Print

„Silná konkurence je výhodou, posouvá nás dál,“ říká Petra Suchá z MBtech Bohemia

-- 09.04.2019

Petra Suchá působí jako HR ředitelka MBtech Bohemia, největší engineeringové společnosti v České republice, která má kromě Prahy své pobočky také v dalších částech ČR. Mezi ně patří i v loňském roce otevřená hala v Plzni – výrobní a vývojové zařízení je významnou investicí do průmyslového rozvoje regionu v celkové výši 51 milionů korun a rozkládá se na ploše 1800 m2. Probíhá zde především výroba velkých prototypových vstřikovacích nástrojů a plastových dílů pro automobilový průmysl a testování vozidel prémiových značek v dlouhodobém testování. S Petrou Suchou jsme mluvili o spolupráci s regionálními institucemi a školami, zaměstnaneckých benefitech a současném trhu práce v technologickém odvětví.

Můžete prosím v krátkosti popsat hlavní činnosti vaší společnosti a jaké jsou nejdůležitější pozice a jejich náplň práce?

MBtech Bohemia je engineeringová firma, hlavní činností naší společnosti je poskytování služeb v oblasti technického vývoje – ať už v automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu nebo v jiných oblastech. Nedůležitějšími pozicemi jsou tak inženýři se strojním, elektrotechnickým nebo IT vzděláním, kteří navrhují, designují, vyvíjejí, testují či programují pro zákazníky a podílejí se tak na vzniku nových technologií, programů či výrobků.

Ve kterých částech České republiky kromě Prahy vaše společnost působí a proč zrovna zde? Chystá se také rozšiřování do jiných míst ČR?
Máme pobočky ještě v Plzni, Mladé Boleslavi, Liberci a Českých Budějovicích. Rozmístění těchto poboček je dáno zejména kvůli potřebě být blízko zákazníkům, ale samozřejmě bylo voleno i s ohledem na technické univerzity. V současné době zvažujeme rozšíření ještě do dalších měst, o která se bude jednat a kdy v tuhle chvíli ale nemohu prozradit.

Jak je vaše firma propojena s Plzeňským krajem?
MBtech Bohemia (do budoucna AKKA Czech Republic) je s plzeňským regionem spojena velmi pevně. Jedním z důvodů je prostá skutečnost, že jsme na trhu přes 20 let a dalším, hlavním důvodem je, že se aktivně zapojujeme do dění v regionu účastí na regionálních aktivitách různých klubů, ale také např. propojením naší společnosti a středních škol či Západočeské univerzity. Spolupráce se školami je dlouhodobá např. v oblasti výuky cizích jazyků, ale také na projektech či společných akcích pro studenty. Spolupracujeme např. nově i s organizací Technika a řemeslo, jejímž cílem je propojit zaměstnavatele se studenty a školami. 

Dělá také region něco pro vaši firmu?
Naše společnost má sídlo v Plzni a já musím říct, že spolupráce s regionem je velmi aktivní. Zástupci různých organizací jako např. Česko-Německé obchodní komory, Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje či Smartcity Plzeň a dalších s námi spolupracují a propojují nás s ostatními společnostmi regionu. Stejně tak se zajímají o aktuální problémy např. s pracovní sílou apod. tak, aby nás mohli podporovat při jejich řešení. My na oplátku podporujeme je kromě aktivní účasti na jimi pořádaných aktivitách např. tím, že některé ze společných akcí pořádáme v našich prostorách či v případě zájmu organizujeme exkurze do naší výroby či vývojových laboratoří.

Má pro vaši firmu působení v regionu také nějaké nevýhody?
Nevýhodou i výhodou zároveň je silná konkurence na pracovním trhu. Proč je to nevýhoda, asi nemusím nijak zvlášť popisovat. Důsledkem silné konkurence je ale také neustálý vývoj a snaha být lepší a v tom já osobně vidím výhodu. I díky konkurenci musíme hledat nová řešení, snažit se odlišit a vyniknout a tím posouváme naši firmu možná více, než bychom posouvali v prostředí, kde by konkurence nebyla. Toto se projevuje jak ve výsledcích firmy, tak samozřejmě v pracovních podmínkách, které vytváříme pro naše zaměstnance. 

Co je podle vás tím nejdůležitějším předpokladem, aby firma byla veřejností v regionu dobře vnímána?

Jsem přesvědčená o tom, že to je její zapojení do dění v regionu, prezentace na veřejnosti a samozřejmě zejména chování k zaměstnancům, protože oni jsou ti, kteří mezi svými přáteli a v rámci rodin sdílejí své zážitky ze zaměstnání a tvoří tak velkou část názoru, který o společnosti v daném regionu panuje. Základem pro dobré vnímání firmy v regionu je tedy to, aby se ke svým zaměstnancům firma chovala slušně a s respektem. 

Můžete popsat některé benefity, které vaše firma zaměstnancům provozu v Plzni nabízí?
Naši zaměstnanci mají možnost čerpat velké množství benefitů prostřednictvím benefitní cafeterie a mohou dosáhnout na celou řadu odměn – ať již za výkon, za doporučení nového kolegy, či za dobu, po kterou ve firmě pracují. Samozřejmostí je u nás 5 týdnů dovolené a pořádáme celou řadu zaměstnaneckých akcí, ať již v pracovní době, nebo mimo ni. Příkladem mohou být aktivity zaměřené na zdraví nebo na rodiny a děti, letní party právě zde ve výrobním areálu či vánoční večírek. Více jsme se také zaměřili na podporu zaměstnanců v jejich mimopracovním životě, aby zvládali různé zátěžové situace života snáze – pomáháme jim v oblastech práva, financí či zdraví. Za největší benefit však považuji to, v jaké atmosféře a v jakém kolektivu se u nás pracuje a jak profesionální práci všichni zaměstnanci naší firmy odvádějí. 

Po jakých specializacích je nyní ve vaší firmě největší poptávka? Dají se označit za „nedostatkové“ v rámci ČR? Pokud ano, proč myslíte, že tomu tak je?

Aktuálně potřebujeme nejvíce odborníků v oblasti elektrotechniky a IT. Hledáme IT specialisty, SW vývojáře, Embedded programátory či HiL testery, kteří by nám pomohli uspokojit poptávku našich zákazníků jak u nás, tak i v zahraničí, zejména v Německu. Ano, myslím, že by se tato skupina zaměstnanců dala označit za „nedostatkovou“ a to zejména proto, že v době digitalizace tyto profily poptává mnoho firem a poptávka je tak větší než nabídka. Vím ale, že na situaci reaguje školství a ve spolupráci s firmami jako jsme my, tak bude schopno nalákat větší počty studentů právě do těchto oborů. My se koneckonců na daných aktivitách už několik let podílíme.

Co považujete za největší „lákadla“, podle nichž se absolventi technických vysokých škol rozhodují o výběru zaměstnavatele?

Myslím si, že to je jméno firmy, tedy to, jak se firma na trhu prezentuje, co se o ní již v době studia dozvěděli. I proto se v našem personálním oddělení již několik let zaměřujeme na HR marketing a oslovujeme studenty jak pro spolupráci, tak prostřednictvím neformálních eventů, při kterých se seznámíme a společně pobavíme. Tohle totiž krásně navazuje na to, jak to je u nás uvnitř – v první řadě jde u nás samozřejmě o práci, ale neformální prostředí, dobré vztahy a legrace k práci u nás patří. Druhým hlavním důvodem je určitě náplň práce jako taková, odvětví vývoje a zajímavost konkrétních projektů, na kterých budou mít absolventi možnost pracovat. Na to vše pak podle mého navazuje i to, zda firma nabízí nějaký růst, ať již kariérní nebo odborný.

Co naopak odrazuje, ať už absolventy nebo zkušené odborníky, od zaměstnání v určité firmě? Co nejsou ochotni zkousnout? Je to dojíždění, pevná pracovní doba…?

Dojíždění je v dnešní době docela velké téma a ochota trávit čas na cestě je z mého pohledu řádově nižší, než byla dříve. Určitě to ale souvisí s množstvím nabídek práce, mezi kterými mohou kandidáti vybírat a tak bych to nebrala jako neměnné kritérium. Absolventy může odradit příliš formální prostředí včetně zmiňované pevné pracovní doby nebo nemožnost rozvoje, zkušené oborníky pak spíše vnitřní organizovanost firmy a množství nebo náročnost úkolů, které přímo nesouvisejí s technikou jako takovou, a přesto jsou náplní jejich práce. Obecně si ale myslím, že s velkou většinou důvodů nespokojenosti se dá pracovat. Samozřejmě to ale na úrovni celé firmy není vidět ze dne na den a vyžaduje to tak určitou míru pochopení ze strany zaměstnanců.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI