Print

Menší, bezpečnější a levnější…

-- 12.03.2015

V návaznosti na lednový seminář Roboty v průmyslu provedla redakce sesterského časopisu Control Engineering Česko zajímavý průzkum trhu zaměřený na oblast robotiky. Otázky směřovaly jak na účastníky semináře, tj. uživatele, tak na dodavatele robotických řešení. Jedním z respondentů byl i Enrico Krog Iversen, výkonný ředitel dánské společnosti Universal Robots, a níže si můžete přečíst či porovnat jeho názory s výsledky průzkumu…

Jak hodnotíte uplynulé dva roky, co se týká trhu průmyslových robotů? Došlo k nějakým razantním změnám v objemu realizovaných zakázek?

V roce 2013 byly globální příjmy kolem 21 milionů dolarů, což představuje 70% nárůst oproti roku 2013. Hospodářské výsledky roku 2014 nejsou ještě veřejné, ale s jistotou můžeme říct, že náš růst je stabilní a má vzestupné tendence.

Očekáváte, že objem poptávaných/prodaných robotů bude v následujícím období narůstat?

Fakt, že robotizace výroby přináší kladné hospodářské výsledky, je již delší dobu znám. Tento proces je mimo jiné urychlován požadavky malých a středně velkých firem na modernizaci výrobních procesů a na růst efektivity výroby. Požadavky jsou uskutečnitelné díky rostoucímu využití robotů, dále díky snižování výrobních nákladů

i možnosti spolupráce lidí se stroji. Otevírá se tak nový trh pro prodej robotů. V roce 2014 bylo podle IFR po celém světě instalováno více než 200 tisíc průmyslových robotů. To je o 15 % více než v roce 2013. Ještě výraznější pokrok v robotizaci lze sledovat v České republice a na Slovensku.

Do jakého průmyslového odvětví nejčastěji směřují vaše dodávky?

Dodávky v České republice a na Slovensku jdou především do automobilového průmyslu, gumárenství a do odvětví výroby a zpracování plastů. Celosvětově pak nejvíce objednávek přichází z automobilového průmyslu. Investice do průmyslových robotů porostou rovněž i v elektrotechnickém a elektronickém průmyslu, ve výrobě a zpracování plastů, při produkci potravin a nápojů, ve farmaceutickém průmyslu i v sektoru kovovýroby a strojírenství.

Pro jaké uplatnění průmyslové roboty nabízíte?

Při sestavování robota vycházeli konstruktéři zejména z požadavků malých a středně velkých podniků, tedy podniků, které jsou závislé na pružné automatizaci a potřebují od svých investic rychlou návratnost. Každopádně náš robot najde uplatnění v podnicích všech velikostí. UR robot zvládne procesy, jako je zvedání, vkládání, tvarování plastů, CNC, balení a paletizace, kontrola kvality, montáž, obsluha strojů, zpracování léčiv a lepení. Všechny tyto úkony provádí UR robot s rychlostí a přesností, navíc je přenosný a můžete jej dle potřeby přemisťovat od úkolu k úkolu.

V jakém časovém horizontu se pohybuje návratnost investic vložených do nákupu průmyslových robotů?

Provoz robota je mimořádně úsporný. Náklady na jeho pořízení závisí na uživatelské aplikaci. Obvykle uvádíme, že návratnost investic se pohybuje od 3 do 12 měsíců, průměr je 195 dní provozu.

Jaké doplňující služby po vás nejčastěji zákazníci požadují? Co speciálního nabízíte vy sami?

Jistě stojí za zmínku nová platforma URCaps. Ta umožňuje distributorům a společnostem, které se zabývají integrováním robotických aplikací, prezentovat osvědčená periferní zařízení, příslušenství a doplňky (nástavce, software a hardware) koncovým uživatelům robotů UR. Tuto speciální službu jsme uvedli na trh koncem loňského roku. Pro naše zákazníky znamená volba řešení z nabídky URCaps záruku vysoké úrovně bezpečnosti i pravděpodobnosti, že aplikace bude výborně fungovat již od samého počátku. Tím, že se učíme ze zkušeností ostatních, můžeme ušetřit týdny až měsíce v procesu, a to od vytvoření konceptu po nasazení robota do produkčního prostředí. 

Roboty vs. lidská práce. Jak ovlivňují vaše roboty pracovní místa. Jaká je možnost nasazení robotů společně s lidmi?

Bezpečnostní systém společnosti Universal Robots je schválen a certifikován TÜV. Celých 80 % z tisíců kolaborativních robotů UR nainstalovaných po celém světě pracuje vedle lidské obsluhy bez jakéhokoli bezpečnostního ohrazení. To je možné zásluhou pokročilého bezpečnostního systému nejnovější generace lehkých robotů UR společně s analýzou rizik. Robotické rameno může pracovat ve dvou různých režimech bezpečnostních funkcí: v normálním a v redukovaném. Pokud například člověk vstoupí do operačního prostoru robota, může zařízení pokračovat v práci v omezeném režimu. Jakmile je prostor volný, automaticky dojde k obnovení plné rychlosti. Pokud se pracovník dostane do přímého styku s robotickým ramenem, rameno se automaticky zastaví. Člověk a stroj tak společně mohou bez problémů a bezpečně pracovat i v těsné blízkosti.

Zaměstnancům mohou roboty ulevit především od monotónní a nebezpečné práce. Dnes jsou lehké roboty vnímány jako pomocníci, kteří práci zpříjemňují, přebírají opakující se úkoly a pomáhají zajistit konkurenceschopnost. V ušetřeném čase je pak možné zaměstnance přesunout na jinou, komplexnější práci.

Které trendy nejvíce ovlivňují současnou nabídku robotů?

Menší, bezpečnější a levnější… takovým směrem se budou kolaborativní roboty ubírat. Současná nabídka robotů je ovlivněna požadavky malých a středně velkých firem na modernizaci výrobních závodů, na růst efektivity výroby, na snižování výrobních nákladů i pomocí spolupráce lidí se stroji. Za tímto účelem volí firmy optimální řešení, jako jsou lehké, flexibilní a snadno ovladatelné roboty za dostupnou cenu. Především vývoj robotů spolupracujících s lidmi bude jedním z hlavních trendů v následujících letech. Ř&Ú

Plné znění průzkumu trhu je dostupné v březnovém čísle časopisu Control Engineering Česko.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice
Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI