Print

Údržba vozového parku vysokozdvižných vozíků vyžaduje komplexní plán

-- 18.09.2011

Náležité plánování vozového parku a implementace servisního harmonogramu mají kritický význam pro optimalizaci doby provozuschopnosti a produktivity vozového parku. Pro maximalizaci efektivity a doby provozuschopnosti je nezbytné dodržovat několik kroků zajišťujících dlouhodobé zdraví jakéhokoli vozového parku vysokozdvižných vozíků, včetně vytvoření plánů údržby, jež zohledňují, kdo bude plánovanou údržbu provádět a jaké další zdroje – jako jsou záruční balíčky a technologie správy vozového parku – jsou k dispozici pro udržení dobrého technického stavu vozového parku vysokozdvižných vozíků.

Plánovaná údržba

Kvalitní program plánované údržby je nezbytný pro dlouhodobou životnost vysokozdvižného vozíku. Může zahrnovat výměnu kapalin a filtrů či zajištění správného mazání. Je důležité plánovat údržbu na základě počtu hodin použití a míry využívání. Vysokozdvižný vozík využívaný v aplikacích s lehkou zátěží může potřebovat údržbu každých 500 hodin provozu, zatímco vysokozdvižný vozík v náročnějších aplikacích (jako jsou chlazené prostory) může vyžadovat údržbu každých 250 hodin provozu. V rámci postupů pravidelné údržby by bylo vhodné vzít v úvahu také několik dalších faktorů:

■ Pneumatiky a podlahy

Pneumatiky vysokozdvižných vozíků mohou být vyrobeny z různých směsí, přičemž každá je určena pro jinou aplikaci. Při výběru pneumatiky zohledněte hmotnosti nákladů, typy podlah a jízdní vzdálenosti. Správně zvolená pneumatika nemusí být ta nejlevnější, ale bude z dlouhodobého hlediska nákladově nejvýhodnější, protože vydrží déle. Jednoduchým způsobem ochrany před poškozením pneumatik, kol a ložisek je udržovat čistotu podlahy. Kousky palet, úlomky a smršťovací fólie se mohou zachytit do kol vysokozdvižných vozíků a způsobit poškození nebo prostoje. Opravte poškozenou a nerovnou podlahovou krytinu, abyste předešli poškození kol a pneumatik a vyvarovali se nárazům do dna vozíků či poničení podvozku.

■ Akumulátory a nabíječky

Neudržovaný nebo nesprávně dimenzovaný akumulátor může zapříčinit nutnost další údržby. Zajistěte, aby každý vysokozdvižný vozík měl správný akumulátor, a nabíjejte jej jen tehdy, když je to zapotřebí. Dnešní technologie dokážou upozornit na to, kdy je potřeba akumulátor dobít. Příležitostné dobíjení může zkrátit životnost akumulátoru. Je proto nejlepší dodržovat doporučený plán dobíjení. Záruční požadavky akumulátoru mohou vyžadovat vedení podrobných záznamů o intervalech dobíjení, teplotě, stavu vody a vyrovnávání, aby byla údržba akumulátoru validována.

■ Energetická účinnost

Vysokozdvižný vozík, který není energeticky účinný, může vytvářet zbytečné náklady a snižovat produktivitu. Existují cesty, jak zajistit, aby vysokozdvižný vozík fungoval se špičkovou energetickou účinností. Nejprve zajistěte, aby akumulátor fungoval na maximální kapacitu. Když akumulátor vysokozdvižného vozíku běží na nízké napětí, kompenzuje ztracený výkon větším proudovým odběrem z akumulátoru. Výsledkem je nadměrné zahřívání, které může poškodit elektroniku. Zajistěte také, aby díly byly správně sesazeny a namazány, aby nedocházelo k nadměrnému tření, které zbytečně odebírá energii z akumulátoru. Program údržby vozového parku může pomoci při posuzování energetické účinnosti porovnáním odběru z akumulátoru a vykonané práce.

Vyškolení mechanici

Každý výrobce vysokozdvižných vozíků doporučuje, aby servis prováděli mechanici vyškolení výrobním závodem, a to z dobrého důvodu: pouze mechanici, kteří jsou dobře vyškoleni na konkrétním zařízení, budou vědět, jak jej správně a rychle opravit. Mnoho techniků školených ve výrobním závodě má přístup k softwaru, který dokáže vzdáleně identifikovat problém, takže technik může problém rychle diagnostikovat a najít řešení dokonce ještě před příjezdem do závodu. Neškolený mechanik může použít nesprávné díly nebo zbytečné díly a tím prodloužit prostoj a zvýšit náklady.

Technik, který daným zařízením dobře rozumí, může vozík opravit rychle, dostat jej zpět do provozu a často práci dokončí již při první návštěvě. Vysokozdvižné vozíky obvykle zůstávají v lepším stavu po delší dobu, pokud je pravidelně udržuje technik certifikovaný výrobcem vozíků. Pokud se údržba provádí s využitím interních zdrojů, tito interní mechanici by měli být vyškoleni techniky výrobce a toto zaškolení by se mělo pravidelně obnovovat, aby si udrželi povědomí o nejnovějších produktech a technologiích.

Záruční balíčky

Dealer vysokozdvižných vozíků může pomoci na míru přizpůsobit záruční balíček, který je vhodný pro aplikaci dané firmy a potřebnou úroveň služeb, a to nad rámec standardní nabídky. Při výběru varianty záruky je významným faktorem to, zda firma bude využívat interního mechanika nebo externího, výrobcem vyškoleného technika. Při tomto rozhodování zvažte následující aspekty:

■ Mají interní mechanici dostatek času a znalostí, aby zvládali plánovanou údržbu všech vysokozdvižných vozíků?

■ Kdo dokáže nejrychleji reagovat na servisní volání, získat díly a provést neplánovanou údržbu pro minimalizaci odstávky vozíků?

■ Jsou-li vozíky neschopné provozu a čekají na servis, jaká je hodnota tohoto ušlého času?

■ Jsou zapotřebí vozíky navíc jako záloha pro ty, které jsou mimo provoz?
 Jaké jsou související náklady?

Správa vozového parku

Ve spolupráci s dodavatelem vysokozdvižných vozíků vypracujte program správy vozového parku na míru. Díky sběru a analýze údajů o vysokozdvižných vozících v reálném čase mohou firmy zjistit, jak se jejich vysokozdvižné vozíky využívají a kolik hodin je vozík v provozu. Tuto informaci lze použít pro maximalizaci produktivity vozového parku a snížení nákladů, například pokud se vysokozdvižný vozík používá pro nesprávné úkoly. Tyto údaje mohou ukázat, že se vozík s výsuvnou vidlicí používá především pro dlouhou horizontální přepravu, čímž se tento vozík nadměrně opotřebovává. V takovém případě může firma místo něj vyhradit vhodnější vysokozdvižný vozík a použít vozík s výsuvnou vidlicí pro vertikální aplikace, pro které je určen.

Správa vozového parku může rovněž pomoci manažerům zjistit, zda se vysokozdvižné vozíky využívají efektivně. Pokud jsou některé vozíky v provozu po většinu dne a jiné stojí, možná je čas snížit jejich počet nebo je přemístit na jinou aplikaci. Dalším způsobem, jak může správa vozového parku snížit dlouhodobé náklady, je možnost posuzování nákladů na průběžnou údržbu u každého vozíku. Jakmile u staršího vysokozdvižného vozíku přesáhnou náklady na údržbu jeho užitečnost, je levnější investovat do nového vysokozdvižného vozíku. Dobře udržovaný vysokozdvižný vozík přinese dlouhodobou spolehlivou produktivitu za nízkých provozních nákladů. Průběžná plánovaná údržba prováděná školenými mechaniky a analýza údajů o vozovém parku v reálném čase udrží vysokozdvižné vozíky v intenzivním nasazení pro plnění cílů finančních výsledků firmy.

Jim O’Brien je viceprezident pro integrovaná zákaznická řešení společnosti Raymond Corporation. Al Silar je viceprezident pro operace společnosti Raymond Handling Concepts Corporation.

Autor: Jim O’Brien a Al Silar, The Raymond


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
Fórum údržby
2018-10-02 - 2018-10-02
Místo: Brno, veletrh MSV
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI