Print

Jak „temná“ léta poznamenala peněženky plněné průmyslem?

-- 23.02.2011

Stejně jako lidé nejsou čísla, čísla nejsou lidé. První mzdová/ platová studie vypracovaná podle americké předlohy, které se zúčastňují čtenáři Plant Engineering již dlouhá léta, přinesla mnohá zajímavá zjištění, která s částkou na výplatní pásce ne vždy stoprocentně souvisejí. V době, kdy zaznívají stále častěji pouze optimistické zprávy, bylo zajímavé zjistit, jak předešlá, nepříliš jiskřivá léta poznamenala nejen peněženky respondentů, ale také to, jak byla ovlivněna jejich pracoviště.

Jaký kraj, takový plat

Do průzkumu, kterého se formou interaktivní ankety zúčastnili čtenáři tohoto časopisu, se zapojili aktéři průmyslového dění, již se nacházejí na různých stupních v podnikové hierarchii a svou práci vykonávají v různých koutech naší republiky. Díky tomu byla naše redakce schopná udělat zajímavou komparaci, zejména co se týče tradičního předpojetí ohledně rozdílů ve mzdách napříč různými kraji. Nejedna studie, která na toto téma v minulosti proběhla, samozřejmě ukázala, že mzdový medián je faktorem lokality značně ovlivněn. Ve výrobní sféře to nemusí být vždy tak úplně pravda, navíc je třeba zohlednit spoustu dalších faktorů, jako je např. délka praxe a jiné rozhodující činitele, které rozhodly, že se tento rozdíl naprosto zastřel.

Bez práce nejsou „doláče“

Ač si můžeme nalhávat cokoli, a třeba to opravdu myslet i vážně, vždy zůstane jasným faktem, že za práci očekáváme náležitou odměnu (většinou vyjádřenou penězi). I my v redakci jsme proto byli velice zvědaví na výsledek jedné ze stěžejních otázek, kdy se hodnotila důležitost různých faktorů ovlivňujících práci. A světe div se (zejména Ameriko, kde výsledek byl jednoznačný), Češi volí jako nejdůležitější vrchol samotnou špičku Maslowovy pyramidy, tedy možnost seberealizace. I když výše platu se nachází rovnou v závěsu, třetí pozici jistě ovlivnilo klima let minulých, jelikož tady čtenáři hledí na faktor finanční stability svého podniku. I zde se opět ukázalo, že pracovní mentalita na obou stranách Atlantiku se mírně liší, protože zámořští čtenáři se přikláněli poměrně více k míře bezpečnosti a technickému zázemí… a pořád hlavně k těm svým dolarům.

Je konec tunelu na dohled?

Jak bylo již výše zmíněno, provedený průzkum byl zajímavý také s ohledem na zlepšující se situaci na průmyslových trzích. Proto bylo zajímavé sledovat změny nálad a chování napříč průmyslovými trhy. Mnozí již svorně přitakají, že je konečně vidět světlo na konci tunelu. Ovšem někteří rádi dodávají, že ostrost tohoto světla je dána zejména tím, jak daleko jste tunelem prošli právě vy. Dobrým znamením je, že již valná většina respondentů souhlasí s faktem, že ono „zlé“ slovo je již zažehnáno, a dokonce mnohdy zaznamenávají první znatelný růst. Bohužel stejně tak potvrzují, že ruku v ruce s touto skutečností musely v minulosti nastat změny, které se negativně promítly také do snižování počtu zaměstnanců i do poklesu produkce.

Praxe nad zlato

I přes znovu potvrzený fakt, že průmysl přišel v minulých dvou letech o značnou základnu pracovní síly, tento průzkum opět potvrdil skutečnost, kterou jsme na stránkách našeho časopisu již několikrát zmínili – kvantita tady opravdu neznamená kvalitu! Když byla dotazovaným položena otázka, jaká je podle nich největší hrozba, které budou muset čelit v následujících letech, nejčastěji jim přišel na mysl problém s nedostatkem zkušených pracovníků, což se pro průmysl v poslední době stává problémem takřka globálních rozměrů. Avšak tento problém není precedentem pouze nižšího stupně pracovního zařazení, ale ozývají se mnohdy také negativní hodnocení na adresu současného neadekvátního managementu. Krize tedy může být za námi, ale problémů, kterým budeme muset čelit, zase tolik neubývá.

Jednou v průmyslu, navždy v průmyslu

Patrně nejde o sféru lidského společenství, v němž by bylo nejsnadnější působit. Lidé, kteří do tohoto světa jednou vstoupí, již málokdy projevují tendence nutně změnit prostředí. I proto by bylo dobré skončit číslem, které dělá lidi. Toto číslo je sedmdesát a představuje procentuální podíl respondentů, kteří při hodnocení své kariéry v průmyslu užili slovo spokojenost…

Grafické znázornění výsledku průzkumu (pro zvětšní klikněte):

 

 

Autor: Lukáš Smelík, šéfredaktor


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI