Print

Společnost NSK uvedla na trh jako součást programu AIP+ Value Added Programme nové produkty pro péči o ložiska

-- 09.01.2017

Firma NSK usiluje o to, aby byl výkon strojů a zařízení optimální, to znamení, aby dosahovaly nejlepších výsledků nejefektivnějším způsobem. Klíčovým prvkem jsou kvalitní ložiska NSK. Avšak stejně důležité pro dosažení optimálních výsledků je to, aby se s ložisky správně zacházelo, aby byla namontována správným způsobem a aby pracovala ve správných podmínkách. S ohledem na to uvedla společnost NSK jako součást svého programu AIP+ Added Value Programme na trh kompletní sortiment produktů určených pro péči o ložiska. Tato nabídka zahrnuje moderní a výkonné nástroje, které pomáhají týmům údržbářů maximalizovat výkon strojů a zařízení.

Například pokročilé laserové zařízení pro ustavování strojů od NSK umožňuje minimalizovat ztráty a zajistí stroji optimální výkon při co nejnižší spotřebě energie. Na základě průzkumu průmyslových strojů byla zjištěna skutečnost, že až 50 % strojů pracuje bez správného ustavení, což vede k většímu namáhání a snížení jejich celkového výkonu. V řadě AIP+ jsou dva typy zařízení pro ustavení strojů: LAB-Set pro ustavení řemenic a LAS-Set pro ustavení hřídelí.

Mnohá levnější zařízení pro montáž a ustavení řemenových převodů využívají měření na čelní straně řemenice. Ovšem použití těchto zařízení je omezeno na případy, kdy je čelo řemenice čisté, bez rzi a přesně rovnoběžné s drážkou pro řemen. V důsledku toho vede toto měření jen zřídka ke správným výsledkům.

Naproti tomu unikátní laserové zařízení LAB-Set od NSK využívá měření přímo v drážce tvaru V, která vede řemen, a proto zaručuje vždy dokonalé ustavení řemenového převodu. Na rozdíl od mnoha jiných systémů, které využívají jednoduchý laser nebo soustavu zrcadel, kterou je těžké ustavit i používat, NSK LAB-Set využívá dva laserové zdroje s integrovaným cílem, každý vybavený dvěma pružinovými vedeními odpovídajícími drážce řemenice. Použitím dvou laserů lze dosáhnout výjimečně velkého rozlišení, takže lze snadno identifikovat i malé odchylky ustavení řemenice.

Stejné výhody má i zařízení LAS-Set pro vyrovnání hřídelí. Je dobře známo, že ustavení souososti hřídelí je složitá úloha, která vyžaduje vzít v úvahu množství faktorů, jako např. průhyb hřídele. Ustavení hřídelí se obvykle provádělo pomocí číselníkových úchylkoměrů a vyžadovalo vysoce znalé a zkušené techniky.

Ve srovnání s tím je ustavení pomocí zařízení NSK LAS-Set se dvěma lasery velmi jednoduché, dokonce i na větší vzdálenosti. Digitální snímače s velkým rozlišením umožňují dosáhnout vynikající přesnosti.

Proces ustavení hřídele je rychlý a současně účinný. Umožňuje měřit ustavení hřídelí za teploty blízké provozní teplotě stroje, a proto není třeba naměřené výsledky kompenzovat s ohledem na tepelnou roztažnost. Proces je dále zjednodušen použitím bezdrátové komunikace, která propojuje senzory s ovládací jednotkou s velkým barevným displejem. Softwarové funkce displeje využívají snadno pochopitelné ikony. Průvodce, který provádí uživatele krok za kokem, celý proces ustavení hřídelí zjednodušuje a zrychluje.

V sortimentu AIP+ od NSK je také výběr montážního nářadí, které je určeno k tomu, aby byla ložiska namontována a demontována správným způsobem a bez poškození.

Mnohé podniky nepoužívají správné nářadí a postupy, a to vede při montáží nebo demontáži ložisek k jejich poškození. S ohledem na to nyní firma NSK nabízí mechanické nářadí, od jednoduchých klíčů na pojistné matice, stahováků a narážecích trnů až po kompletní sady pro montáž a demontáž ložisek.

Příkladem může být montážní sada FTN333 od NSK, která je vhodná pro ložiska s vnitřním průměrem od 10 do 50 mm. Je vhodná pro širokou škálu typů ložisek. Hliníkové žebrované narážecí trny umožňují pevnou, spolehlivou a snadnou montáž ložisek a použití kuželového nástavce zajišťuje rovnoměrný přenos montážní síly.

Podobně sada BPN62 od NSK umožňuje snadnou demontáž kuličkových ložisek bez poškození hřídele nebo krytu. V sadě je šest sad stahovacích ramen pokrývajících rozměry 6000 až 6410. Nářadí je z kvalitní oceli a k dispozici jsou dvě velikosti vřeten.

Pro větší zatížení si mohou uživatelé vybrat z nabídky hydraulických narážečů, stahováků a lisovacích desek, včetně hydraulických matic, které vyvíjejí paralelně s osou hřídele výrazně větší sílu a jsou vhodné pro větší ložiska montovaná na kuželovou hřídel nebo do kuželové díry.

Pro montáž zatepla nabízí NSK sortiment kompaktních a efektivních indukčních ohřívačů v různých velikostech podle hmotnosti a požadavků na sílu. Ohřívače jsou vhodné pro ložiska do hmotnosti 1 200 kg a řada obsahuje topné desky s termostatem nebo s časovým spínačem. V této řadě je např. sada IHN080 pro ohřívání ložisek o hmotnosti do 80 kg. Indukční cívka je umístěna uvnitř svislého sloupku – ohřívání je tak 1,5krát až dvakrát rychlejší než v případě, že je ložisko uloženo nad cívkou.

Pro ty, kteří potřebují přenosné zařízení, je vhodný indukční ohřívač NSK IHN10 o hmotnosti jen 3,5 kg, nejlehčí jednotka svého druhu na trhu. Pomocí IHN010 lze ohřát ložiska o hmotnosti 5 kg na teplotu 110 °C za méně než čtyři minuty. Tento ohřívač je vhodný pro ložiska do hmotnosti 10 kg.

V době, kdy typický rozpočet na údržbu tvoří 15 až 40 % ročního obratu, má každá úspora vysoce pozitivní vliv na ziskovost. Nástroje AIP+ od NSK byly vyvinuty k tomu, aby pomohly technikům údržby dosáhnout těchto úspor předními, v praxi osvědčenými technologiemi.

Více o NSK naleznete na www.nskeurope.cz.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
Fórum údržby
2018-10-02 - 2018-10-02
Místo: Brno, veletrh MSV
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI