Print

Školení diagnostiků a údržbářů jako základ úspěšného projektu prediktivní a proaktivní údržby

-- 13.03.2017

Naše stroje jsou jiné. Omyl!

Pokud je v USA prokázáno, že něco přinese obrovské úspory, což je u prediktivní a proaktivní údržby nesporné, nikdo již nebude zkoumat, jestli je to pravda. Prostě je to nutnost a udělá se to. Někdo to již vyzkoumal a přináší mu to profit, výhody na trhu atd. Bohužel v našich krajích ještě vedení podniků plně nepochopila význam a možné dopady predikce a proaktivity v údržbě a šetří, ať to stojí, co to stojí. Nekonečné diskuse o tom, že jsme to tak dělali vždy, jsou další brzdou pokroku. Nepochopení možných úspor je velkou překážkou při schvalování projektu. Je nutno si uvědomit, že prediktivní a proaktivní údržba není jen o šetření materiálem, ale především o snížení odstávek a o prodloužení životnosti.

Stačí přístroje. Další omyl!

Obrovským problémem v našich podnicích je podceňování znalostí. Koupě přístrojů ještě není zavedením diagnostiky. Bez adekvátního vzdělání je diagnostik pouhým měřičem; je to totéž, jako bychom k operaci povolali ošetřovatele, ale ten opravdu nenahradí doktora, který provádí odborný výkon. Většina projektů diagnostiky v našich krajích je neúspěšná právě proto, že pracovníci a střední management nejsou odborně proškoleni.

Údržba je obrovský průmysl, výrazně větší než např. potravinářský, ale u nás se na VŠ nikde nesetkáte s nabídkou adekvátního vzdělání pro tento obor. I když škola zavede obdobné obory, absolventům chybí praxe v interpretaci dat a jsou pro práci diagnostiků nedostatečně připraveni. Firemní školení jsou velmi často orientována na obsluhu přístrojů a pracovníci nejsou schopni analyzovat a interpretovat naměřená data.

Většina diagnostických skupin se pak omezí na vydávání fádních zpráv typu „stroj je dle ČSN ISO vyhovující nebo ne“. Tyto informace nejsou pro vedení dostatečné a často ani nevystihují celkový stav stroje. Hodnocení strojů dle norem nevyhodnotí 85–90 % příčin poškození strojů.

Dle našich zkušeností získaných z měření desetitisíců strojů má valná část strojů, které vyhovují kritériím ČSN 10816, vážné problémy a výrazně kratší životnost, než je ta projektová. Trpí především čerpadla, a to vlivem nadměrných statických sil, a deformaci od potrubí a termální roztažnosti, předčasně jsou poškozena ložiska a mechanické ucpávky. Hydrodynamická nevyváženost v čerpadlech je další velmi vážnou poškozující silou, která zkracuje plánovanou životnost ložisek a ucpávek. Jak zjistit a odstranit tyto problémy? O tom jsou naše nová školení. Naše úspěšné projekty vždy obsahují několik týdnů odborného praktického výcviku.

Nevhodně volené metody

Mnoho neúspěšných projektů volilo nesprávné metody. Vibrační diagnostika – v našich zemích tak opěvovaná – není všelék. Je vhodná pouze pro diagnostiku dynamických sil, vůle a konstrukční rezonance. Nastavení měření je klíčové z hlediska úspěšnosti. Zde nejvíc chybují nedostatečně proškolení pracovníci. Je nutno si uvědomit, že v případě elektrodiagnostiky vám spíš pomůže jednoduchý ampérmetr a teploměr anebo termokamera za 20 000 Kč. U rotačních strojů víc než polovina problémů souvisí s mazáním. Dalšími komplikacemi jsou nevyhovující prostorová geometrie a nevhodně ustavené spojky. Tady vám pomůže dobrý mazač a tribotechnik, event. šikovný údržbář s laserem a přesnými podložkami. Pokud to projekt nebere v potaz, je neúspěšný. U hydrauliky a turbosoustrojí je nutno počítat

s analýzami oleje a filtrací, což nemusí stát miliony, postačí analyzační kufřík a zubové čerpadlo na rudlu s jednoduchými celulózovými filtry a pravidelná filtrace… a je to. 

Nedostatečná komunikace

Pokud diagnostici zůstanou u vydávání nekonečných zpráv, kolik naměřili a jestli to vyhovuje normě, tyto informace jsou pro rozhodování nedostatečné a předznamenávají neúspěch. Propojení systémů řízení údržby s diagnostikou bude v budoucnosti klíčovým faktorem úspěšnosti projektu. Plánování údržby pouze na základě havárií a prevence je minulostí. Je nutno se řídit dle skutečného stavu, který musí dodat na vstup plánování aktuálně a srozumitelně diagnostici, tribotechnici a inspektoři strojů. Vizualizace a sdílení dat v síti jsou samozřejmostí. V menších firmách je nutno počítat se systémy, které spojují prediktivní údržbu jako celek: měření – diagnostika – plánování – výkon. Tyto systémy zahrnují jednoduchou automatickou diagnostiku, poskytují informace na barevných semaforech a strojových grafech a tím umožňují práci i méně zkušeným uživatelům (Operator Driven Reliability – ODR; spolehlivost zajištěna operátorem).

Na našich školeních vás naučíme, jak připravit užitečné výstupy z diagnostiky pro operátory, údržbu i vedení podniku.

Proč absolvovat kurz diagnostiky?

Firma IBM tvrdí, že jeden cent vložený do vzdělání přinese zisk jednoho dolaru. Při zavedení prediktivní údržby se zaměřte na nejškodlivější trojici kořenových příčin poruch:

  • lidská neznalost,
  • nevyhovující mazání,
  • nadměrné zatížení způsobené nevyhovující montáží a ustavení strojů.

Výsledky se dostaví bez velkých nákladů a okamžitě. Za posledních 23 let zavedlo CMMS uvedené metody do praxe několika desítek firem. Nedílnou částí všech úspěšných projektů bylo proškolení personálu v rozsahu několika týdnů. Řešené případy jednoznačně ukazují na minimum nákladů a velmi rychlé zlepšení stavu.

Velká rafinérie v Čechách snížila počet neplánovaných oprav rotačních strojů během tří let na jednu čtvrtinu. Divize velkého českého výrobce aut namísto oprav ventilátorů jednou za 1–3 měsíce udržuje tyto mechanismy již několik let bez opravy. Odstranili jsme problémy čerpadlových systémů v novém závodě velké chemičky.

Naše nejnovější reference: Lovochemie, Fatra, Česká rafinérská, Škoda auto, Kurraray, ČEZ JE Temelín, VUJE a další stovky firem či několik tisíc lidí, kteří absolvovali naše školení.

Na diagnostiku strojů získáte zcela nový pohled na našich odborných školeních

Ti, kteří již byli na našich školeních, se budou zřejmě divit, jak se provádí skutečná diagnostika. Ti nově příchozí se to mohou naučit od začátku. Je jedno, jaké přístroje již máte zakoupeny. My vás neučíme, jak je zapínat, ale jak měřit, analyzovat a interpretovat výsledky měření a rovněž jak zjistit a odstranit kořenové příčiny poškození strojů.

Nová školení jsou zaměřena na zjištění a odstranění problémů vzniklých statickou deformací, nadměrným působením statických a dynamických sil či vlivem nedostatečného mazání. Na školeních se zaměříme na problematiku, jež zatím nebyla probádána, jedná se o diagnostiku a odstranění problémů ložisek a mechanických ucpávek čerpadel, nestabilitu ve ventilátorových a čerpadlových systémech, stejně jako o problémy elektromotorů a frekvenčních měničů.

Získáte nový pohled na nejpalčivější problémy, jako jsou spojky a diagnostika ustavování strojů. Naučíme vás zcela nový postup při analýze spekter, tj. jak vyčíst výrazně více informací, než kolik jich je dosud popsáno. Naučíte se, jak integrovat provozní data do diagnostiky strojů.

Specialisté akreditovaného školicího střediska CMMS vás naučí nejlepší postupy mazání, ustavování a diagnostiky rotačních strojů. Kurzy jsou určené diagnostikům, výkonným pracovníkům údržby, mazacím a inspekčním pracovníkům a střednímu i vyššímu managementu.

Za 23 let absolvovalo naše školení několik tisíc odborníků z nejrenomovanějších firem Slovenska, Čech i ze zahraničí. Naše školení údržbářů a diagnostiků jsou zakončena mezinárodní certifikací.

Další školení začínají již v dubnu. Pokud jste se ještě nepřihlásili, máte nejvyšší čas.

Autor: RNDr. Ondrej Valent, CSc. Valent, CMMS s. r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI