Print

PLC Modicon M221: Malý na pohled, velký svými činy

-- 22.09.2014

Podle starého čínského učení vládne roku 2014 kůň. Tomu je připisována jak všestrannost, houževnatost a výkonnost, tak schopnost bez problémů překonávat překážky. Uvedené charakteristiky jsou vlastní i The NEXT generation – nové generaci průmyslového řízení, kterou letos uvádí na český a slovenský trh Schneider Electric. V září se na startovací čáru postaví dlouho očekávaný Modicon M221.

Základem úspěchu všech PLC a LMC z The NEXT generation je jejich výkonný procesor (dodávající dostatek energie na řešení náročných operací), velká paměť, značná flexibilita po stránce komunikačních rozhraní i vstupů/výstupů a intuitivní vývojové prostředí SoMachine. Hyperaktivní dvojčata Modicon M241 a Modicon M251 si již získala první příznivce z řad výrobců strojů (OEM), software SoMachine v aktuální verzi V4.1 si pak stáhly desítky uživatelů. Nastal čas uvést na český a slovenský trh benjamínka z nové generace – všestranný Modicon M221.

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE1.JPG

Modicon M221: Malý na pohled, velký svými činy

V duchu The NEXT generation se i Modicon M221 převlékl do slušivé černé. Po hardwarové stránce se jedná o kompaktní PLC s 16 až 40 diskrétními vstupy/výstupy (I/O) a dvěma analogovými vstupy na základní jednotce (CPU). K dispozici je jak standardní, tak úzký modulární (tzv. book) formát. Svou konstrukcí a rozměry spadá Modicon M221 do kategorie tzv. mikrosystémů, nicméně výkonem procesoru s taktem 0,2μs na instrukci a 2MB pamětí typu Flash ji dalece překračuje.

Standardní i modulární základní jednotku lze dále osadit rozšiřujícími moduly řady TM3. Kromě standardních diskrétních I/O zahrnuje nabídka také analogová měření základních průmyslových veličin (proud, napětí a teplota), řízení pohybu PTO s funkcí tzv. S-křivky nebo ovládání 1 až 4 inteligentních spouštěčů motorů TeSys U.

Zajímavou možnost představují speciální „červené“ moduly TM3S pro bezpečnostní funkce. Jsou založeny na bázi autonomních jednotek Preventa XPS AC/AF/AK a AFL. Přinášejí jednoduchou obsluhu a nekladou žádné nároky na programátora ve smyslu znalosti příslušných bezpečnostních norem, potažmo ručení za bezpečnostní aplikaci jako takovou. Zároveň plně těží z integrace do PLC – nabízejí podrobnou diagnostiku i jednoduché ovládání.

Užitečnou novinkou jsou – zejména při nasazení ve stísněných podmínkách – zásuvné moduly TMC2x, které se instalují přímo do těla CPU (nedochází tak ke zvětšení rozměrů PLC). Nabízejí rozšíření o dva analogové vstupy, další sériovou linku (např. pro připojení tiskárny či čtečky čárových kódů) nebo speciální  funkce pro vybrané aplikace – jeřáby, balicí stroje a dopravníky.

Dostupná komunikační rozhraní a programování bez napájení?

Z pohledu komunikačních rozhraní je Modicon M221 – coby platný zástupce The NEXT generation – nadstandardně vybaven. Pro komunikaci s dalšími komponentami stroje využívá klasickou sériovou linku. Díky osazení moderním rozhraním USB může i programování proběhnout bez komplikací (bez speciálního kabelu a všelijakých převodníků). M221 navíc disponuje užitečnou vlastností – pro nahrání aplikace není v tomto případě potřeba připojovat napájení. Například mistr údržby si může PLC v klidu tzv. nahrát u sebe v elektrodílně a pak ho jen osadit do rozváděče.

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE2.JPG

Ve výbavě nového automatu samozřejmě nechybí Ethernet, který dovoluje daný stroj programovat a spravovat kdykoli a odkudkoli. OEM tak neztratí se svými stroji kontakt, pracovníci údržby koncového uživatele pak dokážou důležitá data centralizovat na jednom místě – v jednom počítači. Pro případ, kdy není ethernetová síť k dispozici, má Modicon M221 v záloze ještě jeden trumf – slot na SD kartu. Pomocí standardní paměťové karty lze přenášet jak aplikaci, tak firmware.

Servopohony jsou jasným trendem. A Modicon M221 to s nimi umí!

Synchronní motory s permanentními magnety jsou mezi výrobci strojů (OEM) čím dál oblíbenější. V jejich prospěch hovoří nejen menší rozměry (ve srovnání s klasickými motory), ale především výrazně vyšší účinnost. Právě spotřeba energie je parametrem, který v poslední době zajímá každého koncového uživatele. Nelze totiž opomenout fakt, že pořizovací cena stroje tvoří typicky jen 2–3 % jeho celkových nákladů, zbytek „padne“ na spotřebu energie.

Zpět k servomotorům, resp. servopohonům jako takovým. Modicon M221 je již v základu vybaven funkcemi pro řízení servoměničů – typicky řady Lexium od Schneider Electric – pomocí PTO výstupů, a to včetně inteligentního rozběhu a doběhu bez rázů díky implementaci funkce „S-křivek“.

Vývojové prostředí SoMachine Basic je intuitivní a navíc mluví česky

Dobré PLC nedělá jen kvalitní a výkonný hardware. Důležitou součástí je také jednoduché a intuitivní prostředí pro tvorbu aplikace. Bohužel tento fakt řada výrobců opomíjí. Pro Schneider Electric je ovšem špičková úroveň softwaru – konkrétně SoMachine – jednou z priorit.

Složitější anebo časově kritické aplikace vyžadují výkonný hardware s celou řadou volitelného příslušenství, které disponuje nepřeberným množstvím specifických vlastností. Tomu také odpovídá rozsah a náročnost vývojového prostředí. Při řízení menších strojů by se ovšem takový software mohl lehce změnit v příslovečné dělo střílející na nebohého komára. Vývojáři Schneider Electric proto vzali vše dobré, co sofistikované vývojové prostředí SoMachine

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE3.JPG

obsahuje, vynechali zbytečné složitosti a dali vzniknout zjednodušenému softwaru SoMachine Basic.

Programátoři v něm získají intuitivní nástroj pro rychlou a snadnou tvorbu aplikací, navíc s lokalizací do českého jazyka. S pomocí integrované uživatelské příručky pak mohou bez obav začít programovat i technici, pro které tato činnost není denním chlebem.

Software SoMachine Basic si lze bezplatně stáhnout na www.schneider-electric.cz v sekci užitečné odkazy > Software k bezplatnému stažení.

 

Zaměřeno na údržbu. Třikrát

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE4.JPGZejména pracovníci údržby ocení viditelný QR kód, který bude natištěn na čelní straně každého PLC z The NEXT generation,Modicon M221 nevyjímaje. Po jeho načtení se zobrazí www stránka optimalizovaná pro tablety, resp. chytré telefony a nabídne základní údaje (včetně schémat zapojení), diagnostiku, obvyklé postupy (například výměnu baterie) i kompletní dokumentaci.

Údržbu strojů, řízených některým ze zástupců The NEXT generation, usnadňuje rovněž volně šiřitelný nástroj Controller Assistant. V několika přehledných http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE5.JPGkrocích provede uživatele změnou firmwaru, případně uložením zálohy aplikace nebo jejím opětovným obnovením v případě poruchy řídicí jednotky.

Zejména pro starší stroje je důležitá také zpětná kompatibilita PLC Modicon M221 se starším systémem Twido, potažmo s jeho rozšiřujícími moduly řady TWD, resp. TM2. V případě poruchy řídicí jednotky Twido stačí nahrát zálohu aplikace do CPU Modicon M221 a tu pak osadit do rozváděče. Zbytek instalace, včetně rozšiřujících modulů, není třeba měnit.

The NEXT generation – nová generace PLC a LMC z koncepce MachineStruxure – dokáže citelně zvýšit výkon každého stroje. Navíc zpříjemní veškeré operace během celého jeho životního cyklu, od vývoje až po údržbu. Malý Modicon M221 je pak tím, kdo překvapí velkým výkonem a neuvěřitelnou všestranností.
http://www.schneider-electric.cz

www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Autor: Martin Linhart, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI