Print

Lidé budou muset více přemýšlet o tom, co dělají

-- 21.09.2016

Na tuzemském trhu existují společnosti, které si uvědomují, že podpora technického vzdělání nekončí povinnou školní docházkou. Mezi jasné priority řadí vzdělávání také společnosti Festo, která má na tuto oblast vyčleněno didaktické oddělení. O hlavních prioritách a potřebě hledání nových techniků obecně jsme si povídali s jeho vedoucím Petrem Hůlou.

Z Vaší nedávné prezentace mám pocit, jako byste chtěli dát jasně najevo, že Průmysl 4.0 je realizovatelný pouze s důrazem na výuku. Je to tak?

To jistě ne. Průmysl 4.0 vnímám jako výzvu dnešní doby v oblasti průmyslové výroby. Výuka a vzdělávání však musí na jeho požadavky pružně a rychle reagovat. Nemám nyní na mysli jen výukové systémy, ale celkový přístup k výuce a vzdělávání. 

Jakou roli budou mít lidé v továrnách budoucnosti? Dalo by se domnívat, že tlak na automatizaci provozů lidský faktor z výroby pomalu vyčlení…

Nemyslím si to. Bezpochyby se však změní požadavky na lidský faktor a to hlavně z hlediska kvalifikace. Důraz bude kladen především na mezioborový přístup. Již nebude stačit, aby byl člověk specialista na jeden obor a nic jiného ho nezajímalo. Všeobecný technický přehled bude nutnou, nikoli postačující podmínkou úspěšnosti pracovníků ve výrobě a údržbě.

Dále bude nutný holistický (celostní) přístup ke všem důležitým oblastem činnosti. Kdo nebude schopen vidět věci v souvislostech a bude zahleděn jen do jedné úzké problematiky, těžko obstojí.  Stručně řečeno, lidé budou muset více přemýšlet o tom, co dělají.

Sami při školení používáte tzv. CP Factory. Mohl byste ji čtenářům přiblížit a popsat, jakou roli v ní třeba právě Průmysl 4.0 přejímá?

CP Factory je výukový systém společnosti Festo určený k výuce idejí a principů Průmyslu 4.0. Systém se vyznačuje modularitou, která umožňuje pružně měnit uspořádání a realizovat tak různé výukové scénáře.

CP Factory existuje v různých variantách konfigurací, od základní až po plnou verzi. I když vzhledem k modularitě se i u nyní plné verze počítá s možností rozšiřitelnosti.

Charakteristickými znaky CP Factory je tzv. rozšířená realita (augmented reality), řídicí systém MES 4, NFC (Near Field Communication), RFID (radiofrekvenční identifikace), autonomní roboty a kyber-fyzikální systémy.

Festo se však o podporu vzdělávání snaží již dlouho před Průmyslem 4.0. Jaká je vlastně celkově úloha Vašeho oddělení, které se zabývá výukou?

Oddělení Didactic se zabývá jednak realizací různých seminářů především z oborů pneumatika, hydraulika a automatizace pro průmyslové zákazníky, a také prodejem výukových systémů. Výukové systémy netvoří jen hardware, na němž lze provádět školení, ale spadá sem i software, různé učební materiály (teachware) a WBT (Web Based Trainings).

Určitým posláním divize Didactic je spolupráce se středními a vysokými technickými školami. Neboť jestliže dnes studenti pracují s výukovými systémy Festo, zítra mohou pracovat s průmyslovými komponenty a řešeními Festo.

Jaká školení či semináře a pro koho konkrétně pořádáte?

Jak jsem již zmínil, naše nabídka seminářů zahrnuje různé úrovně školení pneumatických a hydraulických mechanismů. Dále máme semináře zaměřené na elektrické pohony, senzoriku, CNC stroje, průmyslové roboty a mnoho dalších. Od druhé poloviny roku 2016 otevíráme nový seminář s názvem Průmysl 4.0 – ideje a principy s využitím CP Factory.

Všeobecně na trhu panuje shoda, kterou by před lety asi někdo těžko hledal, že na trhu jednoduše chybí lidi. Co to dle Vás způsobuje?

To je otázka spíše pro demografy, sociology a analytiky trhu práce. Můj názor nicméně je, že nechybí ani tak lidé obecně, jako spíše lidé, kteří by splňovali konkrétní požadavky firem.

Myslím, že základ tohoto problému je ve stále nedostatečném zájmu o technické obory středních a vysokých škol. Již od 90. let bylo prestižní studovat spíše obory dotýkající se managementu, marketingu, obchodu  a podobně. Klasická „technika“ byla tak trochu na vedlejší koleji z hlediska zájmu mladých lidí i jejich rodičů. A důsledkem toho je, podle mého názoru, nedostatek kvalifikovaných techniků v současnosti.

Jaká je cesta k opětovnému přilákání mladých k technickým profesím či všeobecně do výroby? Přeci jen v očích mladší generace to asi není dostatečně „cool“…

Myslím, že v první řadě je třeba přesvědčit rodiče dětí na základních školách. Dále je zde velká výzva pro příslušné veřejné činitele, aby technické vzdělávání podporovali. A samozřejmě kvalitní nabídka technických oborů na středních, vyšších a vysokých školách. Požadavek průmyslu je v této otázce zřetelný.

Osobně se domnívám, že není otázka, ZDA půjde více absolventů základních škol studovat techniku, ale KDY. Ostatně téma Průmysl 4.0 představuje takovou fundamentální změnu, že je dostatečně „cool“ již nyní.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
Fórum údržby
2018-10-02 - 2018-10-02
Místo: Brno, veletrh MSV
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI