Print

Výběr vaší konstruktérské budoucnosti

-- 09.03.2017

Nástroje, které konstruktéři a projektanti využívají, musejí být interoperabilní a vzájemně zaměnitelné a měly by umožňovat spolupráci napříč obory, odděleními a průmyslovými odvětvími. V současném průmyslovém světě je vyvíjen tlak na celé konstruktérské odvětví, aby vystoupilo ze své zóny pohodlnosti a rostlo ještě vyšším tempem. Tato změna způsobuje zásadní posun v tom, jak a kde se konstruktérské a stavební práce provádějí. Posun je rozdělen do dvou skupin. První skupina se cítí velmi nepohodlně, protože vzniklá situace ohrožuje to, co vědí. Druhá skupina je povzbuzována postupujícími změnami a spatřuje v nich úžasné a nekonečné možnosti.

Konstruktéři dnešní doby se projevují velmi rozmanitým způsobem. Přicházejí s kreativními nápady, nekonvenčními stavebními materiály a výrobními postupy. Návrháři současnosti rovněž častěji spolupracují s dalšími odborníky, jako jsou umělci, ekologové, antropologové, lékaři a piloti. Vše konají s cílem pochopit jejich potřeby a následně promítají tyto potřeby do funkčních produktů, jakož i do nových průmyslových odvětví, budov a procesů.

Příkladem této zásadní změny je mladý student magisterského studia v oboru stavebního inženýrství. Student se pokoušel modelovat pracovní procesy asanačních posádek pracujících v podzemí; tyto kolektivy zaměstnává město Edmonton. Chtěl zjistit, zda by mohl tyto posádky motivovat lépe a zda je schopen nalézt efektivnější pracovní postupy s použitím statistického modelování. Navrhl jsem mu, aby si promluvil s antropologem. Zpočátku to může znít jako bláznivý nápad, ale když se člověk zamyslí nad tím, o co se daný student vlastně pokoušel, tj. ovlivnit různorodou skupinu jedinců, uvědomí si, že nejde až tak o úplnou hloupost.

Totéž lze říci o strojařských společnostech, dodavatelích předem smontovaných zařízení na rámu, systémových integrátorech, soukromých společnostech, výrobních společnostech, leteckém, zpracovatelském, papírenském, potravinářském, železničním, dopravním, energetickém a zdravotnickém průmyslu atd.

V rámci těchto odvětví jsou společnosti vyzývány, aby přehodnotily veškeré své tradiční modely. Specializace a uchovávání vědomostí v absolutní tajnosti už prostě nadále nefungují stejným způsobem. Vláda i velké, zavedené průmyslové segmenty tradičně podporovaly tvůrčí práci a nové technologie. Jednalo se o mecenáše s plnými kapsami peněz. To do určité míry stále platí, ale zároveň je nutno si uvědomit, že průmyslová odvětví a společnosti, které před 30 lety vůbec neexistovaly, začaly radikálně měnit způsob, jakým vzájemně komunikujeme a nahlížíme na svět.

GE, společnost s tradicí v oblasti inovací, si uvědomila, že se jí nepodařilo dostatečně inovovat interně. K vyřešení tohoto problému vytvořila organizaci s názvem GE Centrum pro inovace. Středisko se skládá z několika malých začínajících firem, které jsou zodpovědné za zkoumání radikálních myšlenek, vytváření inovativních produktů a převádění objevů a výzkumu do životaschopných projektů.

Je nejvyšší čas, abychom se všichni zamysleli nad našimi společnostmi, průmyslovými odvětvími a pracovními pozicemi. Je načase, aby se konstruktéři rozhodli, zda chtějí být součástí minulosti nebo zda chtějí vstoupit do budoucnosti. Konstruktéři a projektanti budou v tomto novém světě čelit mnoha osobním a profesním výzvám.

Někteří budou spokojeni s tím, co je v životě potká, aby mohli nakonec říci, že stejně měli pravdu. Ostatní konstruktéři se mezitím chopí nabízené příležitosti a začnou se podílet na vytvoření lepší budoucnosti. Do druhé skupiny patří iniciativní lidé usilující o lepší zítřky.

A do které skupiny se řadíte vy? Ř&Ú

Ryan Nabozniak je technický poradce pracující pro společnost Aucotec.

Autor: Ryan Nabozniak, Aucotec


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Technical Computing Camp 2019
2019-09-05 - 2019-09-06
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno
MSV TOUR 2019
2019-10-07 - 2019-10-10
Místo: MSV, Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI