Print

Smart Condition Monitoring: Komplexní přístup pro prediktivní údržbu

-- 06.02.2017

Jako reakci na požadavky globální konkurence musí výrobci zvyšovat využitelnost svých strojů a redukovat neplánované odstávky. To vyžaduje technologie, které vedou ke zjednodušení údržby a maximalizaci spolehlivé výroby. Monitoring stavu poskytuje prediktivní přístup k údržbě zařízení a zajišťuje optimální výkon zařízení při současné minimalizaci prostojů. 

Řešení Smart Condition Monitoring (SCM) od společnosti Mitsubishi Electric předvedené na veletrhu SPS IPC Drives 2016 v Norimberku je pokračováním vývoje technologie sledování stavu pro prediktivní údržbu. Řešení je založeno na schopnostech přídavných inteligentních senzorů jejich integrací s inteligentním ovladačem senzorů a zajišťuje celostní přístup v rámci sledování podmínek. Umožňuje integrovaný přístup ke sledování stavu jednotlivých agregátů a umožňuje sledovat zdraví celého zařízení. Jednotlivé senzory poskytují jednak vestavěnou výstražnou signalizaci ve formě semaforu u stroje, a současně se prosté textové informace z více senzorů přenášejí přes síť Ethernet do inteligentního ovladače snímačů kvůli hloubkovému sledování a podrobnější analýze. Výstrahy s detailní diagnostikou, hloubkovou analýzou a doporučenými opatřeními mohou pomoci minimalizovat neplánované odstávky a maximalizovat provozuschopnost zařízení. 

Funguje váš stroj správně?

Zvýšená provozní teplota, nadměrná spotřeba proudu, změny ve vlastnostech vibrací a výrazné posuny dalších provozních parametrů – to vše může naznačovat blížící se problémy u točivých strojů. Sledování stavu založené na analýze vibrací bylo kdysi doménou odborníků pracujících se speciálními – a drahými – softwarovými systémy, ale zavedení inteligentních senzorů znamená revoluci ve sledování stavu. 

Zavedení senzorů poskytujících nejzákladnější indikaci o provozním stavu stroje pomocí systému semaforů s červeným, oranžovým a zeleným světlem zajišťovalo sledování „jedním pohledem“. Avšak tento zjednodušený přístup omezuje množství informací, které jsou k dispozici pro analýzu, což odpírá možnost provést praktická doporučení. 

Nyní byla vyvinuta technologie, která umožňuje senzorům sledovat celou škálu parametrů a zajišťuje, aby tyto informace byly interpretovány tak, že poskytují přehled o zdraví zařízení jako celku. Tento přístup jistě pomohl velkým výrobním podnikům (kde náklady na prostoje mohou být velmi výrazné) efektivněji naplánovat údržbu klíčových agregátů. 

Krok vpřed s prediktivní údržbou

Další krok v řešení prediktivní údržby učinila společnost Mitsubishi Electric s řešením soupravy SCM, která používá pro sledování a zpětnou vazbu nejmodernější senzory FAG SmartCheck. Souprava poskytuje integrovaný přístup ke sledování stavu jednotlivých agregátů a umožňuje celostní přístup ke sledování zdraví celého zařízení. Jednotlivé senzory si zachovávají systém semaforů pro lokální výstrahu u stroje, avšak současně se informace z více senzorů přenášejí přes síť Ethernet do inteligentního ovladače senzorů (což může být PLC od Mitsubishi Electric) kvůli hloubkovému sledování a detailnější analýze.

Čili SCM poskytuje komplexní analýzu zdraví jednotlivých strojů, jakožto i úplný přehled o zdraví rozsáhlejšího zařízení. Výsledkem je pozorovatelné zlepšení prediktivní údržby a optimalizované řízení životního cyklu zařízení. Údržba, kterou lze naplánovat dopředu, znamená daleko méně neplánovaných odstávek a výrazné snížení náhlých výpadků provozu. 

Jak to funguje?

Souprava SCM nabízí řešení plug-and-play pro sledování stavu strojů. Stroje mohou být doplněny senzory SmartCheck a v případě potřeby jednoduchou funkcí učení, která umožňuje, aby se senzor a ovladač „naučily“ normální provozní stav stroje a vytvořily paměťovou mapu klíčových parametrů. Jakmile je systém SCM nastaven, zajišťuje nepřetržité sledování každého agregátu s funkcemi jako je identifikace vad, identifikace nevyvážení, chybné centrování, identifikace nedostatečného mazání, měření teploty, identifikace kavitace, identifikace výpadku fází a identifikace rezonanční frekvence.

Propojení více senzorů v řídicím systému senzorů umožňuje řízení analýzy nenormálních provozních stavů. Definované podmínky alarmů spouští hlášení, pokud je kontrola nutná. SCM analýza poskytuje detailní diagnostiku a případně navrhuje provedení dodatečných měření. Pracovníkům údržby poskytuje přesné informace o chybách, protože příčina chyby je identifikována a dokonce poskytuje doporučení ve formě textových hlášení pro odstranění chyby. Tyto informace mohou být dále poskytnuty přes síť nadřazeným systémům pro další analýzu trendů všech agregátů zařízení.

Typické aplikace

Systém Smart Condition Monitoring překonává omezení běžných senzorů. I když tyto senzory signalizují, že u daného stroje vzniká problém, neposkytují ale informace o druhu problému nebo jak vážný by tento problém mohl být. Systém SCM nabízí vylepšené řešení pro:

 

 • Elektromotory
 • Převodové motory
 • Vakuová a kapalinová čerpadla
 • Ventilátory a větráky
 • Převodovky
 • Kompresory
 • Vřetena a obráběcí stroje
 • Separátory a dekantéry

 

Systém Smart Condition Monitoring podporuje řadu funkcí, které jsou pro prediktivní údržbu užitečné:

 

 • Identifikace poškození valivých ložisek
 • Identifikace nevyvážení
 • Chybné centrování
 • Identifikace nedostatečného mazání
 • Měření teploty
 • Identifikace kavitace
 • Identifikace výpadků fází
 • Identifikace rezonanční frekvence

 

Více o řešení Smart Condition Monitoring se dozvíte na:

https://cz3a.mitsubishielectric.com/fa/cs/solutions/capabilities/scm


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI