Print

Termokamery testo automaticky rozpoznají místo měření

-- 30.11.2015

Při měření termokamerou během prediktivní údržby je jednou z velkých výzev to, jak analyzovat, třídit a archivovat pořízené termogramy. Archivace snímků je důležitou, avšak ne zcela produktivní prací termodiagnostika. Využití automatické funkce rozpoznání místa měření SiteRecognition usnadní archivaci snímků.

SiteRecognition

Díky zobrazování teplotních polí pomocí termokamery je velice snadné určovat stav měřených objektů na základě změny teploty nebo na základě změny rozložení teploty. Problém však nastává s tím, že je pořizováno velké množství termogramů velice podobných zařízení. Aby mohl být termogram vyhodnocen z dlouhodobého hlediska, je nutné termogramy třídit. Třídění však může přinášet nepřiměřeně vysoké nároky a úsilí.

Pokud nebudou termogramy roztříděny, je velice těžké vyhodnocovat trend ve vývoji povrchové teploty. Termodiagnostik tak může přijít o cenné informace přinášené předchozím měřením termokamerou. Nemůže tak odhadnout, zda se daný problém zhoršuje nebo zda se nemění.

V případě, že je v termokameře zapnuta funkce Site-Recognition a termokamera je nasměrována na identifikační štítek, termokamera sama rozpozná identifikační štítek pomocí svého reálného fotoaparátu. Jakmile je identifikační štítek zaznamenán, je uživatel informován, že bylo zaregistrováno místo měření, a zopakuje jeho název. Jakmile je následně pořízen termografický snímek, je automaticky označen daným místem měření.

Po připojení termokamery k počítači pomocí USB jsou termografické snímky nahrány do databáze v počítači. Díky tomu je možné snadno kontrolovat vývoj rozložení teploty v závislosti na čase. Databáze pořízených termogramů obsahuje souhrnné informace o každém snímku a místě měření. Databáze ve vyhodnocovacím softwaru umožňuje definování složek a podsložek. Díky tomu je databáze velice přehledná. Například může být vytvořena složka „Hala 21“. V této složce by mohla být podsložka „Rozváděč R3“ a v této podsložce může být pět míst měření podle jednotlivých lišt.

Funkce SuperResolution

Rozlišení detektoru termokamer je posunuto na vyšší úroveň. Rozlišení snímků u termokamer je limitováno technologií detektorů, které jsou na trhu. Technologie SuperResolution vytváří pro termokamery novou dimenzi pro výrazné zlepšení kvality obrazu.

Termogramy (infračervené snímky) pořízené technologií SuperResolution mají zřetelně vysoké rozlišení: čtyřikrát více naměřených hodnot a geometrické rozlišení zlepšené o faktor 1,6. Díky tomu nabízejí na každém termogramu podstatně více detailů a mnohem větší jistotu při každém termografickém měření.

Technologie SuperResolution využívá přirozeného pohybu ruky, aby nasnímala v rychlém sledu více snímků za sebou. Každý snímek je pořízen z jiného místa. Přesnou znalostí vlastností objektivu a přesunu jednotlivých snímků v sekvenci se pomocí algoritmu spojí do snímku s vysokým rozlišením. Zde je důležité, aby byly snímány skutečné hodnoty, které je možno porovnat s výsledkem vyššího rozlišení detektoru. Nejedná se přitom o proces interpolace.

Nejčastěji užívanou aplikací termokamer je kontrola mechanických, elektrických a jiných součástí. V podstatě je možné aplikace termokamer shrnout tak, že pokud se závada projevuje změnou povrchové teploty, je možné tuto závadu detekovat pomocí termokamery.

Například je možné detekovat vadné ložisko na motoru nebo na kompresoru, přechodový odpor na elektrických spojích a podobně. Dále je možné lokalizovat chyby v elektrických rozváděčích, hodně zatížené jisticí prvky a podobně. Termokamery přinášejí také možnost zjištění přenosu teplot mezi jednotlivými částmi zařízení.

Vyhodnocovací software

Nedílnou součástí termokamery je také vyhodnocovací software, který je součástí kompletní dodávky všech termokamer testo. Termogramy a reálné snímky jsou zobrazeny na obrazovce počítače již během analýzy a automaticky jsou převzaty do termografické zprávy. Asistent tvorby zprávy vede uživatele krok za krokem k vytvoření jasné a srozumitelné zprávy. Jsou k dispozici různé šablony jak pro krátké zprávy, tak pro úplnou dokumentaci. Šablony obsahují veškeré relevantní informace o místě měření, úkolu měření a výsledcích měření. Kromě toho může uživatel využít vlastní šablonu, kterou si může vytvořit pomocí designéru zprávy.

www.testo.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Factory Tour 2019
2019-09-24 - 2019-09-26
Místo: ČR, SK
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Konference DOCURIDE 2019 „Nejlepší mix pro Váš úspěch"
2019-10-03 - 2019-10-03
Místo: Hotel Park Holiday, Praha
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI