Print

Terminály VTEM – symbióza softwaru a hardwaru

-- 13.03.2020

Ještě nedávno bylo vše jasné - většina elektronických zařízení potřebuje software. Na druhé straně bylo možné zřetelně oddělit subjekty, které patří do skupiny „mechanické‘‘ a tudíž žádný software neobsahují. V současnosti je tohle dělení stále méně patrné. Mnoho výrobků, strojů, zařízení a jejich vybavení sice stále na první pohled připomínají svoje předchůdce, ale bez softwaru už se neobejdou.

V tomto směru nás už nepřekvapí telefony, ledničky, pračky nebo hodinky, ale překvapením pro mnoho z nás mohou být mnohé průmyslové výrobky. Důvodem je stále větší tlak na přizpůsobivost výroby, která musí uspokojit stále náročnější a rychleji se měnící požadavky zákazníků. Ideálním stavem je, pokud technologie umožňují vzdálený dohled či dokonce autonomní řízení výrobních procesů. Tento trend se nevyhýbá žádné z průmyslových technologií a uplatňuje i u strojů a zařízení pracujících na stlačený vzduch - tzv. pneumatice. Předním představitelem využití softwaru přímo ve výkonných komponentech pneumatických obvodů jsou ventilové terminály VTEM (obr. 1).

Přizpůsobivost

U ventilových terminálů VTEM dokáže každý z ventilů v terminálu pracovat v libovolném režimu -- jako proporcionální redukční či průtokový ventil, dokáže škrtit přívod i odvětrání, regulovat tlak a rychlost pohybu současně a může mít i další funkce. Stačí jen dokoupit příslušnou aplikaci, přiřadit ji k danému ventilu a pak už jen nastavovat a měnit její parametry podle potřeby, a to dokonce i během chodu.

Aplikace

Na rozdíl od ventilů používaných v minulosti je možné pneumatické pohony zrychlovat či zpomalovat během pohybu, měnit jejich sílu či je v libovolném okamžiku zastavit nebo odvětrat. Snadno lze i samostatně využívat jednotlivé výstupy, což znamená, že každý ventil ve skutečnosti funguje jako dvojice výkonných členů, jejichž úlohy nemusí být mezi sebou nijak provázány. Taková výbava se samozřejmě skvěle hodí do nejrůznějších zkušeben a laboratoří. Hlavním přínosem VTEM je ale schopnost řídit pneumatické obvody v běžných zařízeních metodami, které nemají v historii pneumatiky obdoby. Nejlepší bude uvést několik příkladů pro inspiraci. Například při přesunu křehkých předmětů jako je třeba muffin nebo koblížek a při jejich pohybu z pásu na plech či opačně, může obyčejný pneumatický válec rychle přijet, před daným předmětem zpomalit a po kontaktu s ním opětovně zrychlit, přičemž informaci o vzdálenosti může poskytovat běžné (optické) analogové čidlo. Dalším příkladem použití může být přítlak na skleněné či dřevěné desky, který lze průběžně měnit podle aktuální tloušťky či druhu materiálu. Jedna z nejzajímavějších možností je ale volba času pro pohyb válce mezi koncovými spínači. Terminál se pohyb naučí a neustále přizpůsobuje okolním podmínkám. Nejenže nebudete potřebovat žádné škrticí ventily, ale nikdo ani nebude muset nic seřizovat. Přesto se pohony budou pohybovat ve stále stejném požadovaném rytmu. Tento typ aplikace může velmi zdokonalit synchronní pohyby několika válců například při zvedání nejrůznějších krytů.

Integrace funkcí

Často se využívá vysoké koncentrace proporcionálních redukčních ventilů, aby se docílilo jejich zlevnění. Každá pozice na terminálu (ventil se dvěma hadicemi) může totiž představovat dvojici přesných redukčních ventilů, které jsou navíc řízeny po síti jako je Profinet, Ethernet/IP, Modbus apod. Snadno tak lze získat terminál (komunikující po jedné z průmyslových sítí) pro přesnou regulaci tlaku až na 16 samostatných výstupech. Stejným způsobem lze ventil využít také přesnou regulaci průtoku, stačí jen přiřadit vhodnou aplikaci.

Úspory

Samostatný článek by si zasloužilo vnitřní uspořádání VTEM (obr. 2), využívající rychlou a přesnou piezotechniku, která je úžasně energeticky úsporná. K dispozici jsou terminály s dvěma, čtyřmi nebo osmi ventily. Jejich velkou předností je univerzálnost, neboť jejich nastavení pro konkrétní úkol lze řešit až na místě. Z toho také vyplývá velká úspora náhradních dílů (používá se stále stejný typ ventilu) a jejich rychlá dostupnost, neboť skladované terminály jsou univerzální. Zároveň díky integraci všech funkcí odpadá náročná instalace kabelů, hadic a karet s digitálními či analogovými výstupy a výsledné zařízení je tak nejen jednodušší, ale i přehlednější.

Konektivita

Integrace serveru OPC-UA umožňuje standardní napojení na cloud Festo, který je partnersky propojen s Mindsphere. Diagnostické informace jsou v přehledné formě k dispozici i přímo ve formě Webserveru, tedy stačí otevřít libovolný internetový prohlížeč a zadat adresu. Ovládání po průmyslových sítích jako jsou například Profinet, Ethernet/IP, Ethercat, Modbus apod., je samozřejmostí. Přímo integrovat lze i PLC s CODESYS. Terminál také dovoluje rozšíření o nejrůznější další typy vstupů/výstupů, a to jak analogových, tak digitálních.

Na terminálech VTEM je zřetelně vidět, že schopnosti hardwaru jsou ve spojení se softwarem mnohem širší, což je obecný jev, který pozorujeme všude kolem sebe. Otevírají se tak nové, dosud nevídané možnosti využití známých technologií.

Autor: Zdeněk Haumer, Festo /Bulletin NCP.0


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice
Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI