Print

Termografie v preventivní údržbě

-- 21.06.2018

Termografie se stala v oblasti údržby budov a technických zařízení nepostradatelným pomocníkem. Díky neviditelnému infračervenému záření se totiž dají bezpečně sledovat nejenom funkce a stav elektrických a mechanických zařízení, rovněž lze rychle a nedestruktivně detekovat slabá místa a opotřebení a tím je včas odstranit. Navíc termografie poskytuje vynikající službu při kontrole kvality a při měření úrovně hladiny u výrobně-technických zařízení. V managementu správy budov umožňuje například optimální zaregulování otopných zařízení, stejně jako snadnou a bezpečnou kontrolu zařízení. 

Termografie pro větší bezpečnost a efektivitu

Provoz a bezpečnost zařízení, náklady na provoz, spotřeba energií – správci budov musejí mít o mnohém nejen přehled, ale současně také musejí zvyšovat efektivitu systémů a procesů.

Kontrola elektrických zařízení

Přehřáté spoje v rozváděči poukazují na potenciální nebo skutečné závady. Pomocí termokamery od firmy Testo mohou být takové anomálie jednoduše, bezdotykově a za provozu rozpoznány dříve, než dojde k výpadkům.

Odhalení potenciálu energetických úspor

S termokamerou lze vyhledat skrytá slabá místa, tepelné mosty, plíseň nebo nedostatky v provedení staveb. Především u stávajících budov je možné pomocí termokamery rychle a snadno odhalit velký potenciál energetických úspor.

Zjištění škod na budovách a uvnitř budov

Dojde-li v budově ke škodám způsobeným vodou, vyskytují se většinou potenciální úniky v podlaze nebo ve zdech. Hledání netěsného místa je proto svázáno s mimořádnými časovými a pracovními nároky, protože podlahy nebo zdi se musejí často rozkopat na velké ploše. Za pomoci termokamery se mohou naopak úniky najít rychle. Netěsnost lze cíleně odkrýt a odstranit poměrně levněji.

Kontrola radiátorů

Nečistoty v otopném systému ovlivňují jeho efektivitu, protože velké množství energie uteče nevyužito. Pro ujištění, že otopné zařízení pracuje efektivně, se doporučuje před tlakovým proplachem analyzovat pomocí termokamery funkci radiátorů, aby se odhalilo jejich nerovnoměrné zahřívání. Po propláchnutí je možné s pomocí termokamery rychle zkontrolovat, zda radiátory opět fungují bezvadně a efektivně.

Termografie usnadňuje preventivní údržbu

Pravidelnou kontrolou elektrických zařízení, rozváděčů a mechanických komponentů lze velkou měrou zabránit neplánovaným a drahým odstávkám zařízení. Již druhá termografická kontrola zařízení snižuje kvótu výpadků cca o 80 procent a zvyšuje navíc ochranu před požárem.

Určení rozsahu kontrolních prohlídek

Dříve než pracovník provádějící termografii, příp. osoba zodpovědná za zařízení, začne se svou inspekční obchůzkou, měl by definovat některé faktory:

 • Jak rozsáhlá musí být kontrolní prohlídka?
 • V jakém intervalu by se měly obchůzky konat?
 • Jaká termokamera odpovídá požadavkům?

Definování kritérií naléhavosti

Že je nebezpečí poznáno, ještě neznamená, že je zažehnáno. Kdy a jak se problém odstraní – bezprostředně, co možná nejrychleji, při nejbližší příležitosti – musí rozhodnout pracovník provádějící termografii, případně osoba zodpovědná za zařízení. Okamžité odstranění všech zjištěných teplotních anomálií by bylo příliš neefektivní a drahé a navíc hranice teploty součásti závisí také na její funkci. Proto se doporučuje výsledky kontrolní prohlídky klasifikovat a rozdělit například do tří tříd naléhavosti: 

 • Třída A (červená): Závažný problém, který vyžaduje bezprostřední zásah.
 • Třída B (oranžová): Vážný problém, který musí být odstraněn během týdne.
 • Třída C (žlutá): Problém, který by měl být vyřešen při příští plánované odstávce.

Při stanovování těchto kritérií naléhavosti jsou brány v úvahu především platné předpisy norem, konstrukce zařízení a také dosavadní zkušenosti. Cílem musí být pokud možno nepřerušený a efektivní provoz zařízení a současně zajištění co možná největší bezpečnosti práce, objektu a životního prostředí. 

Pro každou aplikaci optimální termokamera

Společnost Testo SE & Co. KGaA nabízí ucelené portfolio termokamer od jednodušších modelů až po špičkové přístroje pro ty nejnáročnější uživatele. Velmi kvalitní germaniovou optikou a detektorem nejlepší kvality zajišťují termokamery Testo optimální kvalitu obrazu pro každou termografickou aplikaci. Díky patentované technologii SuperResolution se zlepšuje geometrické rozlišení každého termosnímku o faktor 1,6 při čtyřnásobném množství pixelů. Lze tak pořizovat termosnímky s velmi vysokým rozlišením až do megapixelové kvality 1 280 × 960 pixelů.

Výhody termokamer od firmy Testo 

 • Výpočet delta T: Funkce delta T umožňuje přímo porovnat dva libovolně zvolené měřicí body mezi sebou a odečíst diferenční teplotu (u Testo 868, 871 a 872).
 • IFOV varování: Funkce IFOV varování automaticky ukazuje na termosnímku nejmenší měřitelný objekt při každé vzdálenosti od měřeného objektu. Brání to chybě v měření. Měřený objekt se musí nacházet ve čtverci IFOV (u Testo 868, 871 a 872).
 • ScaleAssist: Funkce Testo ScaleAssist automaticky optimálně nastaví stupnici termosnímku. Dají se tak pořídit objektivně porovnatelné a bezchybné termosnímky tepelně izolačních vlastností budov (u Testo 868, 871 a 872).
 • App: Aplikace Testo Thermography App umožňuje použít chytrý telefon nebo tablet jako druhý displej a dálkové ovládání. Lze tak jednoduše a rychle vytvořit zprávy, ukládat je a on-line odesílat (u Testo 868, 871 a 872).
 • Konektivita: Ve spojení s klešťovým multimetrem Testo 770-3 a termohygrometrem Testo 605i se dají vytvářet ještě průkaznější termosnímky. Výsledky jejich měření se totiž jednoduše přetáhnou pomocí Bluetooth do termokamery, takže je možné rychle rozpoznat vlhký povrch nebo zátěž u rozváděče (u Testo 871 a 872).
 • Plně radiometrické video: Při záběrech live a měřeních v reálném čase je možné naměřená data exportovat v různých formátech. Při stanovení až 15 měřicích bodů lze znázornit graf teploty a času (u Testo 885 a 890).
 • Ohnisková vzdálenost: Díky minimální ohniskové vzdálenosti 10 cm se dá snadno a přesně detekovat rozložení teploty a vývoj teploty dokonce u malých elektronických součástek (u Testo 875, 885 a 890).
 • Ergonomie: Termokamery nejenže ergonomicky a bezpečně padnou do ruky, tlačítka a menu jsou uzpůsobena a uspořádána tak, že se dá přístroj intuitivně obsluhovat jen jednou rukou. Dokonce i měření na zamřížovaných strojích jsou proveditelná bez problémů. Termokamera Testo 885 disponuje otočným displejem a otočnou rukojetí, což umožňuje podívat se nad mříž a měřit z této pozice (u Testo 885 a 890).

Dodatečné služby

Tým odborníků společnosti Testo je připraven vám pomoci s vaší měřicí úlohou. Poradenství, předváděcí měření i zaškolení k obsluze je samozřejmostí. K dispozici je také záruční a pozáruční servis a akreditovaná kalibrační laboratoř. Více informací naleznete na našich webových stránkách (wwww.testo.cz).

Nabízíme nezávazné předvedení termokamer Testo přímo ve vašem provozu.  

Více informací na www.testo.cz nebo www.termokamera.com.

Testo, s. r. o.
Jinonická 80, 158 00 Praha 5
Tel.: 222 266 700
E-mail: info@testo.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
AMPER TOUR - komentované prohlídky
2019-03-19 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
Výroba nové generace: Evoluce v signalizační technice
2019-03-19 - 2019-03-19
Místo: Brno, Veletrh Amper

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI