Print

Fungování moderního typu skladu

-- 11.03.2019

Digitální věk změnil způsob, jakým spotřebitelé nakupují a jakým prodejci prodávají své výrobky. Vzhledem k tomu, že elektronické obchodování (internetový obchod, e-obchod či e-shop) neustále pokračuje v růstu, mění se způsob, jakým fungují sklady, distribuční centra a jejich dodavatelské řetězce. Tento obrovský posun na trhu rovněž ovlivnil typy produktů a služeb, které výrobci nabízejí v rámci manipulace s materiálem.

To, co tuto transformaci trhu neustále pohání vpřed, jsou požadavky elektronického obchodování na rychlejší reakci a nižší náklady na doručení. Aby tyto požadavky mohly být splněny a bylo možno podpořit potřeby nové generace, jako zásadní se jeví investice do nových technologií. Jak je patrné z globálního průzkumu Warehouse Vision 2020 provedeného společností Zebra Technologies, budoucí moderní sklad je založen na tom, jak technologie synergují k vytvoření integrované sítě. Mezi klíčové inovace, které vytvářejí tuto úroveň digitální integrace a pokroku, patří efektivní analýza dat, nositelná technologie, technologie rozpoznávání hlasu, alternativní energetická řešení, vyšší vysokozdvižné vozíky a automatizace.

Vzhledem k tomu, že sklady a distribuční centra se snaží udržet krok s požadavky trhu, přizpůsobení se těmto pěti trendům a jejich implementace budou mít zcela zásadní vliv na další vývoj výrobních podniků. 

1. Telematické systémy

Zrychlení obrátkovosti skladových položek vyžaduje delší dobu provozuschopnosti příslušných zařízení. Pravidelně prováděná údržba nákladních vozidel byla kdysi ve skladech běžnou praxí, která pomáhala omezit výskyt neočekávaných poruch nebo mu zcela zamezit. V současné době mohou výrobci předcházet možným problémům s nákladními vozidly prostřednictvím prediktivní údržby, jelikož díky technologickému pokroku jsme proaktivně informováni o potřebném zásahu údržby. Telematické systémy monitorují provozní parametry v reálném čase během běžných provozních hodin, takže sklady mohou využívat principy prediktivní údržby k určení okamžiku, kdy je vozidlo připraveno k servisnímu zásahu, což zajistí maximální efektivní funkčnost vozového parku dané společnosti. 

2. Pokročilé vychystávání objednávek

Zvýšený růst skladových položek (SKU) nutí sklady, aby se zaměřily na současný stav a způsob vychystávání objednávek. Obecně platí, že 80 % poptávky zákazníků se soustřeďuje na 20 % skladových položek, které mají nejvyšší obrátkovost. Výrobci vysokozdvižných vozíků z tohoto důvodu nabízejí řešení, která se zaměřují na zvýšenou dostupnost regálů na druhém a někdy i třetím patře regálu.

Technologie pick-to-light používá barevné LED diody, jež indikují, které produkty jsou připraveny k výběru nebo k uložení v celém skladu, což umožňuje operátorům rychleji a sebejistěji se pohybovat z jednoho místa na druhé pomocí těchto jednoduše sledovatelných vizuálních pokynů. Tato technologie rovněž pomáhá přizpůsobit se změnám rozměrů regálových boxů, snižuje chyby při výběru a maximalizuje produktivitu operátora. Vzhledem k tomu, že tato technologie zaznamenává zvyšující se popularitu, předpokládá se, že do roku 2023 se podíl jejího růstu na trhu zvýší o 57 %. 

3. Vysokozdvižné vozíky s vyšším dosahem

Vzhledem k rostoucímu množství skladových položek je potřeba mít k dispozici větší a vyšší prostory. Vzhledem k problémům s umístěním nebo kvůli nákladům na expanzi v horizontálním směru mnoho podniků zjistilo, že růst vertikálním směrem pro ně představuje nejrychlejší a nejhospodárnější variantu.

Díky rozsáhlejším možnostem ukládání do regálů ve vyšších skladech jsou optimalizovány skladovací prostory a je umožněno uskladnění většího počtu skladových položek.

4. Energeticky účinné baterie

Prodlužování provozní doby ve skladech a v distribučních centrech vyžaduje zvýšenou dobu provozuschopnosti všech používaných zařízení. Z provedených výzkumů vyplývá, že nás každých 5 let čeká nárůst používání lithium-iontových baterií o 55 %. Za nárůstem využívání lithium-iontové baterie stojí její celkově zvýšené používání ve Spojených státech a její velká popularita, které se těší ve zpracovatelském průmyslu.

Aby byly vysokozdvižné vozíky schopny jezdit déle a podporovat stále se zvyšující nároky na elektronické obchodování, vyžadují baterie, které prodlouží jejich každodenní provozní dobu. Lithium-iontové baterie jsou schopny snížit počet případů, kdy vozíky přestanou být funkční kvůli vybité nebo slabé baterii, a mohou tak přispívat ke zvyšování celkové účinnosti a produktivity podniku. 

5. Automatizovaná řešení

Současný růst elektronického obchodování rovněž tlačí na poptávku po automatizovanějších řešeních skladování. Automatizovaná řešení jsou klíčem k řešení nedostatku pracovníků a mnoho společností tuto technologii využívá k plnění opakujících se úkolů. 

Erica Moyerová je produktová manažerka pro oblast paletových vozíků a stohovacích dopravníků a Shannon Curtisová je produktová manažerka pro oblast vysokozdvižných vozíků. Obě jsou zaměstnány ve společnosti The Raymond Corp.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI