Print

Industry 4.0: co to vlastně je?

-- 15.09.2015

Co je to vlastně Industry 4.0?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: Pojem Industry 4.0 je výsledkem projektu německé vlády v oblasti rozvoje průmyslu a vědy, který reflektuje současné problémy evropských ekonomik a zároveň představuje jejich řešení spočívající v automatizaci a elektronizaci současných výrobních procesů. Často se také setkáme s výrazem 4. průmyslová revoluce, který zazněl poprvé na veletrhu v Hannoveru v roce 2011, kdy jej ve své závěrečné zprávě použila expertní skupina německé vlády složená ze špičkových odborníků a představitelů německého průmyslu, v které je KUKA také přímo zapojena.

Pro jaké firmy je řešení s mxAutomation určeno?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: Obecně je určeno především pro strojírenské firmy, které potřebují zefektivnit svou výrobu prostřednictvím robotické automatizace a dosud nemají s nasazením robotů žádné zkušenosti. Typickou aplikací je automatizace obsluhy obráběcích center.

Je možné toto propojení robotů a obráběcích center někde vidět?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: V České republice představujeme tento produkt poprvé na MSV. Ve světě jsou již aplikace s mx Automation v provozu. V loňském roce bylo na veletrhu IMTS v USA předvedeno například obráběcí centrum NTX 1000 od DMG MoriSeiki obsluhované robotem KUKA AGILUS plně integrovaným prostřednictvím mxAutomation/Run MyRobot. Robot byl instalován na lineární ose MoriSeiki přes celou délku výrobní buňky. Robot přenášel součástku ze zásobníku na pravé straně buňky, nabíral vřeteno na levé straně a odstraňoval otřepy po umístění dílu uprostřed buňky. Vše bylo ovládáno pomocí řízení Sinumerik 840d sl na uživatelské obrazovce CELOS.

Mohu uvést i příklad jednoduššího řešení. V roce 2014 bylo v Düsseldorfu uvedeno do provozu obráběcí centrum Mazak VTC 800 obsluhované robotem KUKA Quantec plně integrovaným opět prostřednictvím mxAutomation/Run MyRobot. Obráběcí centra Mazak jsou sice běžně dodávána s vlastní CNC řízením Mazatrol, ale pro německý trh a automobilový průmysl začal Mazak používat Sinumerik. V dané aplikaci robot přenáší součástku ze zásobníku na pravé straně od buňky a umísťuje jí do centra na levé straně. Vše je řízeno pomocí Sinumerik 840d sl.

Čím se liší software mxAutomation od firmy KUKA a Run MyRobot od Siemensu?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: mxAutomation je rozhraní řídicího systému KRC4 a Run MyRobot rozhraní řídicího systému Sinumerik 840D sl, prostřednictvím kterých si oba řídicí systémy vzájemně předávají data.

Nestačilo by pro ovládání robota použití jednoho řídicího systému?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: Ano, ale pro ovládání robotů KUKA je nutné použít řídicí systém KRC4. Použití řízení Sinumerik pro ovládání robota využívá skutečnosti, že je s tímto řídicím systémem operátor obráběcího stroje obvykle dobře obeznámen a nadto je tento řídicí systém tak jako tak k dispozici pro řízení CNC stroje. Je ale nutné dokoupit software, který propojení obou řídicích systémů umožňuje.

Může být řešení s MxAutomation použito i pro jiné aplikace než pro obsluhu obráběcích strojů?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: Ano, může se jednat například o různé logistické úkoly, kde se uplatní řešení s ovládáním prostřednictvím PLC. Opět zde jde o to využít stávajících znalostí a zkušeností obsluhy k rychlému zaučení při zavádění robotické automatizace a z toho plynoucího okamžitého zvýšení efektivity a kvality výroby. V tradičních robotických aplikacích ve firmách, které mají s použitím a obsluhou robotů dlouholeté zkušenosti, ale není důvod na toto řešení přecházet.

Co v rámci spolupráce nabízí společnost Siemens?

Ing. Jiří Karas, Ph.D., Siemens: Dokážeme nabídnout jednodušší řešení pro výrobce a jednodušší obsluhu obráběcích strojů vybavených řídicími systémy Sinumerik. Právě plným propojením řídicího systému obráběcího stroje s procesem robotické manipulace s nástroji a obrobky lze dosáhnout kompletní automatizace výroby. Díky naší spolupráci mají zákazníci přístup k novým produktům a řešením, které pokrývají celý životní cyklus od návrhu, simulace výroby až po uvedení na trh. Jednoduše řešeno, zákazníci dostávají vše z jedné ruky. 

Jaké exponáty můžeme v Brně konkrétně vidět?

Ing. Jindřich Vaňous, KUKA Roboter: KUKA na svém stánku vystavuje robot KR6R900 s řídicí jednotkou  KRC4 s nainstalovaným softwarem MxAutomation ve spojení s řídicím systémem Sinumerik 840D sl. Druhým exponátem je vítěz Zlaté medaile za nejinovativnější exponát v oblasti průmyslových robotů a průmyslové automatizace, robot LBR iiwa. Ten bude představen ve velmi  interaktivní aplikaci – každý z návštěvníků si bude na stánku moci zahrát deskovou hru dáma – a to přímo s robotem. Díky tomu, že tento robot může být nasazen v aplikacích přímo s lidskou obsluhou bez omezení  bezpečnostními ploty, nebude mezi návštěvníky veletrhu a robotem žádná rušivá bariéra.

Ing. Jiří Karas, Ph.D., Siemens: Obdobný exponát na svém stánku předvádí také společnost Siemens. Jedná se o testovací stanici řídicího systému Sinumerik 840D SL s NCU jednotkou 720.3 a ovládacím panelem OP15AT vybavená SW 4.5 SP5 s opcí Run MyRobot ve spojení s robote KUKA Agilus KR6R900 sixx s řídící jednotkou KRC4 compact a pomocným panelem KR C4 Kuka smartPAD s nainstalovaným softwarem MxAutomation.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Výroba nové generace: Technologické trendy
2020-04-28 - 2020-04-28
Místo: online konferenční webinář
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-05-13 - 2020-05-15
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Úspory a údržba v průmyslu
2020-05-19 - 2020-05-19
Místo: Ostrava
Národné fórum údržby 2020
2020-05-26 - 2020-05-27
Místo: Hotel PATRIA, Štrbské Pleso

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI