Print

Technologie z budoucnosti se stává realitou

-- 02.10.2017

Technologie Neuron soundware funguje na principu využití neuronových sítí a pomocí analýzy zvuků dokáže odhalit například poruchy strojů. O přelomové české stopě v oboru umělé inteligence jsme si krátce povídali s Pavlem Konečným, jednatelem a spoluzakladatelem společnosti Neuron soundware.

Software, který je schopen diagnostikovat na základě zvuků, mi trochu připomíná námět nějakého velkofilmu z budoucnosti… Kde se zrodil prvotní nápad? Stojí za ním nějaký zajímavý příběh?

První využití neuronových sítí v oblasti audia jsme plánovali v hudebním průmyslu. Nicméně právě životní zkušenost kamaráda nás přivedla na nápad využít ji v oblasti diagnostiky strojů. Zmínil se, že měl problém se svým vozem. Zvuk motoru se změnil, a tak zajel do servisu. Nicméně palubní počítač žádný problém nesignalizoval a ani technici nic neodhalili. A tak pokračoval v jízdě a po následujících 200 km mu praskl válec, což zničilo celý motor auta. Říkal, že měl štěstí, jelikož se to stalo dva dny před koncem záruky.

Díky tedy za „uši“ vašeho kamaráda. A jaké jsou typické aplikace, kdy je možné software použít?

Technologie je díky své schopnosti učení velmi univerzální. Jsme například schopni kontrolovat kvalitu ve výrobě. Realizovali jsme několik projektů v oblasti automotivu pro výrobce klimatizačních jednotek či palivových pump. Připravujeme projekt pro výrobce elektrického nářadí, servomotorů řízení automobilů aj. Technologie je využívána k identifikaci vadných či potenciálně nespolehlivých kusů.

Druhá oblast je monitoring strojů ve výrobním procesu – realizujeme řadu projektů zabývajících se údržbou a spolehlivostí mechanických celků jednotlivých strojů. Jedná se například o různé obráběcí stroje, kogenerační jednotky, lisovací stroje, zdviže, komponenty z kategorie rotary equipment nebo o generátory. Připravujeme projekt pro pokročilou diagnostiku ložisek aj.

Třetí skupinou je monitoring provozovaných zařízení, kdy je technologie použita pro monitoring velkého počtu podobných zařízení – komponenty v železniční dopravě, eskalátory, větrné elektrárny a potenciálně i osobní či nákladní automobily.

Výhody pro údržbu/diagnostiku strojů nebo zařízení jsou jednoznačné. V jakých oblastech nachází nejčastěji uplatnění?

Základní využití je u systémů, kde je větší počet mechanicky podobných zařízení. Například u eskalátorů. Díky velkému počtu je možné rychle nasbírat ukázkové vzorky, které reprezentují jednotlivé problémy a z nichž se neuronová síť učí. Nicméně na začátku léta jsme dokončili vývoj nové verze algoritmu, který právě teď budeme testovat u prvních zákazníků. Zpracovali jsme obsáhlý dataset několika milionů nahrávek a neuronovou síť jsme naučili zvuku rozumět. Takto předtrénovaná síť si pak rychle zapamatuje, jak zní konkrétní stroj, a dokáže detekovat změny a anomálie, které by mohly indikovat technický problém.

Vzbudil tento produkt zájem u českých společností? Máte již nějakého zákazníka?

Ano. Velmi nám pomáhají zahraniční reference, například od společnosti Siemens, kde již technologii testujeme v několika různých divizích. Takže teď máme první projekty v automotivu a v energetice.

Jaké jsou podle vašeho názoru největší limity ve využití umělé inteligence v oblasti údržby či konkrétně prediktivní údržby? Čeká podle vás tento obor velká budoucnost?

Největší limit je asi nedůvěra. Pro některé je těžké smířit se s tím, že by šlo něco dělat jinak. Léta slyšíme, že velké společnosti pracují na vývoji samořiditelných automobilů, ale lidé tomu pořád vnitřně nevěří. Nicméně kolegu a mě taková dvě Google autíčka předjela na silnici, když jsme byli na konferenci v San Franciscu. Tam to lidé berou jako hotovou věc.

V oblasti údržby jsme zatím na začátku. Věřím ale, že se technologie umělé inteligence v kombinaci se světem internetu věcí brzy uplatní. Budeme mít tak spolehlivější továrny a stroje, které si zavolají servis v okamžiku, kdy jej budou skutečně potřebovat. Ř&Ú

Děkujeme za rozhovor!

Autor: Barbora Karchová, Řízení & údržba průmyslového podniku


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI