Print

Nová generace robotů účinkuje v dramatech dneška

-- 12.06.2020

Kdo viděl nebo četl drama R.U.R., možná si pamatuje, že nejvyšším stadiem robota ve vizionářském díle Karla Čapka nebyl inteligentní robot, který člověka porazil ve válce. Byl jím robot, respektive pár robotů, mužského a ženského typu, kteří se do sebe zamilovali.

V poslední době dostávám stále více otázek na skokový nárůst robotizace v důsledku koronavirové krize. A s tím spojenou obavu, kterou se lidstvo masově zaobírá minimálně od Čapkova vynálezu slova robot, a to kam až náhrada člověka inteligentním strojem může zajít?

Zatímco umělá inteligence se kopírováním vzorců uvažování člověka stále více svému vzoru blíží, v zázraku lidských citů zůstává robotizace doménou utopie. Obavy člověka z neznámého jsou ovšem přirozené. Proto nechceme vytvářet nic, co by se nám vymklo kontrole.Vize objektů svým vzhledem i chováním od nás nerozeznatelných, které by měly přesídlit ze science-fiction do reality, nepůsobí zrovna politicky korektně. Jako člověk, který se robotizaci věnuje již dvacet let, si tady však troufnu prohlásit, že robot nerozeznatelný od člověka nám ještě velmi dlouho nehrozí.

Ale vrátím-li se k zásadní otázce robota a citů, aktuální situace nám ukazuje – i když z jiného úhlu pohledu – že se otevřelo obrovské pole pro zapojení robotů ve zdravotnictví a vůbec sociálních službách. Roboti zvládající spolehlivě a o až 50% rychleji než člověk například dávkovat léky nebo provádět laboratorní testování už existují. Měří pacientům v nemocnici teplotu nebo ve stravování dávkují porce jídel. Co se však dnes mění pod vlivem nejen ekonomické, ale i epidemiologické krize, je míra nasazení takových robotů. Kromě už zmíněných výhod totiž mají oproti člověku jednu zásadní: nemohou onemocnět koronavirem.

V důsledku zapojení robotů do přímé péče o lidi tak znamenají ochranu zdraví jak personálu, tak klientů. V krizových dobách se přidaná hodnota takového robota dramaticky zvyšuje i svou preventivní rolí a snižováním stresu lidí, kteří by úlohy pod tlakem jinak museli zastat sami.

Humanoidní roboti přitom právě i díky věrné simulaci těla nebo jeho části prokazují člověku důležité služby. Například asistenční roboti v podobě ruky nebo nohy dokáží hendikepovaným díky své inteligenci už poměrně věrně nahradit chybějící končetiny.

Česko patří mezi země, která má k robotům blízko nejen díky Čapkovi a jeho R.U.R., od jehož vydání letos uběhlo 100 let. Roboti mají v Česku své místo i díky našemu kvalitnímu průmyslu a tradici technického vzdělání. I proto jsme podle ročenky robotického průmyslu patnáctou zemí na světě v celkovém počtu ročně instalovaných průmyslových robotů (2018) a nechali jsme za námi i mnohem silnější ekonomiky, jakými jsou třeba Velká Británie, Švédsko nebo Nizozemsko.

Z tradice se ale nedá těžit do nekonečna. Pokud nám jde o zvýšení kvality života a ekonomicky si také nechceme nechat ujet vlak, pak máme nejvyšší čas využít stávajícího přehodnocování priorit a investovat do inteligentních robotických řešení v nových oblastech. To je úkol především pro nás, firmy, podnikatele, vývojáře a odborné ústavy a školy. Od státu očekáváme jenom to, co od inteligentního robota. Tedy že se sám zdokonaluje učením se v prostředí, kde působí, učením se z vlastních chyb. Stávající pandemie nám ukázala, že je potřeba se umět rychle přizpůsobit a neklást překážky iniciativním lidem a organizacím na cestě k inovacím, a to nejen ve zdravotnictví.

www.abb.cz

 

 

Autor: Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB ČR


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI