Print

Systém správy mobilních aplikací využívá přes 2 tisíce drážních vozidel u pěti dopravců v ČR, na Slovensku a ve Finsku

-- 05.05.2017

Společnost UniControls, mezinárodně uznávaný dodavatel řídicích systémů a elektronických zařízení v oblastech železniční dopravy a průmyslovém řízení, vyvinula a dále zdokonaluje systém managementu mobilních aplikací MOMA, který dnes obsluhuje více než 2000 vozidel u pěti dopravců v ČR, na Slovensku a ve Finsku, pro které přenáší data z široké škály aplikací. MOMA zabezpečuje například aktualizaci jízdních řádů pro automatické vedení vlaku, sběr dat měření spotřeby elektrické energie na vozidlech, distribuci elektronické vlakové dokumentace, nahrávání dat pro informování cestujících ve vizuální i akustické podobě, on-line přenos rezervačních dat, predikce zpoždění vlaků a informací o nástupištích nebo distribuci multimediálních prezentací dopravců a regionů. 

„Data ze systému MOMA jsou předávána mj. dispečinkům dopravců a dispečinkům integrovaných dopravních systémů. Mají tak k dispozici přehled o poloze vlaků s mnohem vyšší přesností, než jak jsou ji schopny zajistit systémy správce infrastruktury,“ říká Ing. Tomáš Tichý, vedoucí projektů technického rozvoje UniControls, a doplňuje: „Aby železnice obstála v konkurenci ostatních druhů dopravy, musí nabídnout nové služby všem subjektům železničního systému – dopravcům, správcům infrastruktury, a především cestujícím. Tyto služby vesměs vyžadují výměnu značného množství informací mezi subsystémy vlaku a mezi vlakem a pozemními systémy. Vybavení vozidel vysokokapacitní komunikační infrastrukturou je tedy podmínkou jejich realizace.“ 

V dnešním světě si už mnozí z nás nedokáží představit život bez mobilních aplikací ve svých smartphonech. Stále více aktivit se přesouvá do online prostředí a začínáme si zvykat na to, že připojení nejsme pouze my, ale díky fenoménu internetu věcí (IoT) i věci kolem nás. Jednou z oblastí, kde mobilní připojení přináší největší příležitosti k inovacím, jsou dopravní telematické aplikace a nejinak je tomu i v oblasti drážní dopravy. Embedded systémy železničních vozidel byly historicky roztříštěny a pokud vůbec umožňovaly vzdálenou správu, jednalo se o proprietární nástroje, které využívaly obvykle komunikační kanály specifické pro danou aplikaci. To vedlo k enormnímu nárůstu nákladů provozovatelů vozidel na budování a provoz komunikační infrastruktury, údržbu IT systémů, licencí a telekomunikačních služeb. 

Systém MOMA (management mobilních aplikací) - vyvíjený společností UniControls, řeší výše uvedené problémy sjednocením komunikačních toků mezi vozidlovými aplikacemi a pozemní IT infrastrukturou do jednotné integrační platformy. Zahrnuje jak pozemní IT infrastrukturu, kde využívá standardních IT prostředků jako je SOA (Service Oriented Architecture) a virtualizaci pro minimalizaci nákladů, tak i mobilní komunikační bránu, která splňuje přísné podmínky pro elektrickou, mechanickou i klimatickou odolnost zařízení montovaných na vozidlo. MOMA zajistí volbu bezdrátové sítě, ať už se jedná o sítě GSM 2. generace nabízející nejlepší pokrytí, spolehlivé drážní sítě GSM-R, rychlé datové sítě 3G a LTE nebo lokální pokrytí Wi-Fi sítí. Systém MOMA řeší i otázku kybernetické bezpečnosti, takže k přenosům lze využít veřejných sítí bez budování vlastní fyzické nebo virtuální infrastruktury. Autoři aplikací pak nemusí řešit typické problémy spojené s pohybem vozidel, jako jsou výpadky spojení, navazování přenosů, změny IP adres, identifikace vozidel apod. Naopak mohou využít MOMA služeb, které nenabízí jen spolehlivé a bezpečné doručení datového obsahu z vozidla a na vozidlo, ale také notifikace při přihlášení vozidla a změny jeho stavu, synchronizaci dat s minimalizací datového objemu, sledování polohy vozidel a provozní informace jako jsou EVN (dříve UIC číslo) nebo adresace dle čísla vlaku. 

Otevřené rozhraní systému MOMA umožňuje dosazování dalších aplikací na vozidla bez nutnosti zřizování nových komunikačních kanálů a souvisejících nákladů na jejich provoz a údržbu. Zároveň je možná modernizace na nové generace bezdrátových sítí, a to zcela transparentně pro cílové aplikace bez nutnosti jejich nákladného upgradu. 

Systém MOMA také umožňuje vzdálenou správu softwarového vybavení vozidlových systémů. Nasazení nových funkcí už nepředstavuje tak náročnou práci pracovníků údržby vozidel v terénu, ale je možné je provést v kompletní flotile automaticky za zlomek původní doby. Na nové požadavky zákazníků je možno tedy reagovat flexibilně, což je nezbytné zejména v oblasti OMTS (on-board multimedia and telematics systems), která se dynamicky rozvíjí.       

Oblast datových přenosů pro železniční vozidla bude standardizována na mezinárodní úrovni ve vznikající normě IEC 61375-2-6, na jejímž vzniku se UniControls aktivně podílí. Výsledky standardizace jsou průběžně implementovány do systému MOMA. 

MOMA

  • Unifikovaná platforma pro distribuované aplikace zahrnující pozemní i vozidlové moduly
  • Univerzální otevřené API pro dálkové přenosy dat
  • Autentizace vozidel a zabezpečená obousměrná komunikace
  • Provoz v kombinovaném režimu on-line i off-line
  • Vzdálená správa software vozidlových zařízení

Ukázka zobrazení polohy vozidel a stavových informací v administrátorském rozhraní MOMA

Další informace najdete na www.unicontrols.cz.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI