlavou poháněnou servomotorem. „Jednou z výhod je to, že nepotřebujete velké bezpečnostní skříně obvyklé u většiny procesů laserového svařování,“ dodal Brown.

„Robot najede nad díl, spustí dolů laserovou hlavu, která aplikuje přítlačnou sílu a přitlačí dva materiály k sobě. Následně provede švový svar o délce až 40 mm. Nepotřebujete obrovskou světlotěsnou skříň a není zapotřebí zdaleka tolik upínání. Svar má mnohem lepší povrchovou úpravu než tradiční bodový svar a je bezesporu konzistentnější.“

Brown tvrdí, že s vyspělými technologiemi svařování, jako je vzdálené laserové svařování a krokovací zařízení pro laserové švové svařování, jsou stále spojeny stejné nároky na zarovnání dílů a další kritické proměnné, stejně jako u tradičních svařovacích procesů. Tento proces je stále nutno pochopit v plné šíři, aby se mohl úspěšně automatizovat. Ř&Ú

Tanya M. Anandanová je přispěvatelka sdružení Robotic Industries Association (RIA) a magazínu Robotics Online. RIA je neziskové oborové sdružení zaměřené na zvyšování regionální, národní a globální konkurenceschopnosti severoamerických odvětví výroby a služeb prostřednictvím robotiky a související automatizace. Tento článek byl původně publikován na webové stránce sdružení RIA. RIA je součástí sdružení Association for Advancing Automation (A3), obsahového partnera vydavatelství CFE Media. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com. 

Autor: Tanya M. Anandanová, Robotic Industries Association


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4
MSV Nitra 2019
2019-05-21 - 2019-05-24
Místo: Agrokomplex Nitra
Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI