Print

Ložiska NSK přinesla zpracovateli ryb obrovskou roční úsporu

-- 03.09.2015

Přerušení kontinuálních výrobních procesů způsobená náhodným selháním ložisek jsou vždy nepříjemná, ale jestliže jsou navíc častá, mohou způsobovat výrazné výrobní ztráty. U jednoho velkého výrobce rybích produktů vyvolala pozornost opakovaná selhání ložisek jednotky výměníku tepla. Ta vedla k implementaci pokročilé ložiskové technologie od společnosti NSK, jejímž důsledkem byly velké roční úspory.

Tepelné výměníky se stíraným povrchem (SSHE – Scraped Surface Heat Exchanger) se používají jako součást výrobních linek kontinuálních procesů tam, kde lze očekávat vznik usazenin a s tím související pokles přenosu tepla. Vnitřní stírací břity výměníků mají dvě úlohy: odstraňují úsady materiálu a současně promíchávají médium.

Společnost NSK nabízí služby svých zkušených aplikačních techniků, kteří zjišťují okolnosti, za nichž ložiska selhávají, s cílem zvýšit spolehlivost a snížit náklady na provoz zařízení. Added Value Programme AIP pomáhá vedoucím výroby a údržby zjistit příčiny poškození ložisek a nalézt kroky ke zlepšení situace.

V tomto speciálním případě měl výrobce rybích produktů pět výměníků tepla SSHE a každý rok musel řešit dvanáct poruch ložisek spojených s touto aplikací. Kromě přímých nákladů na opravu výměníku s tím byl vždy spojen pětihodinový výpadek výroby. To už byl dostatečný důvod pro vedoucího výroby, aby zavolal odborníky NSK.

Technici společnosti NSK případ prozkoumali a analyzovali poškozená ložiska. Při tom zjistili, že ložiska byla znečištěna současně vodou a pevnými částicemi. To způsobilo, že mazivo ztratilo svou funkci. Když vzali v úvahu pracovní podmínky a požadavky kladené na ložiska výměníků, navrhli pro tento případ vyzkoušet jednořadá kuličková ložiska s mazací technologií Molded-Oil™.

Způsob mazání Molded-Oil™ byl společností NSK vyvinut proto, aby zajistil mnohem větší spolehlivost ložisek a umožnil provoz bez údržby. Ložiska Molded-Oil™ jsou mazána materiálem s obsahem oleje, vyvinutým firmou NSK – Molded-Oil™. Je to nasákavá polyolefinová pryskyřice nasycená mazacím olejem. Mazivo, jež z tohoto materiálu pomalu prosakuje, zajišťuje dostatečné mazání ložiska po prodlouženou dobu. Ložiska podobné konstrukce vyrábějí i jiní výrobci ložisek, ale ložiska NSK obsahují o více než 50 % větší objem oleje, tj. výrazně více, než podobné výrobky nabízené v současné době konkurencí.

Zkušební doba nakonec trvala více než tři roky. Ložiska během ní nevykazovala žádné známky toho, že by vyžadovala výměnu. Úspěch testovaných ložisek byl pro vedoucího výroby více než dostatečným důvodem pro to, aby tato ložiska nechal osadit do všech pěti výměníků tepla.

Roční úspory v důsledku rozhodnutí použít ložiska NSK Molded-Oil™ byly velmi výrazné. Tím, že byly odstraněny výrobní ztráty spojené s odstávkami, přesáhly celkové roční úspory firmy 96 000 eur.

Společnost NSK nabízí technologii Molded-Oil™ pro jednořadá kuličková ložiska, soudečková ložiska a kuželíková ložiska s vnitřním průměrem do 110 mm. Pro užití v prostředí, kde se vyskytují korozivní látky, nebo pro zařízení, která je třeba mýt, mohou být ložiska zhotovena z korozivzdorné oceli.

Added Value Programme, AIP (Asset Improvement Programme) společnosti NSK, byl vytvořen pro omezení nákladů a snížení frekvence odstávek vlivem selhání ložiska. Zákazníci, jako například ten, který je zmíněn v tomto textu, mohou od implementace tohoto komplexního programu očekávat zlepšení své ziskovosti a konkurenceschopnosti.

www.nsk.com


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha
Bezpečnost v průmyslu
2020-11-04 - 2020-11-04
Místo: Brno
EX prostředí 2020
2020-11-05 - 2020-11-05
Místo: Brno
Fórum údržby 2020
2020-12-01 - 2020-12-01
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI