Print

Ustrnutí ve fázi rozhodování… a co s tím dělat?

-- 11.03.2019

Výrobci musejí rychle reagovat na měnící se trhy a technologie. 

V rámci zápolení se stárnoucími infrastrukturami a omezenými rozpočty musejí výrobci v současné době při modernizaci podniků upřednostňovat některé záležitosti na úkor jiných. To není vždy snadný úkol. Rychlost takovýchto změn může být zmáhající pro jakoukoli organizaci, zejména pokud jde tzv. o hodně a zákazníci jsou závislí na výrobní kapacitě podniku.

Manažeři vědí, že je nutno investovat do nástrojů, které nejlépe podporují široké spektrum záležitostí, jako je přidaná hodnota, bezpečnost a spolehlivost pro zákazníky. Moderní IT řešení naštěstí nabízejí měřitelné výhody – zjednodušují proces rozhodování a urychleně přivádějí výrobce na správnou cestu k dosažení spolehlivosti aktiv. 

Osm faktorů, kterými jsme ovlivňováni

1. Rychlá změna: Digitalizace se rozšiřuje po celém světě a mění se způsob nakupování, komunikace, bankovnictví a cestování. Je to nová éra, jež je poháněna technologiemi typu internet věcí (IoT) či umělá inteligence (AI). Výrobci čelí jejich podílu na změnách v digitální sféře, jelikož alternativní systémy dodávání zboží a vyvíjející se požadavky zákazníků změnily dynamiku operačních týmů. 

2. Komplexní procesy: Kromě inovací v dodávkách zboží musejí výrobci rovněž řídit podnikové procesy s novým stupněm efektivity. Řízení procesů, jak jej známe z minulosti, je nedostatečné pro zvládání současných složitých otázek, k nimž patří např. propojení několika výrobních podniků, náhled do dění v síti v reálném čase (viditelnost) a prognóza budoucích požadavků. 

3. Nároční zákazníci: Dnešní spotřebitelé mají rovněž vysoká očekávání, co se týče pohotového servisu, vysoké přidané hodnoty a včasné komunikace. Nestačí již pouze věřit, že vaše procesy přinesou zákazníkovi přidanou hodnotu, a být s tím spokojeni. 

4. Fyzické hrozby: Stárnoucí infrastrukturní systémy, včetně elektrických sítí, představují vážnou hrozbu pro spolehlivé pokračování v poskytování kvalitních služeb vašim zákazníkům. 

5. Kybernetické hrozby: Důkladná ochrana výrobců vyžaduje zaměřit pozornost na fyzická aktiva a digitální systémy. Vzhledem k tomu, že systémy jsou stále závislejší na připojených zařízeních, zajištění co nejvyšší úrovně bezpečnosti v kybernetickém prostředí představuje eskalační prioritu. 

6. Příliš mnoho možností: K dispozici je řada IT řešení a možností, které pomáhají řídit provozní procesy, komunikovat se zákazníky a chránit před kybernetickými hrozbami, jakož i fyzickými riziky, jež hrozí provozovnám, podnikům i elektrickým rozvodným sítím křižujícím celou zem. Ačkoli je skvělé mít možnost výběru, příliš mnoho možností – většinou s konfliktními nároky – může být poněkud zdrcující. A tím, jak manažeři zabřednou do nekonečného seznamu vlastností a do funkčnosti těchto IT řešení, může být jejich schopnost rozhodování silně paralyzována. 

7. Přetížení velkým množstvím dat: V rámci nedávné snahy o šetření zdrojů a předvídání poptávky zavedli technicky důvtipní výrobci programy pro shromažďování informací ze svých výrobních strojů. IT manažeři a operační týmy byli brzy zahlceni obrovským množstvím informací, ale bohužel bez jasně dané metody analýzy dat. A s omezeným rozpočtem i počtem zaměstnanců se ředitelé IT často ptali sami sebe: Co budeme se všemi těmito daty vlastně dělat? 

8. Omezený počet zaměstnanců a napjatý rozpočet: Výrobci dnes mají sklon co nejvíce snižovat počet zaměstnanců, přičemž samotní manažeři plní více rolí najednou. Nedostatek vysoce kvalifikovaných uchazečů, kteří hledají zaměstnání ve veřejném sektoru, jen zvyšuje napětí o udržení pracovní síly potřebné k přijímání obtížných rozhodnutí. Sešněrované rozpočty rovněž nutí manažery podniků stanovovat priority a investovat do řešení, o nichž se domnívají, že přinesou měřitelné a smysluplné výsledky. 

Uvolnění ze strnulosti

Osm výše popsaných problémových záležitostí zahrnuje náročné překážky, jimž musí typický výrobce v současné době čelit. Avšak vedoucí výroby mohou v důsledku nutnosti zainvestovat do řešení IT, která nabízejí jasné výhody a řeší několik problémů najednou. Nyní je skutečně čas na akci. Odkládání modernizace přivede podnik do takového stavu, kdy bude muset dohánět konkurenci, která jej už dávno předběhla, a nakonec, pokud se bude chtít na trhu udržet, bude nucen investovat nemalé finanční prostředky do moderních technologií.

Provedení důkladného průzkumu týkajícího se moderních softwarových řešení rozptýlí vaše obavy a zacílí na konkrétní investiční možnosti. IT ředitel, jenž si pečlivě hlídá náklady a má zájem o udržení spolehlivého a nepřerušovaného provozování podnikových aktiv, si do svého seznamu priorit pravděpodobně umístí na první příčku moderní řešení správy majetku a řízení údržby podniku (Enterprise Asset Management –  EAM).

Jedná se o chytrý tah, a to z několika důvodů. Takové řešení nejenže spravuje životnost podnikových aktiv a prodlužuje životnost zařízení, nýbrž pomáhá rovněž zabraňovat neplánovaným prostojům a umožňuje vedoucímu údržby lépe předpovídat potřebu údržby konkrétního stroje a hlídat náklady na opravu a případnou náhradu zařízení. 

Řešení více problémů najednou

Výrobní podniky s nedostatečným počtem personálu, omezenými rozpočty a dlouhým seznamem potřeb budou chtít vybrat taková IT řešení, která dokážou zvládnout několik potřeb najednou. Zvolené řešení by mělo být snadno aplikovatelné a poskytovat osvědčené výsledky. V případech, kdy jde opravdu o hodně, není žádný prostor pro odhady nebo spekulace.

Moderní řešení správy majetku a řízení údržby podniku reagují na tyto požadavky a poskytují výrobcům mnoho výhod, včetně: 

  • odhalování včasných varovných signálů, že zařízení vyžaduje zásah preventivní údržby;
  • naplánování zákroků preventivní údržby mimo výrobní špičku;
  • sledování výkonu stroje a optimalizace provozních podmínek pro dosahování nejlepších výsledků;
  • sledování historie aktiv pro pochopení nákladů na životní cyklus a přípravy na budoucí opravy;
  • udržování dostatečného inventáře součástí, aby během oprav nedocházelo ke zbytečným prostojům.

Nasazení sady plně integrovaných platforem vám pomůže zajistit hladkou implementaci s bezproblémovou viditelností napříč různými platformami, které sdílejí svá data a přispívají k jednomu komplexnímu zobrazení.

Odkládat rozhodnutí o modernizaci nebo investicích do nových technologií je vysoce rizikový počin. Nechat se přetížit daty nebo ustrnout v cestě za modernizací je překážkou, které je třeba se vyhnout. Společnosti dnes nemají jinou možnost než se aktivně zapojit do modernizace.

Moderní IT řešení to ulehčují a mění výzvy na příležitosti. Podnik díky tomu bude nejen spolehlivě sloužit zákazníkům, ale také zvýší svou efektivitu a sníží provozní náklady. 

Steve Beard je ředitel pro inovace ve společnosti Infor Public Sector.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI