Print

Praktické příklady použití bezpilotních letadel/dronů v praxi průmyslového podniku

-- 02.10.2017

Bezpilotní letadla nacházejí v průmyslových podnicích stále častější uplatnění – od aplikací opakovaně otestovaných v praxi až po řešení, která jsou ve fázi testování a výzkumu. Pojďme se podívat na příklady úspěšného nasazení bezpilotních letadel v praxi.

V jednom z našich dřívějších článků (červen 2016) jsme se věnovali typickým použitím bezpilotních letadel při správě a údržbě budov či průmyslových areálů a legislativním podmínkám jejich provozu. Tentokrát si popíšeme konkrétní úspěšné příklady uplatnění bezpilotních letadel v praxi. 

 

Detekce zatékání do plochých střech 

S potřebou detekce zatékání do ploché střechy se při údržbě průmyslového areálu setkáváme velmi často. Díky bezpilotním letadlům, špičkovým termokamerám a propracované metodice je úkol detekce zatékání do plochých střech otázkou zlomku času a nákladů oproti jiným metodám. Výsledkem je velmi přesná ortofotomapa střech, na které je s centimetrovou přesností vidět místa, kam zateklo do ploché střechy. Uvedená mapa je k dispozici jak v tištěné, tak v elektronické podobě. Lze v ní velmi přesně měřit a použít ji při návrhu a rozpočtu oprav.

 

Inspekce komínů 

Velmi detailní inspekce kompletního pláště stometrového industriálního komína, jejímž výsledkem je detailní video ve vysokém rozlišení, fotografie ve vysokém rozlišení a termosnímky povrchu komína, je pro bezpilotní letadlo otázka několika hodin. Místo dnů či týdnů práce specialistů na výškové práce získáte podrobnější a komplexnější výstup během jednoho dne a zcela bez rizika pro osoby konající inspekci a nutnosti provozních omezení. Výsledná data z inspekce mohou být použita pro tvorbu velmi přesného 3D modelu, v kterém je možné přesně měřit, případně lze model možné přenést do dalších programů jako AutoCAD.

 

Měření objemů skládek materiálů 

Další z častých aplikací bezpilotních letadel je měření objemů skládek. Výhodou použití bezpilotních letadel je rychlost provedení (v řádu několika hodin) a vysoká přesnost. Výsledky jsou poskytovány s přesností lepší než 1 %. Přidaným výsledkem je přesný 3D model skládky a ortofotomapa s rozlišením v jednotkách centimetrů.

 

Detekce poruch produktovodů 

Bezpilotní letadla též excelují v detekci poruch produktovodů, ať už podzemních, nebo nadzemních. Od prosté detekce poruch izolací, až velmi operativní a přesnou detekci úniků médií z produktovodů. Další aplikací je přesná lokalizace tras teplovodů a horkovodů.

 

Další aplikace bezpilotních letadel

Aplikací bezpilotních letadel v průmyslových podnicích a zejména v údržbě jsou desítky. Z dalších úspěšných můžeme jmenovat například: 

 • detekci poruch betonových staveb,
 • tvorbu 3D modelů a přesných ortofotomap,
 • kontrolu zateplení budov a technologií,
 • detekci poruch technologií na obtížně dostupných místech,
 • pasportizaci objektů,
 • dokumentaci obtížně přístupných míst v interiérech.

Budoucnost nasazení bezpilotních letadel

Kromě výše uvedených aplikací bezpilotních letadel přichází celá řada dalších, která je nyní ve fázi vývoje. Některé z těchto aplikací závisí na změnách či rozvoji legislativního rámce regulujícího použití bezpilotních letadel. Z mnoha aplikací vybíráme následující: 

 • použití bezpilotních letadel při inventarizaci produktů v interiérech a exteriérech,
 • použití bezpilotních letadel při ochraně a monitoringu areálů průmyslových závodů,
 • použití bezpilotních letadel při automatizovaném monitoringu výrobních procesů a jejich zapojení do prediktivní údržby. 

Bezpilotní letadla se stávají běžnou součástí údržby a správy průmyslových podniků. Ti, kteří jejich použití integrují do svých procesů, získají řadu výhod a náskok před konkurencí.

Autorem článku je Petr Lněnička, jednatel společnosti Vertical Images s. r. o. (www.verticalimages.cz) a předseda Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel (www.apbl.cz). Společnost Vertical Images je jedním z největších poskytovatelů služeb bezpilotními letadly se zaměřením na služby pro průmysl a zemědělství. 

Autor: Petr Lněnička, Vertical Images s.r.o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Technical Computing Camp 2018
2018-09-06 - 2018-09-07
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-18 - 2018-09-18
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-19 - 2018-09-19
Místo: Olomouc
PROMOTIC SCADA + eWON flexy workshop
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Hotel Absolutum Boutique Hotel, Praha
MSV Tour 2018
2018-10-01 - 2018-10-04
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI