Print

Nová řada polohových senzorů POSITAPE®

-- 16.05.2013

Společnost ASM vyvinula novou řadu polohových senzorů POSITAPE®, které k měření již nepoužívají klasické lanko, ale flexibilní tenký pásek z nerezové oceli. Polohové senzory s ocelovým páskem poskytují dlouhou životnost a jsou ideální pro aplikace, ve kterých měření probíhá kvůli omezenému prostoru po kladkách, ať už jde pouze o jednu nebo více kladek umístěných vedle sebe či proti sobě. Senzory POSITAPE® nabízí výstup 4–20 mA, SSI a CAN BUS výstupy jako inkrementální enkodér a jsou vhodné pro použití jak v přístrojových aplikacích, tak těžkých průmyslových podmínkách.


Design polohových senzorů POSITAPE®

Robustní senzory POSITAPE® se skládají z pouzdra s integrovanými čističi prachu, konektoru a pohyblivého měřicího ocelového pásku s brzdicím prvkem. Základními vnitřními komponenty senzorů jsou buben, plochá pružina a magnetický absolutní víceotáčkový enkodér s úpravou signálu. Měřicí páska je navinuta na bubnu spirálovitě
v jedné radiální úrovni, vrstva po vrstvě bez mezer. Tažný prvek tvoří plochá pružina, která je spojena koaxiálně s bubnem nebo je do něj integrována. Snímač úhlu, spojený s bubnem, počítá úhlové elementy bubnu a posílá informace na následné zpracování. Elektronika určuje délku vytažení pásku na základě snímání úhlových elementů na bubnu senzoru. Podle počtu úhlových elementů a počtu navinutí (odvinutí) je určena délka pásku.

1. Klip měřicí pásky
2. Brzdný prvek pásku
3. Měřicí páska
4. Otvor pro pásku s čističi prachu
5. Čistič prachu
6. Kryt enkodéru
7. Kryt s těsněním
8. Otvory pro montáž
9. Otvory pro šrouby
10. Konektor – možnost otočení o 90°
11. Šroubovací otvory pro montážní svorky
12. Absolutní magnetický víceotáčkový enkodér
13. Kryt bubnu s vývodem pro vodu
14. Buben
15. Kryt pružiny
16. Plochá pružina
17. Kryt s těsněním

Limity lankových senzorů

Použití lankových polohových senzorů v náročných podmínkách je omezeno životností lanka. Pokud lanko musí být vedeno přes jednu nebo více kladek, kvůli omezenému prostoru, stávají se z kladek přímo „zabijáci lanek“, kteří životnost lanka extrémně redukují, proto je lepší se použití kladek vyhnout obzvláště v aplikacích, ve kterých je kladen důraz na bezpečnost. Naopak senzory s ocelovým páskem POSITAPE® je možné použít také v kombinaci s kladkami, aniž by byla omezena životnost senzoru.

Měřicí ocelový pásek

Alternativou k měření lankem je měření pomocí výsuvného ocelového pásku, který je navinut na buben připojený ke snímači úhlu. Značky umístěné na měřicím pásku standardních polohových senzorů, například pravidelné proděrování, mohou být čidlem zaznamenány a přepočítány na přesnou polohu.
Pokud se určité části pásku mechanicky liší v důsledku perforace, prohnutí, ozubení nebo tisku na povrchu pásku, jsou vystaveny intenzivnímu mechanickému opotřebení, nevydrží četná rozvinutí a zavinutí a mají proto značně sníženou životnost.

Naopak velmi tenký pásek senzorů POSITAPE® vyrobený z extrémně pevné nerezové oceli a bez jakéhokoliv mechanického značení nabízí velmi dlouhou životnost.
U polohových senzorů POSITAPE® je délka pásku definovaná pomocí analogového nebo digitálního úhlového snímače, jako je například potenciometr nebo enkodér.
Tento úhlový snímač je přímo spojen s bubnem a měří úhel otočení bubnu, na kterém je pásek navinut. Měřicí páska zůstává nezměněna, tj. bez perforace nebo prohnutí, a proto nemůže být poškozena ani zničena mechanickým namáháním. Pokud by měřicí páska byla poškozena vnějšími vlivy, jako je např. ohýbání nebo zářezy, bude její životnost stále podstatně delší než v případě lanka, a to i při použití více kladek.

Proč polohové senzory POSITAPE®?

Kromě extrémně dlouhé životnosti měřicího pásku, senzory pro speciální použití v drsném prostředí a stísněných prostorech, musí mít kompaktní úzký axiální provedení. Pro tyto aplikace polohové senzory POSITAPE® nabízejí zřetelné výhody. Axiální šířka pouzdra páskového senzoru POSITAPE® může být snížena díky tomu, že je páska spirálovitě navinuta na bubnu v jedné radiální úrovni, jako archimédova spirála, vrstva po vrstvě bez mezery, a ne axiálně vedle sebe.

Nevýhodou tohoto designu by sice mohla být skutečnost, že obvod pohybu o úhel 360° roste s každým návinem tzn. zvyšuje průměr bubnu, ale tento efekt byl u POSITAPE® odstraněn použitím elektroniky. Pro přesné definování délky rozvinutého měřicího pásku, senzor používá elektroniku, která přiřazuje (ne vždy stejnou) délku pásku definovanému úhlu natočení bubnu, a to s přihlédnutím k momentálnímu počtu vinutí. Tak je skutečný rozsah měření definován elektronickou linearizací.

www.rem-technik.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI