Print

Magelis GTU: distribuovaný HMI systém s vysokou účinností

-- 26.11.2014

V evropských zemích se termínem HMI označují hardwarové produkty, zejména pak operátorské panely. Naopak v USA si uživatelé pod tímto pojmem vybaví především softwarové SCADA systémy pro instalaci na běžná PC. Nová generace HMI modulárních terminálů Magelis GTU ovšem, ač zrozena na starém kontinentu, do sféry tradičních SCADA systémů významně zasahuje.

Unikátní modulární terminály Magelis GTU byly již zevrubně představeny ve vydání červen/červenec. Dnes se proto zaměříme na uplatnění tohoto HMI (Human Machine Interface) systému v důležitých specifických oblastech operátorského rozhraní.

Propracovaný systém přístupových práv

Při uvádění operátorských terminálů do provozu, ať už pro ovládání http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/casopis_listopad14/magelis1.JPGtechnologických celků nebo strojů, se většinou začíná nastavením přístupových práv uživatele. V HMI systému Magelis lze nadefinovat až 20 uživatelských skupin, přičemž do každé se může zapojit až 100 jedinců.

S ohledem na konkrétní část technologie pak mají jednotlivé skupiny obvykle přesně stanovená práva, například pro ovládání, řízení, vzdálený přístup přes FTP, připojení mobilních aplikací, nastavování proměnných či vlastní zadávání povelů. Typicky „skupina A“ získá pravomoc provádět změny parametrů na „lince A“, ale ostatní části výroby jí jsou zapovězeny. Maximální přístupová práva přísluší skupině „Administrátor“, která následně vytváří a definuje další skupiny (případně odebírá staré účty) a zadává nové uživatele.

Přihlášení operátora představuje nejen důležitý, ale především citlivý úkon. HMI systém Magelis samozřejmě umožňuje zadávání uživatelského jména a hesla přes dotykovou obrazovku. Tento postup však nemusí být vždy pohodlný a bezpečný. Schneider Electric proto nabízí ideální řešení – biometrický snímač otisků prstů Harmony XB5S, který se sběrnicí připojí k terminálu Magelis (přes USB). Administrátor si v tomto případě může vybrat, zda přidá nového uživatele do příslušené skupiny „pouze“ na základě otisku prstu (lze zapojit až 200 jedinců, každého s dvěma otisky), nebo po něm bude souběžně vyžadovat také jméno a heslo. Pro náročné aplikace ve farmacii lze použít dvojitý podpis. Zpětné dohledání činnosti operátorů citelně usnadňuje schopnost systému uchovat si veškeré záznamy (např. přihlášení nebo odhlášení).

Aktivní a efektivní systém alarmů

Rozdíl mezi HMI a SCADA systémem u nás spočívá v tom, že u operátorského panelu se obsluha obvykle nevyskytuje permanentně. Například jeden člověk má na starosti více než jednu výrobní linku (tedy současně obsluhuje více než jeden terminál).

Výskyt alarmů a událostí ovšem představuje klíčovou informaci, která by měla být zodpovědné osobě dostupná okamžitě. Na rychlosti a efektivitě systému alarmů totiž závisí čas odezvy pracovníků obsluhy resp. údržby, která by měla vést k odstranění poruchy či provedení pracovního úkonu.

HMI systém Magelis GTU dokáže alarmům přiřazovat různou důležitost od 1 do 999. Nastane-li kritický moment, informování obsluhy – resp. eskalace alarmu – může probíhat následujícím způsobem:

1) Na panelu se zobrazí popis poruchy nebo kritického stavu, přesný čas a důležitost.

2) Na signalizačním panelu Magelis HMIZRA se rozsvítí či rozbliká signálka (typicky červené barvy).

3) Na signalizačním LED sloupku Harmony se rozbliká světlo (i zde můžeme http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/casopis_listopad14/magelis2.JPGzvolit červenou barvu) a rozezvučí siréna (volitelná intenzita houkačky).

4) Alarm je odeslán z terminálu Magelis emailem na příslušný mobil nebo PC pověřeného pracovníka údržby.

5) Následně může být obsluhou alarm potvrzen na samotném panelu Magelis GTU resp. na signalizačním panelu Magelis HMIZRA, nebo vzdáleně prostřednictvím mobilní aplikace Vijeo Design Air.

Veškerá uvedená zařízení jsou přímo propojena s terminálem Magelis GTU a tvoří s ním kompaktní alarmní systém.

Zpracování a ukládání až 12 000 proměnných

Pokročilé modulární terminály Magelis GTU představují logickou volbu jak pro komplexní řízení strojů, tak pro náročné procesní řízení. Plně uspokojí (v mnoha ohledech dokonce předčí) požadavky, které jsou zde kladeny na zpracování velkého množství proměnných a na výkon.

Vzhledem k tomu, že Magelis GTU nemá žádná licenční omezení, může uživatel v HMI programu teoreticky použít až 12 000 proměnných (například měření teploty nebo ovládání čerpadel resp. motorů). Hardwarový výkon podporuje „nabušená“ 1,3GHz CPU X86. Data lze průběžně ukládat na inovativní paměť CFast, která vyniká nejen rychlostí přenosu, ale i množstvím uložených dat (32 GB).

Distribuovaný HMI systém Magelis

Realizovat rozsáhlý HMI systém propojený po Ethernetu lze v podstatě dvěma způsoby. V prvním případě může uživatel vzájemně propojit až 80 terminálů, které spolu následně sdílejí technologická data.

Druhou cestu představuje vytvoření centrálního dispečinku s výkonným SCADA systémem a jeho doplnění místním ovládáním (s krytím IP 67f pro průmyslové prostředí). V případě terminálu Magelis GTU lze s úspěchem využít předinstalovaný tenký web SCADA klient. Ovládání technologie i správa alarmů je efektivně synchronizována jak na straně HMI, tak SCADA systému. Magelis GTU navíc umožňuje uživateli přímo si prohlížet dokumentaci v PDF resp. CAD nebo si spustit video z externí IP kamery.

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/casopis_listopad14/magelis3.JPG

Co dodat závěrem?

HMI Magelis GTU lze použít pro náročné úlohy, které se v minulosti řešily výhradně prostřednictvím SCADA systémů. Zvolí-li uživatel procesní jednotku Open box s Windows Embeded, zajistí si nejen rozsáhlou nabídku komunikačních rozhraní, ale i komfort výkonného SCADA systému Vijeo Citect.

www.schneider-electric.cz   

www.schneider-electric.sk

Autor: Michal Křena, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Praktické TPM
2018-04-25 - 2018-04-27
Místo: Penzión PARS, Žilina
EX prostředí
2018-05-15 - 2018-05-15
Místo: Brno
Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
EPLAN Efficiency days
2018-05-22 - 2018-05-22
Místo: Clarion Congress Hotel Ostrava, Zkrácená 2703, Ostrava – jih
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno

Katalog

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI