Print

Použití bezdrátové identifikace RFID ve výrobním procesu

-- 17.09.2008

Použití technologie identifikace RFID ve výrobním procesu může být velmi prospěšné a přinést potenciální úspory. Tato technologie byla ve výrobním procesu přijímána poměrně rychle, protože může být opětovně používána při zabudování čipů RFID do pracovních pomůcek, které se používají právě ve výrobním procesu.

Mnoho výrobců používá určité typy pomůcek, zásuvek nebo přepravek pro přemisťování různých dílů potřebných k výrobě jejich produktů. Výroba obvykle začíná zasláním objednávky z firemního serveru do základní výrobní úrovně a jejím vytištěním v papírové podobě, která pak slouží operátorovi k tomu, aby věděl, které díly má přepravka obsahovat. Když má tato pomůcka, jako je např. zásuvka nebo přepravka, v sobě zabudovaný čip RFID, odpadá potřeba papírové formy objednávky.

Informace lze vložit přímo do čipu a přepravku pak nasměrovat přímo na místo nakládání dílů v automatizovaném dopravníkovém nebo doručovacím systému. Díky tomu může být tento proces bezpapírový neboli „zelený“ a výrobce tak může ušetřit náklady a snížit dopady na životní prostředí. Jakmile jsou informace objednávky zapsány do čipu RFID, lze tato data použít pro přesun produktu v rámci výrobního procesu. Pozici a stav objednávky lze v kterékoli fázi procesu zjistit přečtením čipu RFID čtečkou s anténou umístěnou v příslušném bodě. Po dokončení montáže produktu a jeho odeslání zákazníkovi je pak přepravka opět vrácena na začátek výrobního procesu, kde se staré údaje vymažou, a do čipu je tak možno zapsat nová data. Pokud nedojde při výrobním procesu k jejímu fyzickému poškození, lze na čip RFID provést až několik tisíc přepsání novými informacemi.

Požadovaný hardware

Nyní se podívejme blíže na konkrétní hardware, který lze používat při výše popsaném postupu. Čtečky RFID se používají v závodě využívajícím přepravky pro shromažďování dílů a materiálu potřebného pro výrobu jejich produktu. Ve výrobním procesu je prostor pro použití až 500 přepravek, které se na místa montáže přemisťují pomocí automatizovaného dopravníku. Každá přepravka je vybavena pasivní značkou RFID, nalepenou na vnitřním dně přepravky a překrytou krycí vrstvou z pěnového materiálu chránící čip před poškozením díly a materiálem. Pasivní čipy RFID nepotřebují pro udržení informací baterie ani jiný externí zdroj energie. Jsou aktivovány signálem antény čtečky, pokud se nacházejí v jejím dosahu. Aktivní čipy RFID obsahují baterii nebo nějaký jiný aktivní zdroj energie, který je nutno udržovat, aby bylo možno čipy používat. Existuje mnoho aplikací, kde je toto zapotřebí, protože se čipy mohou používat pro produkty přepravované nákladními vozidly. V typickém výrobním prostředí pasivní čipy zcela postačují, protože v rámci dané aplikace vzdálenost od antény a materiál v okolí čipu umožňují přiblížení čipu k anténě za účelem kontroly. Pasivní čipy jsou také mnohem levnější než čipy aktivní. Informace jsou do přepravek vkládány na počátku dopravníkové linky, kde je instalována čtečka a zapisovač. Informace jsou do čipu zapisovány z centrálního počítače prostřednictvím připojení k PLC. Čtečku/zapisovač lze k PLC připojit pomocí sériového rozhraní RS-232 nebo Ethernetu. V současnosti jsou dostupné novější antény umožňující připojení jak Ethernetu, tak rozhraní RS-232. Po zapsání údajů do čipu RFID je přepravka odeslána po dopravníkové lince vychystávacího systému „Pick To Light“. V každé z jeho zastávek je nainstalována anténa čtečky/zapisovače, která čip přečte a na monitoru nad dopravníkovou linkou operátorovi zobrazí díly, které se mají na tomto místě vložit, společně s rozsvícením příslušných kontrolek na regálové řadě, kde jsou díly fyzicky uloženy. Po vložení dílů je přepravka odeslána do montážního úseku. Na začátku montážního úseku další anténa přečte údaje z přepravky, aby zjistila, která montážní stanice disponuje vhodnými nástroji a dovednostmi pro výrobu konečného produktu. Podle toho, které místo je dostupné, jsou přepravky doručeny na odpovídající montážní místo a na místo zadané firemním serverem, kde se provede aktualizace skladových zásob. Po dokončení montáže je hotový výrobek vložen zpět do přepravky a zaslán do úseku automatizovaného konečného balení. Na začátku tohoto úseku další anténa opět přečte údaje přepravky a do balicího stroje je dodán vhodný balicí materiál. Po zabalení hotového výrobku a jeho odeslání zákazníkovi je prázdná přepravka vrácena na začátek procesu a její údaje mohou být přepsány pro další objednávku.

Přínosy RFID

Použití technologie identifikace RFID nabízí ve výrobním procesu řadu výhod. Technologie RFID může snížit objem papírování nutného pro výrobu produktu, umožňuje lepší přehled o skladových zásobách, poskytuje přesnější informace o stavu WIP, dochází k menšímu počtu výrobních chyb a výsledkem je kvalitnější výrobek. Je poměrně snadné vidět výhody technologie RFID v této oblasti ve srovnání s jinými aplikacemi, protože čipy RFID mohou být pasivní a lze je používat opakovaně. Už jen díky tomu může být nabídka hodnoty této technologie velmi atraktivní.

Mark Waggoner je prezidentem společnosti Kim Automation Inc. z texaského Austinu.

Autor: Mark Waggoner


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI