Print

Nástup nových výrobních možností: Co můžeme očekávat?

-- 30.11.2015

Když se poprvé rozhodnete říci lidem ve svém okolí, že čekáte dítě, okamžitě jsou z toho všichni nadšeni. Pouhá skutečnost, že jste se se svými blízkými o takovou radost podělili, znamená, že jste se už přes počáteční šok dostali a nyní jste připraveni sdílet toto vzrušení a nadšení s ostatními.

První otázkou, kterou lidé většinou kladou, pak bývá obligátní dotaz na pohlaví potomka: „Co čekáte, kluka nebo holčičku?“ Druhá otázka poté zní: „A jak se bude jmenovat?“

S výrobním sektorem je to vlastně obdobně; očekává se „nějaká“ revoluce a naším jediným problémem je to, jak ji vlastně vhodně pojmenovat.

Já si ale nedělám legraci, skutečně to vypadá tak, že najít vhodný název představuje největší překážku pokroku… třeba pojmenovat to, čemu já osobně říkám průmyslový internet věcí (Industrial Internet of Things – IIoT). V Německu však preferují termín Industrie 4.0. Jiní zase dávají přednost pojmu Smart Manufacturing nebo Digital Factory. Zdá se, že by to mělo být něco chytlavého a globálního, co by zprostředkovávalo představu, jak budeme připojovat a řídit záplavu dat proudících z našich strojních zařízení ve výrobní hale. Někteří pokrokoví výrobní experti již uvažují o průmyslových standardech pro internet věcí, i když jsme dosud nebyli schopni ani standardizovat název.

Souhlasím s tvrzením Grega Gorbacha ze společnosti ARC Advisory Group, který v aktuálním vydání časopisu konstatuje: „Tyto koncepce se nepochybně pohybují po hype křivce k bodu, kde se rozvíjejí skutečná řešení podporovaná silnými přidruženými podnikatelskými případy. Další záležitost, které jsme si všimli, je ta, že žádný z těchto výše uvedených termínů není dostatečně vhodný.“

Název přece ještě nevytváří revoluci, to je samozřejmé. Revoluce je v tom, jakým způsobem přemýšlíme o tom, co se skutečně děje v našich výrobních prostorách. Tato výrobní revoluce, která je podporována přesnějšími daty a vedena lepším řízením těchto dat, si zasluhuje vaši zvýšenou pozornost, vaše pochopení i vaše investice.

Není to jen o investování dolarů, ačkoli i toto nevyhnutelně tvoří součást celého procesu. Budeme muset vynaložit určitý čas a navýšit investice do našich lidí. Největším problémem s IIoT není naše schopnost zachycovat nebo syntetizovat (slučovat) data novými způsoby. Ve skutečnosti jde jen o segmentování databáze novým způsobem. Skutečným klíčem k IIoT je to, co se bude se syntetizovanými daty dít dál.

Lidé se mě častokrát ptají, zda je podle mého názoru IIoT něco skutečného, nebo se jedná jen o nějaký marketingový trik. Uvědomují si, že již dlouhou dobu je k dispozici připojení k internetu, které bylo brzy doplněno o bezdrátové připojení. „To, co jsme potřebovali, už přece máme, tak co ještě více chceme?“ reaguje nejeden čtenář.

Představte si veškeré připojení jako auto. IIoT vám zajišťuje GPS pro daný automobil, takže máte k dispozici automapu cesty, kam jedete, a nejrychlejší, nejbezpečnější a nejpřesnější způsob přesunu ke zvolenému cíli. Není to o tom, že vám postaví novou silnici; prostě vám usnadní navigaci během vaší jízdy po dané silnici.

Někteří z nás jsou lepšími řidiči než ostatní, ale všichni můžeme těžit z lepší informovanosti. Chceme vědět, kdy se vůz začíná přehřívat, kdy se snižuje tlak v pneumatikách a kdy dochází palivo. Danou informaci potřebujeme mít k dispozici dříve, než nastane skutečný problém. A to je to, o co tady běží.

Ještě je před námi dlouhá cesta. V časopise Plant Engineering budou během příštích 18 měsíců publikovány články, videa a další informace o celé problematice IIoT, tedy o tom, co to vlastně je, co to dělá, co to umí a jaké výhody to poskytuje. Začínáme již od tohoto aktuálního vydání a budeme se zmíněnému tématu věnovat v průběhu všech našich vydání i v nadcházejících měsících. Spustili jsme řadu webových vysílání, která mají za cíl vysvětlovat problematiku IIoT a vzdělávat čtenáře ohledně potenciálu, který přináší. Bude to součástí našich prezentací na veletrhu Hannover Messe v dubnu 2016 a na výstavě Industrial Automation North America (IANA), jež se bude konat v rámci veletrhu IMTS v Chicagu v září 2016.

Zaměříme se na praktické postřehy výrobců, kteří IIoT nějakým způsobem zavedli již v současné době. Budeme první u veškerých implementací IIoT nejen ve Spojených státech, ale i na celém světě, abychom prozkoumali tuto revoluci a způsoby, jakými může zdokonalit výrobní procesy.

To je koneckonců naším cílem. To, kvůli čemu jsou lidé nadšeni z průmyslového internetu věcí, a to, co je tak podmanivé na čtvrté průmyslové revoluci, není jen změna, ale skutečnost, jak tato změna umožní produktivnější, efektivnější a rychleji reagující výrobu v době, kdy se všechny části našeho světa zrychlují. V epoše výroby jednotlivých šarží a doručování pomocí dronů narůstá tlak na výrobce, aby byli nejen lepší, ale i rychlejší. IIoT představuje úžasný nástroj, ale na druhou stranu nám rovněž bude komplikovat život. Stejně jako u každého nového přírůstku v rodině se nesoustředíte na komplikace, nýbrž se zaměřujete na nové možnosti a budoucnost.

Když poprvé lidem oznámíte, že čekáte dítě, zeptají se vás, co čekáte a jak se ten nový človíček bude jmenovat. Nikdo se vás neptá, jakým způsobem se váš život zlepší. Všichni prostě vědí, že to tak bude. Jedná se o něco, na co musí přijít každý sám. Ř&Ú


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Factory Tour 2019
2019-09-24 - 2019-09-26
Místo: ČR, SK
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Konference DOCURIDE 2019 „Nejlepší mix pro Váš úspěch"
2019-10-03 - 2019-10-03
Místo: Hotel Park Holiday, Praha
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI