Print

Padělky ložisek – seznamte se s riziky

-- 03.07.2020

Padělky ložisek jsou celosvětový problém – všechny odvětví jsou ohroženy nebezpečím nákupu těchto produktů nízké kvality. Společnost NSK se jako přední výrobce prémiových ložisek zaměřuje na odstranění tohoto problému, který může vést k bezpečnostním rizikům a v důsledcích snižuje spolehlivost strojů a zvyšuje celkové náklady.
 

Neustálá snaha uspět v konkurenci a zvyšovat zisk vytváří kulturu, v níž se mnohé podniky rozhodují jen na základě pořizovací ceny, a přitom ignorují další faktory, jako jsou celkové náklady TCO a spolehlivost. Ovšem akční nákupy za neodolatelnou cenu často vyjdou velmi draho. Mnozí nákupčí a technici si ani neuvědomují rizika a nebezpečí spojená s touto strategií nákupu.

Výsledkem je obvykle neúmyslný nákup padělků ložisek. Ačkoliv je nákupní cena nižší, ve skutečnosti mohou být celkové náklady výrazně vyšší. Nejprve je nutné uvést, že tyto padělky nízké kvality v provozu častěji selhávají, a to vede ke zvýšení nákladů na údržbu a prodloužení odstávek. Je třeba zmínit, že tyto náklady většinou výrazně převýší sumu, která byla při nákupu ušetřena.

Původ padělků

Padělky ložisek často pocházejí z nekontrolovaných zdrojů v zemích s levnou pracovní silou, kde pirátští výrobci používají nekvalitní materiály a ložiska zpravidla vyrábějí špatně placení a málo zkušení dělníci na zastaralých strojích. S ložisky se často nevhodně zachází a jsou špatně skladována, a nakonec jsou zabalena do krabiček, které se podobají balení originálního výrobce, aby tak byl zcela zamaskován jejich původ, čímž jsou nákupčí i uživatelé uvedeni v omyl.
Při nákupu padělaných ložisek bývá nízká kvalita pravidlem. Taková ložiska mohou mít dostatečnou trvanlivost pro předvýrobní zkoušky, ale jejich následné předčasné selhávání v provozu přináší pochyby o spolehlivosti celého stroje, systému nebo vozidla, kde jsou taková ložiska použita. To může poškodit dobré jméno značky a má negativní vliv na obchod.

Mnohé firmy, které se ocitnou v takové situaci, budou volat o pomoc, ale zjistí, že jim nikdo neposkytne žádné odborné konzultace ani technickou podporu. Výrobci pirátských kopií ložisek obvykle nemají žádné místní aplikační inženýry, kteří by zákazníkům pomohli najít odpovědi na jejich otázky, a už vůbec nemají moderní, dobře vybavená technická střediska, která by byla schopná zjistit potřebná data, vyhodnotit selhání produktu a provést analýzu aplikace.

Záleží na materiálu

Materiály, které se používají při výrobě pirátských kopií ložisek, nedosahují kvality materiálů, které používají originální výrobci OEM, jako je NSK, jež za sebou mají desetiletí zkušeností v materiálovém výzkumu a jsou schopni zaručit, že jejich ložiska s rezervou splňují požadavky moderního průmyslu. Významným faktorem pro spolehlivost ložisek je kvalita oceli: až dvacetinásobný rozdíl v trvanlivosti ložiska (mezi originálem a padělkem) není vzácností.

Únavová životnost legovaných ložiskových ocelí, jako je 100Cr6 (podle japonské normy SUJ2) v principu závisí na obsahu inkluzí. Negativní efekt mají zvláště inkluze oxidů nebo nekovových částic pod povrchem oběžné dráhy ložiska. Jako příklad lze uvést inkluze oxidu hliníku, které se vytvářejí oxidací při tavbě oceli a mohou výrazně snížit únavovou trvanlivost ložisek. Je to proto, že inkluze oxidů hliníku jsou poměrně tvrdé a při tvářecích procesech, jimž ocel prochází, např. při kování, se mohou rozlámat. Při rozlámání se inkluze smrští a oslabí mikrostrukturu materiálu. Aby předešla tomuto negativnímu jevu, vyvinula společnost NSK ve spolupráci s předními výrobci ocelí materiály jako Z Steel nebo BNEQARTET. Společnost také používá speciální metalurgické procesy, aby omezila obsah nekovových částí a prodloužila únavovou trvanlivost ložisek.

U padělků je dalším faktorem tepelné zpracování, které často chybí nebo je špatně aplikováno, což zhoršuje specifické charakteristiky ocelí, a v důsledku toho i ložisek. Materiály, jako SHX od NSK, procházejí speciálním tepelným zpracováním, a proto jsou zvláště odolné proti opotřebení při vysokých provozních teplotách. Ložiska tohoto typu jsou vyžadována nejen tam, kde se jako nedílná součást pracovního prostředí vyskytují vysoké teploty, ale i v aplikacích, jako jsou obráběcí stroje, kde vysokorychlostní vřetena vytvářejí vysoké teploty působící na komponenty pohonu. Při vývoji byly charakteristiky oceli SHX ověřeny obsáhlými zkouškami odolnosti proti opotřebení a povrchové únavě. Pirátští výrobci padělků takovýto druh výzkumu a vývoje ložisek ani analýzu jejich aplikací nenabízejí.

Boj pokračuje

Ačkoliv NSK pokračuje v rozsáhlých investicích a úsilí identifikovat pirátské výrobce padělků svých ložisek a předat je k soudnímu potrestání, doporučení je jasné: jestliže zákazníci nakupují produkty NSK, měli by být obezřetní. Doporučuje se nakupovat výhradně z ověřených zdrojů, jako jsou autorizovaní distributoři NSK.

Další informace o průmyslové výrobě padělků ložisek je možné najít na www.stopfakebearings.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha
Bezpečnost v průmyslu
2020-11-04 - 2020-11-04
Místo: Brno
EX prostředí 2020
2020-11-05 - 2020-11-05
Místo: Brno
Fórum údržby 2020
2020-12-01 - 2020-12-01
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI