Print

Řešení těsnění plnicích hlav pro linku na stáčení nápojů do lahví

-- 29.05.2014

I v provozech s vysokým stupněm automatizace dochází občas k nutnosti řešení
technických problémů. Ty jsou buď diagnostikovány k tomu účelu instalovaným
kontrolním systémem, nebo vycházejí z nenadálých opotřebení či vad materiálů.
Zvolení správného postupu při odstranění takového problému pak zpravidla
přispívá k prodloužení životnosti celého zařízení, popřípadě i ke zvýšení jeho
produktivity.

Tak tomu bylo i v případě plně automatizované plnicí linky ve stáčírně vod do skleněných lahví. Linka sloužila k plnění lahví nápojovým produktem, který je na trhu široce zastoupen, a tvoří tak významný obchodní artikl.
Plnicí linka dlouhodobě pracovala s kapacitou až 18 000 lahví za hodinu. Správná funkce plnicí linky měla podstatný vliv na produktivitu, výrazně  usnadňovala distribuci a měla zásadní podíl na obchodní úspěšnosti provozovatele. Bylo tedy zřejmé, že když se začal projevovat problém s životností jedné z nejdůležitějších komponent linky – těsnicí hlavy plnicího
zařízení – hledal provozovatel linky co nejrychlejší, ale zároveň kvalifikovaný
způsob nápravy.

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/%C5%99%C3%ADjen_%C5%99%C3%BA/Ilustra%C4%8Dn%C3%AD_foto_SKF_plnic%C3%AD_linka_web.jpgProtože se jednalo o problém v mechanickém, automatizovaném systému plnicí
linky, obrátil se provozovatel na specialisty z firmy SKF. Společnost SKF je známa svou nabídkou vysoce kvalifikovaných a komplexních programů diagnostiky strojů a údržby mechanických zařízení a automatizovaných technologií. Byla tedy v tomto ohledu schopna poskytnout efektivní řešení.
Problém plnicí linky spočíval ve vydírání pryžového materiálu, v důsledku toho
byly nutné příliš časté výměny těsnicích hlav podávacích karuselů. Postupná praxe plnicí linky se stále nepříznivěji odchylovala od optimálního stavu, kdy měla těsnicí hlava vydržet několik tisíc cyklů, než muselo dojít k její výměně. Stávající materiál (pryž EPDM – etylen-propylen-diene monomer), instalovaný v plnicí lince již prvovýrobcem, však tomuto požadavku přestal vyhovovat.
Společnost SKF provedla přímo u provozovatele analýzu stavu linky. Firma SKF
je celosvětový koncern a vzhledem k již vypracované databázi parametrů nebyl pro její specialisty problém spolupracovat při analýze plnicí linky s kolegy z Polska, kde se již v podobném provozu obdobný problém objevil také.
Protože hlavní příčinou závady bylo jednoznačně určeno nikoliv mechanické
uzpůsobení linky, ale materiálové vybavení těsnicí hlavy, nabídla společnost SKF jako řešení náhradu stávajícího materiálu EPDM. Jako nový materiál byl použit H-ECOPUR, termoplastický elastomer polyuretanu (TPU), který je odolný vůči hydrolýze, stabilní ve vodě až do 90 °C a má vynikající stabilitu v minerálním oleji.
H-ECOPUR se doporučuje především pro použití u biologicky odbouratelných hydraulických kapalin (rostlinné oleje a syntetické estery) a u potravinářských výrobků. Navíc garantuje větší odolnost vůči abrazivnímu opotřebení a také chemickou odolnost vůči čisticím prostředkům. Jeho použití pro případ plnicí nápojové linky bylo tedy optimální.
Pro klienta mělo však navržené řešení i další podstatný časový a finanční význam: výroba plnicí hlavy z elastomeru H-ECOPUR byla zajištěna bez nutnosti výroby drahé vstřikovací formy pro elastomery a navíc v krátkém časovém horizontu do cca 3 dnů. Na základě technického výkresu dodaného klientem byla výroba plnicí hlavy zajištěna technologií třískového CNC obrábění a klient
měl možnost ověřit si vynikající vlastnosti těsnění v aplikaci na předem  dodaných kusech.
Nové těsnění plnicí hlavy bylo klientovi nabídnuto ve dvou provedeních tvrdosti a sám klient měl rozhodnout, která z nabídnutých tvrdostí bude lépe vyhovovat. Vzhledem k rozdílné tvrdosti materiálů se předpokládala nutnost
přednastavení přítlačné síly podávacího karuselu plnicí hlavy. Provedené testy však ukázaly, že změna přítlačné síly není nutná.
Klient pak následně provedl výměnu všech plnicích hlav celé linky. Řešení nabídnuté a aplikované firmou SKF se plně osvědčilo. Životnost nového těsnění
podávacích hlav je nyní přibližně desetkrát delší než u původního řešení. Snížil se tak počet nutných odstávek plnicí linky a bylo dosaženo optimalizace jejího provozního stavu. Nově používaný materiál je navíc více odolný vůči poškození hrdlem láhve, například v případě, že je sklo na hrdle lahve vyštípnuto.
Společnost SKF Ložiska, a. s. doporučila své řešení také prvovýrobci plnicí linky, který toto doporučení uznal a v současnosti SKF ze strany prvovýrobce eviduje pravidelné roční objednávky na tento typ hlav, včetně dalších objednávek.
I pro SKF, která je koncernem s celosvětovou působností, byla tato zkušenost cenná – tato aplikace a její technická data byla uložena v databázi řešených případů, které tak mají nyní možnost sdílet všechna světová zastoupení SKF.
Společnost SKF tak svými zkušenostmi napomáhá kombinovat strategii údržby,
strukturované schopnosti a dovednosti – včetně optimální kombinace vlastních zdrojů a externích specialistů klienta – tak, aby údržba strojů a technologií byla prováděna co nejefektivněji vzhledem k vynaloženým nákladům.
Společnost zakládá své znalosti a zkušenosti na nejnovějších mechanických i elektronických technologiích, aby vyhověla náročným požadavkům dnešního průmyslu a vyvinula vhodné řešení přesně pro specifické podmínky svých klientů.

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/%C5%99%C3%ADjen_%C5%99%C3%BA/Foto_Lud%C4%9Bk_Holub.jpg

Ing. Luděk Holub
Platformový specialista – těsnění

SKF Ložiska, a.s.
U Měšťanského pivovaru 7, 170 04 Praha 7
Tel: +420 737 214 256
ludek.holub@skf.com


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI