Print

Finanční a logistické řízení 2009 aneb od recese k prosperitě

-- 07.06.2009

Letošním rokem oslavuje Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) již 160. Výročí svého založení. U této příležitosti uspořádala katedra ekonomiky a managementu v metalurgii místní fakulty metalurgie a materiálového inženýrství (FMMI) vědeckou konferenci s názvem Finanční a logistické řízení 2009, která se konala 14. 5. – 15. 5. tohoto roku. Letošní, již šestý ročník se snažil vycházet z reality současného trhu, a proto se zaměřil zejména na základní trojici témat Invence – Inovace – Investice, která mají napomoci na cestě od recese k prosperitě.

Vysokou laťku odbornosti nasadil již první příspěvek zahajovacího plenárního jednání v podání Roberta Szurmana z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, který byl se svou přednáškou s názvem Kvalitou od recese k prosperitě vyslán hned dvěma ministry najednou, přičemž konečné posvěcení cesty dostal také od zástupce nové vlády. Ovšem ani další příspěvky v plenární části nevybočily z nastaveného standardu, ať už se hovořilo o rizicích a příležitostech, které pro průmysl krizová situace připravila, nebo o úspěších investiční politiky té či oné firmy. Vzhledem k vysoké koncentraci ekonomů v sále malenovického hotelu Petr Bezruč, kde se opět akce uskutečnila, obohatil úvodní část programu také makroekonomický příspěvek zástupce Komerční banky, a. s. Na základě rozsáhlých analýz v ní mohli účastníci nahlédnout pod pokličku české ekonomiky v době globální krize.

Inspirativní příspěvky bezesporu přinášely všem zúčastněným mnoho zajímavých podnětů a nejednou sváděly k živým diskusím, které probíhaly zejména pod taktovkou samotného děkana FMMI prof. Ing. Ľudovíta Dobrovského, CSc., Dr.h.c. Ten také ve svých příspěvcích zdůraznil nepřehlédnutelnou skutečnost, že dosažené úspěchy tkví v činorodé spolupráci fakulty s průmyslovou sférou, což potvrzovala i vysoká účast významných společností přímo na konferenci; údajně si tuto spolupráci všichni nemohou vynachválit. Přeci jen investice do něčeho nového, co slibuje případnou strategickou výhodu a co se společnosti podaří připravit výzkumnou spoluprací s akademickou půdou, je dobrá investice i v dobách prosperity.

Odpolední část programu prvního dne a den druhý již pokračovaly ve dvou paralelních sekcích, které korespondovaly s názvem konference. Sekce logistického řízení probíhala pod odborným dohledem Radima Lenorta, Iveta Vozňáková (oba VŠB-TUO) se zase starala o hladký průběh části o finančním řízení podniku. V obou sekcích se vystřídalo mnoho odborníků nejen z České republiky. O multilingvální dimenzi konference všechny přesvědčila již úvodní zdravice v podání garanta konference Radima Lenorta, který kromě polštiny, slovenštiny a ruštiny vystřihnul plynulý čínský pozdrav pro jednu z účastnic. Členitý ovšem nebyl jen jazyk, ale tematicky bylo pokryto velké množství aktuálních témat v obou oddělených částech. Kráčet v těžkých dobách bez jediného klopýtnutí není nikdy snadné, když se člověk nemá o koho opřít.

Toto neplatí jen v osobním životě, ale v jisté analogii to můžeme převést také na průmyslové společnosti v období současné nevlídné ekonomické situace. Právě proto je každá takováto snaha přinášet nový pohled a hlavně podněty pro nadcházející období vítaná. I z tohoto důvodu se domnívám, že tematicky bohatá konference schovaná v beskydských horách byla přínosná pro každého, kdo měl možnost se jí zúčastnit. Stejně tak věřím, že i příště, s dodržením pravidelného intervalu dvou let, připraví pořadatelský výbor obdobně bohatý program. Doufejme, že se v následujícím ročníku setkáme s pozitivnější tematikou.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI