Print

Fórum údržby 2019: Můžete sbírat data čeho chcete, ale jsou k ničemu, pokud z nich chybí informace

-- 14.10.2019

I takto by se dal pojmenovat jeden ze závěrů sedmého ročníku Fóra údržby, které se uskutečnilo v rámci letošního doprovodného programu MSV v Brně. Nejenom výroba a řízení procházejí postupnou transformací, digitalizací a automatizací. Nové trendy pronikají také do oblasti údržby a nedostatek pracovníků v průmyslu a také v údržbě, nutí firmy investovat do drahých řešení. Sběrem dat to ale nekončí, o čemž se mělo možnost přesvědčit více než osmdesát posluchačů, pro které bylo připraveno více než třináct přednášek a specializovaný workshop věnovaný průmyslovému internetu věcí.

Podle Ing. Jana Škarky, místopředsedy ČSPÚ, která byla partnerem celé akce, se tzv. Průmysl 4.0 do podniků nedostává i přes to, že se o tom v posledních třech letech velmi intenzivně mluví. Škarka představil důvody, proč není vzdělávání v údržbě efektivní a upozornil na fakt, že 90 % dat, které sbíráme za pomoci nových technologií, dnes neumíme využít! Jednou z klíčových otázek při modernizaci údržby je podle něj ujasnění si proč, jak a kdo tento proces v podniku realizuje. Bez podpory vedení a spolupráce napříč firmou, je jakákoli investice do modernizace v tomto segmentu zbytečná.

Jeho slova potvrdil i David Řehoř ze společnosti ABB, pro kterou je pohled na údržbu naprosto zásadní už jen díky faktu, že společnost má po celém světě více než tři stovky výrobních závodů a je schopna sledovat celou fabriku z pohledu procesních dat. Kromě představení klíčových produktů, které ABB nabízí v rámci programu Manufacturing Operation Management (MOM), nabídnul exkluzivně účastníkům semináře Průvodce digitální transformací, což je neveřejný materiál, vypracovaný společně se společností Microsoft. Zajímavá byla rovněž diskuse na téma preskriptivní údržby, avšak vzhledem k aktuálnímu stavu, ve kterém se většina českých firem v současné době na poli údržby nachází, se jednalo spíše o debatu z říše sci-fi, i když je to v zahraničí bezpochyby jeden z určujících trendů budoucnosti.

O tom, co aktuálně ve světě letí a kam směřuje vývoj v oblasti údržby, velmi detailně referoval Jan Burian, specialista konzultantské společnosti IDC CEMA. Podle něj dnes na člověka útočí spousta technologií jako Edge devices, 5G sítě, propojení IT OT a spousta dalších témat. Od klasického údržbáře asi ale nelze očekávat, že bude data analyzovat. Nedostatek kvalifikovaných odborníků je proto velkým problémem i v zahraničí. Velké společnosti tak vytvářejí analytická oddělení, protože většinou selhává propojení technologií s reálným světem.

Program nabídnul i celou řadu návodů a doporučení, jakým způsobem zvýšit výkonnost digitalizace nebo snížit náklady na její provoz. Případové studie věnující se reálné problematice údržby představily společnosti ŠKODA AUTO nebo Microsoft a technologie, které výrazně pomáhají řešit problematiku sběru dat a jejich následného využití potom například společnosti SKF, ALEF NULA, Compas Automatizace nebo Kaizen Institute Czech Republic. 

Situace průmyslové údržby v ČR tedy není nikterak optimální, jsme na začátku a modernizace je nevyhnutelná, pokud chcete uspět v konkurenčním prostředí. Nejčastějšími nešvary jsou výrobní technologie nakoupené po částech, redukce budgetů nebo navýšení objemů práce a postupné uvolňování investic. Stabilnímu růstu a zvládnutí procesu digitalizace údržby rovněž neprospívají převážně krátkodobé projekty s nutností rychlé validace.

Autor: Vítězslav Fejfar


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI