Print

Termokamery a vysokorychlostní kamery pro zvýšení kvality a snížení nákladů ve výrobě

-- 16.03.2018

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady vyžaduje důkladnou kontrolu a diagnostiku výrobních strojů i procesů. Nástroji s prokazatelnými výsledky jsou termokamery FLIR a vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging a iX Cameras, které umožňují rychle zobrazit skryté děje i problémy.

1. Termokamery FLIR – bezkontaktní měření teplot 

Rychlým nástrojem pro zjištění skutečného stavu strojů, zařízení a výrobních procesů je termodiagnostika – snímání teplotního pole termokamerami FLIR – od nejstaršího a největšího světového výrobce termokamer. Termodiagnostika má výhodu v tom, že se jedná o bezkontaktní metodu, která se provádí za plného provozu stroje nebo zařízení. Navíc má prokazatelné výsledky ve snížení výrobních a provozních ztrát způsobených neplánovanými odstávkami a zmetkovitostí a zvyšuje spolehlivost strojů a zařízení. 

Typické závady v průmyslových provozech 

Nejrozšířenější využití termodiagnostiky je v oblasti rozvodů elektrické energie, elektrických strojů a zařízení, mechanických strojů, ale také kontroly teplot výrobních procesů a výzkumu. Nejčastější závady jsou přehřáté elektrické spoje, přetížené stroje a zařízení, jež mohou vést v nejhorším případě k požáru. Hlavně však dochází k výpadkům strojů a zařízení, což se projeví neplánovanou odstávkou a výrobními ztrátami. Díky pravidelné termodiagnostice termokamerou FLIR lze potenciální kritická místa včas odhalit a zabránit tak nemalým ztrátám. 

Ruční termokamery FLIR

Současná nabídka termokamer FLIR je velmi rozsáhlá a uspokojí všechny požadavky na kvalitní bezkontaktní měření teplot. Termokamery využívají nejmodernější technologie, jsou odolné, mají snadné ovládání a unikátní měřicí a obrazové funkce. Rozsah měřených teplot (až +2000 °C) a vysoká citlivost (< 0,02 °C) umožňují využití v celé řadě odvětví, jako je elektro (kontrola rozvodů, elektrozařízení a strojů, FVE), strojírenství a mechanika (tepelné namáhání strojů a zařízení), výrobní procesy (kontrola teplot a zpracování materiálu), hutnictví (kontrola teploty taveniny) i stavebnictví (detekce tepelných mostů, vlhkosti atd.). Bezkontaktní měření teplot je obecně ztíženo celou řadou faktorů, které mají vliv na přesnost měření. Proto FLIR vyvíjí a implementuje speciální funkce, jež usnadňují kvalitní měření. 

FLIR MSX – zvýšení kontrastu

V mnoha případech se stává, že při měření je snímaný objekt tepelně nevýrazný. Pro rychlou prostorovou orientaci při měření přišel výrobce FLIR s patentovanou funkcí MSX – multispektrální zobrazení. Funkce MSX je založena na propojení termogramu a reálného snímku z vestavěné reálné kamery v termokameře. Nepropojují se však celé obrazy, ale pouze kontury z reálného snímku do termogramu. Výsledkem je termogram s mnohonásobně vyšším kontrastem snímaného objektu. Díky funkci FLIR MSX je měření s termokamerou podstatně jednodušší a také rychlejší.

Standardní termogram a termogram s MSX

FLIR UltraMax – 4× zvýšené rozlišení

V případech, kdy dochází k ojedinělým potřebám pořízení termogramů s vyšším rozlišením, ale v drtivé většině případů dostačuje stávající rozlišení termokamery, je investice do termokamery s vyšším rozlišením diskutabilní. A právě pro podobné případy nabízí výrobce FLIR speciální funkci UltraMax, která je zcela implementována do většiny přenosných termokamer FLIR. 

Standardní termogram a termogram UltraMax se 4× vyšším rozlišením

Díky funkci UltraMax je možné pořizovat termogramy ve 4× vyšším rozlišení a s vyšší přesností měřených hodnot. Funkce UltraMax je založena jen na vlastním pohybu termokamery uživatelem, tedy nikoli na mechanickém systému pohybu snímače, který se dříve nebo později může poškodit a zapříčinit tak nákladnou opravu. 

Ruční termokamery FLIR Exx – E53, E75, E98 a E95

Mezi termokamery, které disponují výše uvedenými obrazovými funkcemi, patří ruční termokamery FLIR Exx (E53, E75, FLIR E98 a FLIR E95). Nabízejí vysoké rozlišení až 464 × 348 bodů, citlivost až 0,03 °C, výměnné objektivy pro široké spektrum použití s přesným automatickým ostřením za pomoci laseru, které odstraňuje případné špatné zaostření, dálkoměr pro přesné měření vzdálenosti a v neposlední řadě velký a přehledný 4" dotykový LCD displej s českým menu, a to vše v kompaktním a odolném provedení. 

Přenosná termokamera FLIR T5xx T530, T540 

Poslední novinkou výrobce FLIR jsou termokamery FLIR T5xx (FLIR T530 a FLIR T540), které doplňují profesionální řady termokamer FLIR T6xx a FLIR T10×0 a disponují celou řadou technických inovací, jež usnadňují termovizní měření. Mezi ně patří velký 4" dotykový odolný displej otočný v úhlu 180°, laserové ostření objektivů nebo Wi-Fi konektivita se SmartPhonem nebo tabletem pro on-line přenos obrazu a měřených dat. 

Ukázka vyhodnocení teplot

Uložené termogramy nebo radiometrické videosekvence lze vyhodnotit v programech FLIR s českou lokalizací a vytvořit přehlednou zprávu z měření nebo zajistit export do Excelu pro další zpracování. 

Technická úroveň a vyspělost termokamer FLIR nejsou jediné, které jsou potřebné k dosažení kvalitních výsledků v technické diagnostice. Je to rovněž zajištění kvalitního proškolení obsluhy, následné podpory a servisu. I to si výrobce FLIR již uvědomuje a pro zachování a zvýšení dlouhodobé spokojenosti uživatelů provádí změny nejen po technické stránce termokamer, ale také po obchodní stránce, tj. ve výběru svých partnerů. 

2. Vysokorychlostní kamery – záznam rychlých dějů 

V průmyslových provozech se běžně používají stroje s velmi rychlými a přesnými pohyby. Jejich spolehlivost a přesnost ovlivňují kvalitu výrobku, a tedy i výrobní náklady. U rychle se pohybujících strojů (výrobní, balicí, plnicí linky, řezačky, ohýbačky, obráběcí stroje atd.) není možné provést kontrolu pouhým okem či běžnou kamerou, ale speciální vysokorychlostní kamerou, která umožní kvalitní záznam tisíce snímků za sekundu.

Standardní koncepce vysokorychlostních kamer (samostatně kamera a připojené PC) vyžaduje externí napájení, montáž, PC atd. To je z prostorového a hlavně bezpečnostního hlediska v průmyslových provozech obtížné. Proto firma FASTEC Imaging vyvinula speciální přenosnou vysokorychlostní kameru FASTEC TS. 

Ukázky využití přenosné vysokorychlostní kamery FASTEC TS 

Kamera FASTEC TS umožňuje pořizovat záběry ve vysokém rozlišení až 2560 × 2048 bodů přímo „z ruky“ nebo při montáži na stativ ze vzdáleného PC či bezdrátově z tabletu. Na dotykovém LCD lze přímo na místě analyzovat pohyby stroje a provést jeho seřízení. Právě z tohoto důvodu se vysokorychlostní kamery FASTEC TS úspěšně používají v průmyslových provozech s prokazatelným přínosem zvýšení spolehlivosti strojů a snížení zmetkovosti. 

Stacionární vysokorychlostní kamery iX Cameras

Pro účely výzkumu velmi rychlých dějů (obrábění, crash testy, testy airbagů atd.) jsou určeny špičkové vysokorychlostní kamery iX Cameras (dříve pod označením Olympus). Na úplné špičce stojí kamery i-SPEED 7, které díky snímači s vysokým rozlišením (2048 × 1536 pixelů) a zásluhou vysokorychlostního záznamu při rozlišení více než 12 000 snímků/s (max. až 1 000 000 snímků/s) v kvalitě Full HD umožňují využití ve všech aplikacích bez kompromisů. Zejména v oblasti výzkumu a testování materiálů poskytují kamery i-SPEED 7 svým uživatelům neocenitelnou pomoc při studování extrémně rychlých dějů. 

Ukázka vizualizace zpomaleného záběru 

Společnost SpektraVision s. r. o. jako „PREMIUM partner FLIR“ nabízí široké spektrum pokročilých termokamer FLIR s bezkonkurenční desetiletou zárukou na snímač, které budou rovněž k vidění na výstavě AMPER 2018 (hala V, stánek č. 3.18), a dále celou řadu diagnostických přístrojů a metod, mezi něž patří systémy pro nedestruktivní testování na bázi termografie (IrNDT), průmyslové vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging, špičkové vysokorychlostní kamery iX Cameras (dříve známé jako Olympus) a další diagnostické přístroje. 

www.spektravision.cz

 

Autor: Ing. Štěpán Svoboda, SpektraVision s. r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
AMPER TOUR - komentované prohlídky
2019-03-19 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
Výroba nové generace: Evoluce v signalizační technice
2019-03-19 - 2019-03-19
Místo: Brno, Veletrh Amper

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI