Print

Slévárna Kovosvitu MAS získala nové zajímavé zakázky, plánuje investice do ekologie a přes kritický nedostatek zaměstnanců plní plán

-- 19.12.2017

Odlitky pro švédské firmy Rototilt a Dellner Brakes patří mezi nejvýznamnější nové zakázky slévárny společnosti Kovosvit MAS. Export, často velmi sofistikovaných dílců, tvoří většinu produkce slévárny, jež se na celkovém obratu Kovosvitu MAS podílí zhruba z jedné pětiny. Plán výroby pro rok 2017 se firmě téměř podařilo naplnit i přes dlouhodobé velké personální problémy. V příštím roce slévárna plánuje masivní investice, zejména do ekologizace provozu.

„Už v letošním roce jsme provedli za 750 tisíc korun modernizaci řídícího systému výrobní linky. Zaměřili jsme se také na materiálovou vsázku, kdy se nám povedlo snížit náklady při výrobě tekutého kovu. Také se nám povedlo snížit nejakost ve výrobě, kde jsme dosáhli nejlepšího výsledku za posledních deset let. Na příští rok máme naplánované velké investice. Jde zejména o novou lakovnu za 11,5 milionů korun, zaměříme se též na modernizaci odsávání kuplovnových pecí. Obě tyto investice mají velký přesah do ekologie provozu,“ říká Miloslav Růžička, ředitel slévárny Kovosvitu MAS.

Slévárna dodává zhruba 20 % své produkce přímo Kovosvitu, zbytek míří k externím zákazníkům. Třetina na domácí trh, dvě třetiny na export. Mezi nejvýznamnější trhy patří Německo a Švýcarsko. Velkým referenčním klientem je také společnost Mazak ve Velké Británii. Pro největšího výrobce obráběcích strojů na světě je slévárna v Kovosvitu klíčovým dodavatelem komponentů pro výrobu strojů. Odlitky dodává též známým výrobcům zemědělské techniky Claas a John Deer. Velice zajímavou referenční zakázkou byly odlitky pro švýcarského výrobce vzduchotechniky Hidrostal, které posloužily k vyzvednutí vraku lodi Costa Concordia z moře.

„Daří se nám také na švédském trhu, kde dodáváme firmě Electrolux středové náboje do velkých industriálních praček. Ve Švédsku jsme v letošním roce získali dvě nové významné zakázky. Sofistikované odlitky s požadovanou vysokou kvalitou dodáváme firmě Rototilt, což je významný výrobce stavebních strojů. Dalším novým zákazníkem je společnost Dellner Brakes, které dodáváme komponenty pro brzdové systémy velkých zaoceánských lodí. Třetí společností, kterou zmíním, je Saab Dynamics, pro kterou dokončujeme velkou zakázku v hodnotě 40 milionů a jednáme o jejím prodloužení o dva roky za dalších 40 milionů,“ vypočítává Jan Kočvara, obchodní ředitel slévárny.

Slévárnu brzdí nedostatek zaměstnanců

Produkce ve slévárně stojí na třech pilířích. Menší odlitky se vyrábějí na automatizované lince, druhý a třetí pilíř představují střední a velké odlitky. Na automatizované lince se vyrábí zhruba 40 % produkce slévárny. Odlitky z linky směřují většinou k externím zákazníkům. Zakázková naplněnost výrobní linky je až 100 pracovních dní, což představuje řádově dobu 5 měsíců ve dvousměnném provozu. U středních a těžkých odlitků je zakázková naplněnost obdobná. Silně se zde však projevuje nedostatek zaměstnanců a jejich vysoká fluktuace, s níž se slévárna dlouhodobě potýká.

„Navzdory těmto velkým problémům se nám v letošním roce téměř podaří splnit plán, kdy místo zamýšlených 330 milionů obratu dosáhneme na 320 milionů, což považujeme za malý zázrak,“ říká Miloslav Růžička a dodává: „Problémy s lidmi jsou dlouhodobé. Úplně se rozpadlo střední školství a obor slévárenství v Česku neexistuje. Lidé k nám proto nastupují zejména na nekvalifikované pozice, bohužel téměř nikdo z nich nemá zájem nebo schopnosti k tomu, aby se posunul a stal se například formířem nebo tavičem. Za dva roky bychom ho dokázali vyškolit, bohužel ale v praxi nemáme koho školit,“ tvrdí ředitel slévárny.

I proto plánuje ředitel slévárny další investici, která je ale podmíněna celkovou kondicí firmy i provozu. Rád by zlepšil pracovníkům ve slévárně zázemí a zrekonstruoval jídelnu. Kromě toho bude slévárna v příštím roce prohlubovat spolupráci s podobně zaměřenými podniky, které fungují v rámci skupiny Czechoslovak Group, s níž je Kovosvit majetkově provázán prostřednictvím společnosti INDUSTRY INNOVATION. Konkrétně jde o podniky Tatra Metalurgie a slovenskou společnost ZTS Metalurg z Dubnice nad Váhom. Firmy již spolupracují na úrovni obchodu, kde si předávají zakázky podle toho, která je pro danou firmu nejvíce vhodná. Zároveň si předávají zkušenosti z celého výrobního procesu. Na začátku června 2018 se tyto tři slévárny dokonce společně představí na veletrhu CastForge v německém Stuttgartu.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI