Print

V hlavní roli: trvanlivost ložisek

-- 30.11.2015

Kdekdo by si mohl myslet, že mám na společnost SKF podivuhodným způsobem spadeno. Odpusťte mi netradičně osobní úvod, ale již téměř čtyři roky s větší či menší měrou pravidelnosti sleduji a navštěvuji akce pod patronátem právě této firmy. Společným jmenovatelem všech prozatímních akcí je od začátku silná orientace na aktuální potřeby zákazníka, vysoká míra invence a jednoznačný záměr nabízet o trochu více než ostatní. Nejinak tomu bylo i v třetím říjnovém týdnu, který vybízel k cestě do polských Katovic na SKF Technical Open Days.

Pod tímto názvem si lze jednoduše představit setkání zástupců společnosti a jejích zákazníků. Dobrým měřítkem může být pár úvodních čísel: celkový počet aktérů, kteří přijeli z 21 zemí celého světa, se vyšplhal téměř ke dvěma stovkám. Akci podobného druhu zorganizovali zástupci SKF poprvé; důvodem k jejímu uspořádání byla jak změna ve vedení společnosti (nový prezident a výkonný ředitel Alrik Danielson nastoupil v lednu 2015), tak potřeba předat velkému počtu zákazníků aktuální poznatky a zkušenosti týkající se zejména nového modelu výpočtu trvanlivosti ložisek.

SKF Technical Open Days se nesly v duchu bohaté série přednášek a workshopů, během nichž nechyběla řada praktických ukázek a diskusí. Publikum bylo po oba dny rozděleno do několika skupin a přecházelo mezi jednotlivými sály, kde byli ke svému výstupu připraveni řečníci z řad odborníků společnosti SKF. Zatímco první den byl téměř výhradně věnován novému modelu pro výpočet trvanlivosti ložisek, během druhého dne se pozornost přesunula k následujícím platformám SKF, které dále rozvíjejí základnu znalostí SKF (mazání a mazací systémy, lineární systémy, těsnění aj.). Účastníci seminářů tak měli jedinečnou příležitost naslouchat poznatkům „přímo od zdroje“ a bylo opravdu pozoruhodné sledovat zápal a nadšení každého přednášejícího. Není třeba zdůrazňovat, že řečníci byli vybráni z různých divizí podniků. Společné jim bylo přesvědčení, že právě jejich zaměření je to klíčové. Celkový program doplnila exkurze do katovické Solution Factory (bližší informace o této továrně jsme přinesli v květnu 2013) a bohatý večerní program.

Revoluce? Ne, spíše evoluce!

Ačkoli se setkání v polských Katovicích uskutečnilo v první polovině října, základy k němu položila společnost SKF již na dubnovém hannoverském veletrhu. SKF zde totiž v souladu s programem SKF EnCompass Field Performance představila nový Zobecněný model výpočtu trvanlivosti ložisek (SKF Generalized Bearing Life Model – GBLM). 

Nový model oproti dřívějšímu zohledňuje i podpovrchové poškození. Do modelu nově také vstupují konstrukční vlastnosti ložisek (například tepelné zpracování, mikrogeometrie nebo konstrukce). Zároveň zjednoduší OEM výrobcům i koncovým uživatelům výběr ložiska pro konkrétní aplikaci, jelikož respektuje reálné provozní podmínky.

Ptáte se, proč se společnost SKF zaobírala vývojem nového výpočtu? Odpověď je prostá a více než pochopitelná: Tento nástroj výrazně napomůže správnému výběru ložisek. Výpočet trvanlivosti ložisek je tak zcela ve shodě s celkovou strategií společnosti, kterou lze shrnout následujícími slovy: Chceme nabízet produkty, kterým lze věřit, a chceme vyvíjet nástroje, jež pomáhají vybírat správné produkty a řešení.

Nový model využívá přednosti stávajícího modelu trvanlivosti, který vypracovala společnost SKF před více než 30 lety. Nový model úspěšně rozlišuje povrchové a podpovrchové příčiny selhání ložisek. Obsahuje větší počet parametrů, které umožňují moderní přístup k výpočtu trvanlivosti ložisek. Původně se trvanlivost ložisek určovala na základě technických modelů, jež počítaly s ekvivalentním napětím vznikajícím pod stykovou plochou. Namáhanou oblastí materiálu je v tomto případě místo valivého styku. Později odborníci zapracovali do výpočtu také povrchovou únavu materiálu; ta byla způsobena nedostatečným mazáním či znečištěním.

Nový SKF GBLM zahrnuje do výpočtu oba tyto faktory a výrazně počítá s tribologií valivých ložisek. Je totiž nesporným faktem, že zvýšení životnosti a spolehlivosti ložisek je přímo úměrné správnému mazání a čistotě materiálu, které doplňují teoretické výpočty trvanlivosti.

Setkání s tak velkým počtem zákazníků uspořádala společnost SKF poprvé a nutno dodat, že pátrat po jakékoli chybě, zmatku či nedomyšlenosti by bylo jako hledat jehlu v obrovské kupě sena. Po všechny tři dny setkání panovala mezi účastníky uvolněná, přátelská a zároveň zcela profesionální nálada, jejíž ozdobou byl bohatý technický i doprovodný program. Dobrý pocit z celé akce jsem si jistě neodvážela jen já, ale především pravidelní uživatelé produktů a řešení této společnosti, pro něž bylo osobní setkání, zkušenost a možnost „zatepla“ vstřebat novinky a informace téměř určitě k nezaplacení. Ř&Ú

Autor: Barbora Karchová, Řízení & údržba průmyslového podniku


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Factory Tour 2019
2019-09-24 - 2019-09-26
Místo: ČR, SK
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Konference DOCURIDE 2019 „Nejlepší mix pro Váš úspěch"
2019-10-03 - 2019-10-03
Místo: Hotel Park Holiday, Praha
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI