Print

Měniče frekvence ABB Microdrives jsou ideální stavební kameny vaší automatizace. Víte ale, jak je správně vybrat?

-- 30.11.2015

Při výběru vhodného měniče frekvence z produktové řady ABB Microdrive (ACS55, ACS150, ACS310, ACS355, ACS320) pro řízení otáček elektromotorů je jednoznačně třeba vzít v úvahu základní hlediska, kterými jsou aplikace, místo instalace a také legislativa či bezpečnost. Správný výběr může ušetřit spoustu času i peněz a již ve fázi nabídky je nutno porovnávat „jablka a jablka“ a zvolit správný produkt. Jednotlivé typy široké škály produktové řady Microdrive se liší svými vlastnostmi a je možno si vybírat podle konkrétních potřeb. Veškeré informace lze snadno dohledat v přehledném katalogu.

Napájecí síť

Je třeba zvolit správný typ měniče frekvence podle napájecího napětí, které máme k dispozici, a také s ohledem na požadované výkony (jednofázové 230 V nebo třífázové 400 V). Některé typy měničů frekvence umožňují také vzájemné propojení stejnosměrných meziobvodů více měničů a vzájemné využití energie, pokud pohony brzdí nebo se rozjíždějí apod.; příkladem je ACS355. Důležité je také posouzení vlivu vybraného měniče frekvence na napájecí síť a kontrola vybavení správným druhem filtru s ohledem na instalaci v průmyslovém prostředí nebo v obytných zónách.

Motor

Nejčastěji bývá připojen asynchronní motor, který se vyskytuje v běžných průmyslových aplikacích i v komerčních a průmyslových budovách. Některé měniče však také mohou regulovat otáčky motorů s permanentními magnety nebo synchronních reluktančních motorů. Důležité parametry pro návrh měniče jsou napětí, výkon, proud a otáčky; tyto informace jsou uvedeny na štítku motoru. Nezbytné je také zkontrolovat délku kabelů mezi měničem frekvence a motorem, případně přidat na výstup měniče du/dt filtr.

Dynamika, přesnost řízení a dimenzování pohonu

Vzhledem k aplikaci a požadované odezvě na změnu otáček nebo momentu je možno zvolit skalární nebo vektorové řízení měniče frekvence a rovněž vybavení motoru čidlem otáček a měniče frekvence modulem pro připojení tohoto čidla. Dimenzování pohonu, tedy měniče frekvence i motoru, pak závisí na aplikaci, tj. na druhu poháněného zařízení. Ventilátory a čerpadla mají kvadratickou zatěžovací charakteristiku, pro konstantní zátěžné momenty je třeba definovat požadovaný rozsah regulace otáček a přetížení po danou dobu a za jak dlouho se toto přetížení opakuje.

Řízení procesu

Častým požadavkem technologie je možnost PID řízení a také možnost nastavení parametrů pomocí speciálních programů nebo maker pro dané aplikace (řízení ventilátorů, čerpadel, cyklů strojních zařízení apod.). Z tohoto hlediska se jednotlivé měniče frekvence také liší a opět existuje možnost vybrat ten správný.

Návaznost na další celky

Rozměry, hmotnosti a předepsaný volný prostor jsou dalším důležitým hlediskem výběru pro instalaci měniče. Rovněž je třeba definovat požadovaný počet analogových a digitálních I/O, případně Fieldbus komunikaci.

Uživatelské rozhraní

Existuje více způsobů, jak konfigurovat a nastavit měnič frekvence. Nejčastěji je používán ovládací panel, který také umožňuje kopírovat nastavené sady parametrů z jednoho měniče do druhého. Sady parametrů lze také u některých typů nastavovat, ukládat a monitorovat prostřednictvím PC a speciálních softwarů. Zajímavá je i možnost parametrizace měniče pomocí „FlashDrop“; měnič v tu chvíli nemusí být připojen na napájecí napětí, tedy nemusí být instalován na místě a zákazníci jej obdrží již nastavený přímo pro jejich potřeby.

Okolní podmínky

Vždy je třeba zkontrolovat maximální a minimální teploty okolí. Tabulkové hodnoty jsou většinou uvedeny do 40 °C okolí; od teploty nad 40 °C do 50 °C je až na výjimky třeba počítat se snížením proudu o 1 % na každý 1 °C. Podle výskytu prachu, vodivého prachu nebo zvýšené vlhkosti je třeba zvolit správný druh krytí IP, lakované desky měniče frekvence apod. Pro snížení hladiny hluku je možno zvýšit spínací frekvenci. Tady je ovšem třeba počítat se zvýšením teploty v měniči. Dalším ovlivňujícím faktorem je potom nadmořská výška místa instalace.

ABB Microdrives

Model ACS55

Měnič frekvence ACS55 je produkt, který může být snadno integrován do stávajících instalací a nahradit tak stykače nebo softstartéry. Díky svým minimálním rozměrům je vhodný i pro všechny nové instalace tam, kde je potřeba regulovat otáčky. Uživatelé, kteří nemají žádné zkušenosti s měniči frekvence, snadno intuitivně měnič nastaví pomocí trimrů a DIP přepínačů. Standardem je integrovaný EMC filtr pro 1. prostředí (obytné zóny).

 

Model ACS150

Měnič frekvence ACS150 umožňuje díky svým funkcím regulovat otáčky běžných asynchronních motorů. Ovládací panel je součástí modulu měniče, stejně jako potenciometr. K dispozici je také PID regulátor, brzdný chopper a FlashDrop.

 

Model ACS310

Měnič frekvence ACS310 je speciálně určen pro aplikace s kvadratickou zatěžovací charakteristikou. Model má integrován speciální software pro inteligentní řízení ventilátorů a čerpadel, včetně PID regulace tlaku, průtoku nebo dalších externích veličin či počítání úspor energie. Zabudovaný je také Modbus EIA-485.

 

Model ACS320

Microdrive měnič frekvence ACS320 je navržený pro HVAC aplikace, a proto má i možnost připojení na systémy budov díky protokolu BacNet.

 

Model ACS355

Měnič frekvence ACS355 vyniká snadnou instalací, jednoduchým nastavením parametrů a má navíc i funkci bezpečného odpojení momentu (safe torque-off STO), možnost sekvenčního programování až 16 po sobě následujících stavů a řízení otáček či momentu motorů s permanentními magnety. Volitelným příslušenstvím jsou moduly pro komunikaci Fieldbus a do 7,5 kW i krytí IP 66/67/69K. Měnič ACS355 ve spojení s ABB PLC AC500 vytváří funkční celek, který splňuje náročné požadavky automatizace strojních zařízení.

www.abb.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Factory Tour 2019
2019-09-24 - 2019-09-26
Místo: ČR, SK
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Konference DOCURIDE 2019 „Nejlepší mix pro Váš úspěch"
2019-10-03 - 2019-10-03
Místo: Hotel Park Holiday, Praha
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI