Print

Kapaliny do ostřikovačů – metanol a jiná zdravotní rizika

-- 24.06.2019

Zimní kapaliny do ostřikovačů mohou být vyráběny ze tří jednosytných alkoholů – etanolu, isopropanolu a metanolu. Ten třetí je kvůli své jedovatosti a metanolové kauze považován za nepoužitelný pro zimní nemrznoucí směsi. Opak je pravdou, jak dokazuje např. prohibice v Kanadě. Paradoxně mnohem větší zdravotní riziko přinášejí uživatelům vozidel letní směsi do ostřikovačů bez kapky alkoholu, které při absenci konzervačních činidel mohou podporovat vznik tzv. legionářské nemoci. Tyto opomíjené nebo naopak přeceňované (metanol) zdravotní závadnosti provozních kapalin rozvíjí tento článek.

Annotation

Windscreen washer fluids - Methanol and other health risks

Windscreen washer fluids are manufactured mainly from three monoalcohols - ethanol, isopropanol and methanol. The third one is due to its toxicity and “methanol scandal” considered as non-usable for winter antifreeze liquids. Opposite is the right, as it is shown in the example prohibition in Canada. Paradoxically more serious health risk are users exposed from summer screenwashes without content of any alcohols. They can support development of „Legionnaires disease“ due to the absence of biocide or preservative. These underestimated or on the contrary overestimated (methanol) health risks of vehicle operating fluids outlines this article.

1. Úvod

České deníky a časopisy nás pravidelně informují o kvalitě zimních kapalin do ostřikovačů z pohledu jejich bodu tuhnutí [1]. Protože testování obvykle provádějí novinářští laici bez jakékoli metrologické znalosti, následuje po prvotní mediální euforii z nalezení viníka dementi v dalším čísle, kdy se zjistí, že všechny kapaliny vlastně vyhovují nezámrznosti deklarované na etiketách. V lepším případě nás pak různé tištěné či elektronické motoristické médium jednou za rok informuje kromě jiného o tom, jak je důležité vyhýbat se metanolu. Smutné však je, že zdravotní problémy související s kapalinami do ostřikovačů, ať už na českém, či na středoevropském trhu, jsou úplně někde jinde. Vedle zmíněného metanolu, u kterého jde spíše o nedostatky ve značení na etiketách, v dokumentaci nebo ve výbavě použitých spotřebitelských obalů, je riziko poškození zdraví zejména v druhu použité parfemace a u letních kapalin do ostřikovačů pak i v nedostatečné biocidní konzervaci, či dokonce použití pouze obyčejné vody.

2. Lynčování metanolu

Ještě v polovině devadesátých let minulého století a až do ekonomické krize v roce 2008 se koncentrovaná nemrznoucí směs vyráběla výhradně z lihu s přídavkem propan-2-olu (dále jen isopropanolu) ke zlepšení čisticí funkce nebo když byl jako regenerát levnější. A pro požadované body tuhnutí se ředila vodou. Metanol jste v takové kapalině mohli nalézt pouze jako nečistotu z výroby lihu nebo záměrně přidanou denaturační složku. V obou případech maximálně v množství několika procent. Ještě před „metanolovou aférou“ v létě 2012 se vyskytly první kapaliny do ostřikovačů, které toxický metanol jako nemrznoucí složku obsahovaly. Ve většině případů šlo o produkty z Polska nebo ze severní Moravy, které však zpočátku nebyly dostatečně legislativně značeny [1]. Například již při 3% koncentraci metanolu ve finálním přípravku si nevystačíte s jediným symbolem nebezpečnosti [2] a od stejné koncentrace je nutné opatřit výrobek i uzávěrem odolným proti otevření dětmi, tj. dětskou pojistkou, viz obr. 1a. Tato legislativní záležitost má souvislost právě s metanolovou kauzou, protože subjekt, který v Opavě vyráběl zimní kapaliny s metanolem (Carlogic, s. r. o.), byl současně také svými pracovníky zapojen do metanolové kauzy, za což byli tito jedinci odsouzeni. Orgány činné v trestním řízení rozhodly, že šlo o záměrné přidávání metanolu do potravinářského lihu, ač mohlo jít o pouhou, i když trestuhodnou záměnu surovin. Nakonec ani český stát není v celé záležitosti nevinný, neboť jím v tehdejší době povolené denaturační činidlo glycerin (látka pro svou sladkou chuť záměrně přidávaná do vína) dělá z celé záležitosti denaturace alkoholu pokryteckou záležitost.

Je nutné připomenout, že používání metanolu v zimních kapalinách do ostřikovačů nikdy nebylo a ani není v Evropě zakázáno. Jeho vliv na zdraví vdechováním skrz větrání automobilu nebyl prokázán a je tak pouze na zákazníkovi (a doufejme i nákupčích a prodejcích směsí), kterému typu nemrznoucí směsi dá přednost. Zda to budou dražší, zdraví neškodlivé směsi nebo levnější s potenciálním zdravotním rizikem. Koupit na českém trhu kapalinu do ostřikovačů s metanolem je však v současnosti téměř nemožné. Může za to i neopodstatněná fobie z metanolu, kterou někteří výrobci podporují mezi zákazníky i marketingově. Přesto existují státy, kde zimní kapaliny do ostřikovačů z lihu nenajdete. Předně je to Rusko, pro které dokonce společnost VW vyvinula vlastní podkategorii normy TL 52 164 založené výhradně na isopropanolu [3]. K nezdaněnému lihu se tak tímto způsobem lidé nedostanou a metanolem se neotráví. Naopak v Kanadě se předpokládá nejspíše větší inteligence zákazníků, neboť místní nemrznoucí směs neobsahuje ve větší míře ani isopropanol, ani etanol, viz obr. 1b. Líh tam sice není v ostřikovačích zakázán, ale kvůli prohibici a souvisejícímu vysokému zdanění i v těchto aplikacích si tamní motoristé ostřikují přední sklo výhradně metanolem. Ano, tím samým metanolem, ze kterého má v České republice kvůli metanolové kauze většina národa takový strach. Takže co je lepší, neregulovat spotřebu alkoholu, nebo zavést prohibici a současně ostřikovat denně přední sklo metanolem, protože jinak by obyvatelstvo dokázalo nouzově pít i denaturovanou nemrznoucí směs?

3. Alergenní vonné látky

Běžnému řidiči, kromě záměny požitím, tak metanol z nemrznoucí směsi nemůže poškodit zdraví ani při puštěné klimatizaci nebo otevřeném okénku. Naproti tomu existuje určitá, i když malá skupina lidí, u níž se projevuje alergie na vonné látky z parfémů. Těch se vyskytuje v zimních kapalinách z několika důvodů opravdu hodně a přijmout je větrákem automobilu je bohužel velmi snadné. Hlavní příčinou použití je překrytí nepříjemného zápachu způsobeného senzorikou lihu, tzv. úkapy a dokapy. Problémem mohou být i denaturační činidla, která by sice měla bránit zneužití etanolu pro výrobu potravinářského lihu bez placení spotřební daně, ale zatím spíše svým zápachem značně znepříjemňují použití lihu pro jiné aplikace. Další příčinou dávkování parfému, zejména u letních typů kapalin, může být přidaná hodnota. Pro některé zákazníky je nákup produktu se zobrazeným ovocem přitažlivější než nákup přípravku, který má na etiketě vyfocený sportovní vůz s čistým předním sklem. V poslední době jsou kromě tradičních citrusových vůní nejčastěji používána aromata připomínající malinu, jablko nebo meloun. Obvyklé bývají také moderní svěží typy s názvy jako „ice crystal“, „fruit basket“, „for women“ a podobně. Uživatel si pravděpodobně neuvědomuje, že v této přidané hodnotě je skryto malé, i když pro někoho velmi nepříjemné zdravotní riziko – alergické reakce. To, proč je většina kapalin do ostřikovačů opatřena právě citrónovou vůní, není náhoda. Aroma lemonu je totiž nejsnáze dostupnou a hlavně nejlevnější parfémovou složkou pro technické použití [4]. Základní látka citrónové vůně d-Limonene je dobře rozpustná v alkoholu a má výborné rozpouštěcí a čisticí účinky. Kromě samotného limonenu obsahují tyto parfémy i další látky, jež svým odborným názvoslovím značí, že mají co do činění s citrusovými plody: Citral nebo Citronellol, viz tab. 1. Bohužel d-Limonene je látka dráždivá a nebezpečná pro životní prostředí. Tyto vlastnosti se vzhledem k dávkování parfému v množství několika desetin procenta nemohou ve výsledném produktu projevit. Co se však projevit může, je jeho vlastnost způsobující alergickou reakci. V současnosti je prokázána asi u 26 parfémových vonných látek. A ty, pokud jsou obsaženy, musejí být uvedeny na etiketě kosmetického nebo čisticího prostředku spadajícího pod působnost nařízení EU č. 648/2004, a to při koncentraci vyšší než 0,01 hmotnostního procenta. A kapaliny do ostřikovačů, kvůli své čisticí funkci na sklo, takovými přípravky jsou. Některým z vyjmenovaných alergenních látek je přímo přiřazena riziková věta: Může vyvolat senzibilizaci při styku s kůží nebo při vdechování. Na každé etiketě kapaliny do ostřikovačů tak musí být uvedena informace, zda přípravek obsahuje parfém. A pokud je v něm obsah alergenních vonných látek vyšší než limit, musejí být uvedeny i názvy těchto alergenů [4].

Tabulka 1: Nejběžnější alergenní vonné látky v nemrznoucích směsích [4]

Látka

Vůně

Výskyt

Typ

Citral

příjemná citrónová

v citrusových plodech, silicích a olejích

aldehyd

Citronellol

nasládlá květinová, zejména růže a citrusů

v rostlinných olejích, ovoci, černém čaji a exotických nápojích

alkohol

Linalool

květinová

v jablečné, mandarinkové a pomerančové šťávě, meruňkách, broskvích, jahodách, švestkách, gardeniích, levanduli, mrkvi, bergamotovém oleji, majoránce, tymiánu a kardamomu

alkohol

Limonen

citrusová

v grapefruitech, citrónech, limetkách, pomerančích, pepři, australském teatree oleji a v muškátovém oříšku

terpen

Zdravotní řešení je samozřejmě velmi jednoduché, ale musí se za ně připlatit. Pro alergiky by byl vhodný, i když v limitované edici, takový typ kapaliny do ostřikovačů, který bude deklarovat použití parfemace bez jakýchkoli alergenních vonných látek nebo alespoň s alergeny v podlimitním množství. Někteří zákazníci by ocenili přímo produkt bez aromatu. V tomto případě totiž platí, že méně je rozhodně více. Ale bez velmi kvalitního lihu, použitého pro výrobu zimní verze kapalin do ostřikovačů, to určitě nepůjde. Kromě vdechování alergenních vonných látek, jež způsobují u některých jedinců vznik vyrážky nebo zrudnutí kůže, bychom se tak zbavili i přijímání různých ketonů a aldehydů – nečistot v lihu, které mohou způsobovat závratě a v některých případech i zvracení. Vždyť je kvůli specifickému zápachu nekvalitního lihu známe asi všichni [4].

4. Legionella – horečnaté onemocnění

Poslední poškození zdraví, které mohou kapaliny do ostřikovačů způsobit, se díky konzervačním účinkům alkoholu netýká zimních tekutin, ale pouze letní verze, která obsahuje až 99 % vody. Voda je velmi účinná mycí složka, je ekologická a na rozdíl od alkoholů nezapáchá, naopak po aditivaci parfémem tato obarvená tekutina příjemně voní a vypadá. Část uživatelů věří, že stejnou službu jim odvede např. obyčejný jar. V podstatě ve stejné koncentraci jako při mytí nádobí, tedy pár kapek na 3–5 litrů vody. Někteří dokonce používají pitnou vodu bez jakékoli úpravy. A tam začíná kámen úrazu. Primární problém pitné vody je totiž to, že jde o tekutinu, která je životodárným médiem pro většinu mikroorganismů, hub a řas, které mohou poškozovat naše zdraví. A nemusí jim vůbec vadit, že pod krytem motoru nemají moc velký přísun světla a občas jsou vystaveny vyšším teplotám z důvodu jeho přehřátí, v zimě naopak mrazu [6].

V anglosaských zemích si totiž lékaři po roce 2000 začali všímat, že stoupá počet pacientů s onemocněním dýchacích cest způsobeným bakterií Legionella. Zjistilo se, že většina z nich jsou profesionální řidiči jezdící staršími vozidly, většinou nákladními, jsou kuřáci a večer po zaměstnání se nesprchují. Až 95 % postižených vykazovalo shodu v tom, že se často pohybují ve velmi industrializovaných areálech, nepoužívají žádnou kupovanou kapalinu do ostřikovačů a často jezdí bez klimatizace. Kontaminace bakterií nastává pro uživatele vozidla používáním kapaliny na ostřikování skel, kdy vzniklý aerosol proniká do kabiny ventilací nebo otevřenými okny. V případě, že jde jen o vodu z kohoutku, máte dle studií 20% pravděpodobnost, že je kontaminována Legionellou, zejména druhem L. pneumophilla. Pojmenování získala po 211 onemocnělých amerických veteránech, které postihla na oslavě 200 let nezávislosti USA ve Philadelphii v roce 1976. Třicet čtyři z nich tehdy zemřelo. Obvykle je jí nakaženo tři až šestnáct obyvatel z 1 milionu. Inkubační doba pro rozvoj onemocnění  se pohybuje od 2 do 10 dnů. Úmrtnost nastává u 5–30 %, v případě včasného zahájení léčby je menší než pět procent. Pro její růst je vodní prostřední základem a teplota mezi 20 až 50 °C nezbytnou podmínkou, snese i lehce kyselé prostředí. Množství bakterií se v případě ideálních podmínek zdvojnásobí přibližně každých osm hodin [5].

Odlišnost mezi pitnou vodou a prodávanou kapalinou do ostřikovačů, vyrobenou ze změkčené vody, je z pohledu možnosti vzniku onemocnění v tom, že komerční produkt obsahuje konzervační činidlo – biocid. Ačkoli jej tam výrobci nepřidávají jako prevenci před tzv. legionářskou nemocí, ale čistě z pragmatických důvodů, aby se během prodeje letní kapalina nezkazila, na tuto bakterií stačí. Z etikety to lze nepřímo poznat, stejně jako u parfemace, a to proto, že konzervační látky jsou alergenní, takže je najdete téměř na všech etiketách hlavních výrobců provozních kapalin. Je jich několik typů; před onemocněním vás uchrání isothiazoliny a všechny jejich odvozeniny, výrobci je navíc často nechávají na etiketách psát velkým písmem. A jak už bylo psáno výše, onemocnění se nemusejí bát ani uživatelé zimních kapalin do ostřikovačů, Legionella se totiž při nízkých teplotách nerozmnožuje.

Obrázek 2: Takto vypadá „život“ v letní kapalině do ostřikovačů

5. Závěr

Složení zimních kapalin do ostřikovačů se vlivem omezeného výběru nemrznoucích látek s vhodnými fyzikálními vlastnostmi, cenovou dostupností a senzorikou omezilo v podstatě na tři jednosytné alkoholy: etanol, metanol a isopropanol. Jejich fyzikální vlastnosti jsou si relativně podobné, avšak při ekonomickém pohledu na jejich využití kontra zdravotní nezávadnost dochází ke značně protichůdným střetům. Přes toxicitu metanolu (při dodržení všech legislativních náležitostí) není možno jeho použití odsoudit. Mnohem více tak zdraví motoristů ovlivňují vedlejší složky kapalin do ostřikovačů – parfémy a konzervanty; ty první alergie způsobujícími vonnými látkami, ty druhé, pokud je v letní kapalině nenajdeme nebo použijeme jen obyčejnou vodu, potenciálním rizikem z přítomnosti bakterie zodpovědné za legionářskou nemoc.

6. Literatura

[1]   Skolil J.: Jsou zimní kapaliny do ostřikovačů bezpečné? Tribotechnika (5) 53–56 (2012).

[2] Kolektiv autorů: Pracovní materiál k odbornému KURZU APLIKOVANÉ CHEMICKÉ LEGISLATIVY – 11. KACHLE. Brno: Ekoline, s. r. o., 2011. 150 s.

[3] VW TL 52164 – 09-2009, Group Standard: WindshieldWasher Fluid. Wolfsburg: Volkswagen Aktiengesellschaft, 2009. 10 s.

[4] Skolil J.: Škodlivé látky v kapalinách do ostřikovačů parfémy. PETROLmagazín (1) 62–63 (2013).

[5] Skolil J.: Kapaliny do ostřikovačů prevence poškození zdraví. PETROLmagazín (3) 56–57 (2017).

Informace o autorovi: Jan SKOLIL, CLASSIC Oil s. r. o., Třinecká 1124, 273 43 Buštěhrad, Česká republika

Recenzent: Švec Ondřej, DiS., Trifoservis Vladislav Marek, Čelákovice; osoba certifikovaná na funkci Technik diagnostik tribodiagnostik – Kategorie II

Autor: Jan SKOLIL, CLASSIC Oil s. r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice
Konference kvality 2020
2020-10-22 - 2020-10-22
Místo: Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI