Print

Průmyslový blockchain poprvé v ČR

-- 11.07.2019

Světové logistické firmy, banky nebo obchodní řetězce už zkoušejí aplikace, které používají blockchain pro evidenci dokumentů nebo transakcí. Zatím jim hlavně snižují náklady. V Česku jako první otevírá blockchain firmám Elektrotechnická asociace České republiky.

Důvěra se dá prodávat jako služba. Je to možné díky blockchainu, zašifrované databázi, která je uložená na mnoha serverech různých provozovatelů. Na nich se nezávisle na sobě kontroluje a schvaluje, jestli zápisy do databáze byly provedeny řádně.  Jednotlivé položky v databázi se navíc nedají zpětně změnit. Proto bude třeba švýcarský výrobce luxusních hodinek Vacheron Constantin ukládat do svého blockchainu certifikáty pravosti, aby si každý vlastník mohl ověřit, že nosí na ruce originál. Když už za ně byl ochoten v přepočtu zaplatit klidně dva miliony korun.

Poradenská společnost Gartner odhaduje, že do roku 2025 bude pětina z desítky největších světových obchodních řetězců používat blockchain ke kontrole bezpečnosti potravin. Do blockchainu se dají ukládat informace o celém výrobním řetězci, aby si kdokoliv mohl zkontrolovat, jestli jídlo je čerstvé, odkud pochází a z jakých surovin bylo vyrobené. Podobně jako si na katastru nemovitostí zjistí, komu patří určitá nemovitost.

První český blockchain

Na posílení důvěry mezi obchodními partnery sází také první český projekt blokchainu pro využití v průmyslu. Spustila ho v květnu Elektrotechnická asociace České republiky pod názvem EIA Blockchain (www.elachain.cz). Na vývoji se podíleli experti z IBM a ČVUT. Jde o takzvaný konsorciový blockchain. Provozovat servery, na nichž se bude ukládat databáze a ověřovat zápisy, mohou jen prověřené firmy nebo instituce, kterým to umožní správce systému a dceřiná akciová společnost asociace EIA Blockchain Services.

Letošní celosvětový průzkum poradenské firmy Deloitte ukázal, že pro firmy je konsorciový blockchain nejzajímavější. Nějakého konsorcia, které připravuje nebo provozuje databázi, se už účastní 35 procent z 1 386 oslovených společností. V příštích dvanácti měsících se do takových projektů hodlá zapojit dalších 31 procent firem.

Samotný blockchain je ovšem pouze databáze, jejíž výhodou je, že je decentralizovaná, bezpečná díky šifrování a způsobu ověřování zápisů, transparentní a neměnná. Skutečnou hodnotu firmám přinášejí až aplikace, které se zápisy do blockchainu pracují. „První aplikace, která běží na EIA Blockchain je ověřování pravosti dokumentů. Do databáze se neukládají celé dokumenty, ale jen jejich unikátní digitální otisky. Může jít třeba o obchodní smlouvy, předávací protokoly, certifikáty kvality, obchodní podmínky nebo fotografie. Při případném sporu mezi firmami se díky aplikaci dá snadno ověřit, jestli předkládané dokumenty jsou pravé,“ vysvětluje Otto Havle, ředitel EIA Blockchain Services. Obchodní partneři se ale musí dohodnout, že registraci dokumentu v blockchainu uznávají jako nezpochybnitelný nástroj jeho autorizace.

Aplikace snižují náklady

Teď je na firmách, jaké aplikace si pro svou potřebu vyvinou. „Pro zápisy budou využívat náš blockchain. Je to platforma, která vytváří příležitosti pro nový byznys,“ dodává ředitel Elektrotechnické asociace Jan Prokš. Cílem asociace je, aby databáze běžela v brzké době alespoň na dvaceti nezávislých serverech. Čím více firem ji následně bude používat, tím důvěryhodnější celý systém bude. EIA Blockchain Services garantuje, že databáze bude fungovat i za pět či deset let.

Ve světě zatím blockchainové aplikace pomáhají firmám hlavně snižovat náklady. Poradenská firma McKinsey loni analyzovala více než 90 aplikací. Z nich zhruba 70 procent šetřilo firmám peníze, protože díky důvěryhodnosti záznamů v blockchainu nebo jejich automatizaci prostřednictvím takzvaných chytrých kontraktů nepotřebovaly platit za služby prostředníků v obchodním nebo výrobním řetězci.

Aplikace, jež budou blockchain používat k vytváření nových obchodních modelů, které firmám přinesou nové zdroje příjmů a zisků, se dají čekat do pěti let, odhaduje McKinsey. Největší potenciál má vytvoření bezpečné digitální identity a služby, které na ni budou napojené.

Inspirace kontejnery

Elektrotechnická asociace České republiky se při tvorbě svého blockchainu inspirovala světovým přepravním gigantem Maersk Line, který spolu s IBM vyvinul aplikaci TradeLens. Do blockchainu zapisuje údaje o přepravovaných kontejnerech. Uživatel, který si dopravu objednal, už nepotřebuje služby prostředníků, aby zjistil polohu svého kontejneru. V databázi jsou také uloženy přepravní dokumenty, což výrazně omezuje chyby a zkracuje přenos informací. Transakce řídí chytré kontrakty, které položku do blockchainu zapíšou po splnění přesně definovaných podmínek, jako je dodání na určité místo nebo podpis dokumentu. Dá se tak snadno dohledat, kde se náklad během přepravy poškodil nebo ztratil.

V logistice ovšem zdaleka využití blockchainu nekončí. Japonská Toyota testuje aplikaci pro přímé obchodování s elektřinou mezi malými výrobci a majiteli elektromobilů. S blockchainem experimentuje 90 procent velkých evropských, amerických a australských bank. Pilotní projekty zkouší také více než 25 vlád, které zajímají především aplikace pro elektronizaci státní správy.

Elektrotechnická asociace České republiky (ElA) byla založena v lednu 1992 jako ekonomicky i právně samostatný zaměstnavatelský a podnikatelský svaz. Asociace sdružuje právnické i fyzické osoby elektronického a elektrotechnického průmyslu a též subjekty, které mají s elektrotechnickým průmyslem společné zájmy. Asociace hájí zájmy zaměstnavatelů na principech podnikatelské demokracie.

Autor: Jan Stuchlík, Svaz průmyslu a dopravy České republiky


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI