Print

Vyberte si ten správný přístroj pro mobilní datové připojení

-- 01.06.2013

Často se mě potenciální zájemci a klienti ptají, jak se mohou stát „mobilní“ v rámci systému CMMS (počítačem řízený systém údržby). Jejich otázka obvykle začíná v polovině mobilního procesu: „Chci používat skenování čárových kódů. U čeho mám začít?“ A má odpověď zní: „Ponořte se do problému hlouběji a zjistěte, čeho všeho chcete dosáhnout během pochůzek po výrobních provozech s vaším mobilním přístrojem v ruce.“

Pomocí mobilní technologie lze provádět četné „bezpapírové“ úkoly. Ale nejprve by bylo vhodné uvést na pravou míru několik mýtů týkajících se mobilních CMMS.

První mýtus: Váš kapesní přístroj s vestavěnou čtečkou čárových kódů pokryje všechny úkoly v rámci CMMS. V žádném případě.

Nejdříve stanovte, jakým způsobem budete přístroj chtít používat, a teprve pak prozkoumejte příslušný hardware. 

Představte si, že do zařízení typu iPhone nebo jednotky Motorola zadáváte manuálně všechny podrobné údaje pracovních příkazů ohledně výměny válečků a ložisek pásového dopravníku. I když je možné získávat data o stavu pracovního příkazu, historii oprav, náhradních dílech nebo o procedurách lockout-tagout (LOTO = uzamčení-označení veškerých energetických zdrojů při provádění údržby nebo oprav strojů za účelem zamezit nežádoucí manipulaci) přímo během pochůzek na pracovišti, stále budete muset zadávat doplňující údaje na vašem stolním počítači.

Druhý mýtus: Čárové kódy již prakticky nahradily manuální zadávání dat. Opět se jedná jen o zbožné přání. Primární funkcí mobilního zařízení ke snímání čárových kódů je zjistit podrobnější informace o stavu zařízení či součástí, které daný systém CMMS obsahuje (mobilní nebo jiný).

Jakmile si vyhledáte určité zařízení, budete mít přístup k pokynům pro opravy a údržbu, k procedurám lockout-tagout, budete schopni kontrolovat stav zásob náhradních dílů na skladě, uzavřít pracovní příkazy atd. Čárové kódy představují velkou pomoc, avšak dramaticky nezmění procesy údržby. Stále budete muset provádět některé úkony v rámci systému CMMS z vašeho počítače v kanceláři, i když při pochůzkách po provoze budete mít možnost si vyhledat informace o aktuálním stavu daného zařízení.

Přesto existuje tolik výhod! Budeme-li myslet na techniky, nahradí mobilní CMMS pochůzky po provoze se stohy papírových pracovních příkazů. Můžete provádět odečítání, vystavovat, prověřovat nebo aktualizovat pracovní příkazy, zjišťovat stav zásob náhradních dílů a vyhledávat kritické informace o zařízení (odstávky, LOTO atd.) – to vše z dlaně vaší ruky. Mnoho mobilních CMMS systémů disponuje připojením v reálném čase do hlavní databáze CMMS, takže aktualizace a výzkum mají stejnou verzi jako ve vašem stolním počítači.

Jaký typ hardwaru byste si měli pořídit? Tato debata probíhá již mnoho let. V zásadě existují dva způsoby, jak se stát mobilním v rámci systému CMMS. Můžete si pořídit levná „spotřebitelská zařízení“, která jsou běžně dostupná v hypermarketech s elektronickým zbožím, avšak ta nemusejí být schopna odolat podmínkám průmyslového prostředí a nebudou mít k dispozici funkce umožňující kvalitní snímání čárových kódů.

Ale pokud rozpočtová omezení dané společnosti převládají, spotřebitelská zařízení představují jen zlomek nákladů ve srovnání s opravdovými jednotkami určenými pro průmyslová prostředí. Kvalitnější profesionální jednotky jsou mnohem odolnější a mají integrované snímání čárových kódů s bohatou funkční výbavou. Zařízení ve stylu tabletu představují další variantu. Vymoženosti, jako je iPad, Droid či robustní tablety s operačním systémem Windows, jsou odolnější a snadno dostupné.

Zařízení s operačním systémem Windows fungují velmi dobře, protože jsou s největší pravděpodobností provozována i v rámci dalších podnikových aplikací.

Dříve než poběžíte nakoupit 20 mobilních jednotek, zkontrolujte, zda váš poskytovatel CMMS vlastní mobilní verzi založenou na prohlížeči, a nejdříve to vyzkoušejte na svém iPhonu nebo smartphonu. Jako manažer údržby nebo technik si nejdříve stanovte, jakým způsobem budete přístroj chtít používat, a teprve pak prozkoumejte příslušný hardware. Zatímco snižování papírové práce je cílem, získávání dat v reálném čase z přístroje, který máte na dlani své ruky, povede ke zlepšení prováděných operací.

Paul Lachance je prezident a technologický ředitel společnosti SmartWare Group, která vyrábí Big foot CMMS. Kontaktujte jej na adrese paul.lachance@bigfootcmms. com. 

Autor: Paul Lachance, SmartWare Group


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové
Výroba nové generace - Lokální průmysl na globální úrovni
2019-04-24 - 2019-04-24
Místo: MSIC Ostrava
Digitální výroba 2019
2019-05-14 - 2019-05-16
Místo: Brno
Digitální logistika 2019
2019-05-14 - 2019-05-14
Místo: Hotel Avanti, Brno
Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI