Print

Rozvoj instalované báze PAC Modicon s úsporou až 80 %

-- 05.12.2016

Automatizace – v čele s řídicími systémy – představuje velmi dynamický obor. Je důležité umět rychle reagovat na nové technologické trendy i měnící se požadavky výrobních firem. Investoři ovšem současně očekávají maximální ochranu a využití již vložených prostředků. Chtějí spolehlivého dodavatele, který jim umožní postupný (leč soustavný) rozvoj bez zbytečného rizika. Schneider Electric má v oblasti řídicích systémů bohatou historii – řada Modicon je na trhu již téměř 50 let a pravidelně přináší velké množství inovací.

Drsná minulost, světlá budoucnost

Prvním programovatelným automatem na světě byl Modicon 084 (1969), prvním všeobecně uznávaným komunikačním protokolem se stal Modbus (1979) a jako první ePAC na světě vstoupil roku 2014 na scénu Modicon M580 (více informací viz číslo 03/2015).

Z pohledu lokální i celosvětové instalované báze procesních systémů Schneider Electric jsou dnes klíčové dvě platformy – Modicon Premium a Modicon Quantum. Oba procesní systémy se nasazovaly na celou škálu aplikací, typicky na komplexní a rozsáhlé projekty. Velký podíl na úspěchu těchto zakázek má aplikační software – algoritmy, komunikace a řídicí logika naprogramovaná kvalifikovanými softwarovými inženýry.

Od dodavatele hardwaru se tak logicky očekává propracovaný systém řízeného životního cyklu PAC. Všichni výrobci čelí tlaku na obnovu hardwaru. Uživatelé na druhou stranu očekávají dlouhodobou dostupnost komponentů (pro následné rozšiřování technologie) a servis, díky čemuž dokážou snížit své výrobní náklady.

Schneider Electric u svých PAC důsledně uplatňuje řízený životní cyklus. Během existence procházejí PAC těmito režimy:

  • aktivní režim
  • přechod do servisního režimu
  • servisní režim
  • omezený režim
  • ukončení podpory

Jedno ze základních pravidel říká: Nevyjímat produkt z aktivního režimu, pokud není připraven vhodný ekvivalent. Minimální doba podpory při přechodu z aktivního režimu pak trvá 10 let.

Fyzicky i morálně nejrychleji stárnou CPU a inženýrský software (s doporučenou dobou provozu 5 až 10 let). Nelze se tak divit, že se v případě modernizace řídicího systému začíná právě u nich. Trochu lépe jsou na tom robustní vstupně/výstupní jednotky, u kterých se očekává životnost v řádu desítek let. Tyto jednotky vykazují i větší odolnost vůči překotnému vývoji technologií a operačních systémů.

Perspektivní platforma Modicon M580

Modicon M580 představuje perspektivní platformu, která splňuje dnešní vysoké nároky na procesní systém. M580 je vysoce odolný proti kybernetickým útokům a disponuje platnou certifikací Achilles Level 2. Nabízí optimálně odstupňovaný výkon pro široký rozsah aplikací a díky redundanci až 99,999% dostupnost. Jako první ePAC na světě je logickou volbou pro rozsáhlé komunikační architektury na bázi Ethernetu.

Modicon M580 se tedy výborně hodí nejen pro nové projekty procesních systémů, ale i pro modernizaci stávající instalované báze.

Elegantní modernizace systémů Modicon Premium

Modicon Premium patří k nejpoužívanějším systémům posledních 20 let. Z pohledu svého životního cyklu má v současnosti stále ještě status „aktivní režim“. Na trh vstoupil ještě pod značkou Telemecanique a pro programování využíval tehdy oblíbený software PL7. Po několika letech se začlenil do platformy Unity Pro. Nabízí poměrně široký výběr CPU a úspěšně se prosazoval ve středních až rozsáhlých aplikacích.

Pro instalované systémy Modicon Premium existuje velmi jednoduchá a elegantní možnost modernizace. Díky tomu, že využívají vnitřní sběrnici X-bus, lze k základnímu rámu s CPU připojit až 16 rámů s 12 pozicemi pro I/O moduly (tedy vytvořit značně rozsáhlý systém). Sběrnice X-bus je samozřejmě plně podporována i u ePAC Modicon M580.

První fáze modernizace spočívá v konverzi stávající aplikace systému. Inženýrský software Unity Pro nabízí možnost přímého importu původní aplikace PL7. Stačí tak pouze zkontrolovat importovaný kód. Novější procesory „Premia“ dokonce již Unity Pro podporují přímo a nutnost konverze programu tak zcela odpadá.

Ve druhé fázi přikročíme k fyzickému přepojení kontroléru. Začíná se obvykle výměnou CPU při zachování I/O jednotek a kabeláže. Přímo v rozváděči nainstalujeme na lištu DIN Modicon M580, vyjmeme CPU Modicon Premium a pomocí kabelu X-bus propojíme původní systém s novým kontrolérem.

Tím je proces montáže ukončen. Oživení završí nahrání konvertovaného programu do nového systému, jeho validace a spuštění. Hladkému průběhu operace nahrává i fakt, že Unity Pro umožňuje simulaci programu a off-line prověření programového kódu.

Obnova systému Modicon Quantum s minimálním rizikem

Modicon Quantum představoval vlajkovou loď pro řízení nejnáročnějších aplikací s využitím vysokého výpočetního výkonu a redundance. Pro náhradu těchto systémů je určena nová řada CPU Modicon M580 s vysokým výkonem a velkou vnitřní pamětí. Umožňuje postavit plně redundantní architekturu s dostupností až 99,999 %.

Poslední inovaci systému Modicon Quantum představovala integrace ethernetové sběrnice ERIO určená k propojení I/O a kontroléru. Jeho poslední generace pak využívala I/O systém Modicon X80 vyvinutý pro nové PAC Modicon M580 a Modicon M340.

Postup obnovy, potažmo modernizace, je podobný výše popsanému. Starší aplikace psané v Conceptu – softwaru, který ve svých počátcích Modicon Quantum využíval – lze přímo importovat do současné verze Unity Pro. Fyzické přepojení spočívá ve vyjmutí CPU z rámu a v doplnění komunikačního adaptéru ERIO – případně ethernetových adaptérů vzdálených I/O jednotek – do centrálního systému.

Postupná obnova a rozvoj I/O systému

Ani další rozvoj nebo výměna starších rámů s jednotkami vstupů/výstupů neznamená velký zásah do programu. Systém lze postupně rozšiřovat přidáváním potřebného množství jednotek Modicon X80 do stávajících nebo nových subsystémů technologického procesu. Díky svým velmi kompaktním rozměrům se Modicon X80 snadno nainstaluje i do stávajícího rozváděče. Tento úkon lze provést za plného provozu (CCOTF – Change Configuration On The Fly). U kontinuálních kritických procesů není nutné vždy čekat na odstávku technologie.

Minimální riziko a krátká doba odstávky

Většina uživatelů řídicího systému se dříve nebo později nevyhne jeho rozšíření, obnově, resp. modernizaci. Tento „přechod“ však může být prakticky rychlý a spolehlivě bezproblémový.

Požadavky výrobních manažerů jsou stále stejné: zbytečně neriskovat, maximálně využít již investované prostředky, zkrátit dobu odstávky na minimum a následně bezpečně najet s novým PAC do normálního provozu. Modicon M580 to vše zvládne. Rizika eliminuje možností postupného přechodu. Zavilé pesimisty navíc potěší informace, že u obou řad Modicon Premium i Modicon Quantum existuje tzv. cesta zpět. Cenu sníží upgradem „pouhé“ CPU – kabeláž i I/O jednotky zůstanou zachovány, program není nutné přepisovat. V porovnání s náhradou systémem třetí strany tak lze s ePAC Modicon M580 docílit až 80% úspory nákladů. V důsledku výše uvedeného se čas potřebný jak na odstávku, tak na následné uvedení do plného provozu počítá v řádu desítek minut.

Společnost Schneider Electric si je vědoma renomé, které si Modicon dokázal od roku 1969 získat. Klade velký důraz na zpětnou kompatibilitu hardwaru i softwaru. Garantuje uživatelům systémů Modicon jak možnost plynulého rozvoje jejich instalovaných systémů, tak ochranu investovaných prostředků.

www.schneider-electric.cz

www.schneider-electric.sk

Autor: Michal Křena, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI