Print

Digitalizace jako součást DNA

-- 11.03.2019

Servisní služby ABB v České republice zahrnují pokročilé diagnostické služby a automatizované systémy údržby, které vždy splňují požadavky na zajištění kybernetické bezpečnosti. U našich zákazníků vzdáleně monitorujeme a optimalizujeme jejich zařízení a díky analýzám doporučujeme nejvhodnější servis pro výrobu. Instalací pokročilých a nejmodernějších servisních produktů ABB získávají naši zákazníci špičkový servis na dosah svým potřebám.

Průmyslová revoluce, digitalizace a internet věcí tvoří jedno ucelené téma, které označuje propojení vestavěných zařízení s internetem. Zatímco před pár lety patřilo ovládání věcí na dálku pomocí internetu do sféry sci-fi, dnes je to běžná a zavedená realita. Nejedná se pouze o situaci, kdy mobilním telefonem ovládáte např. zhasínání světel nebo regulujete teplo ve vašich domovech. Technologie pokročily do té míry, že si můžete vytvořit ucelený systém ovládání, který bude zcela automatický i pro větší provozy, továrny a průmyslové celky. Díky modularitě inteligentních systémů můžete postupovat po krocích, přirozeně dle vašich potřeb a třeba i finančních možností.

Digitalizace pomáhá přepnout v současnosti převažující off-line režim na on-line platformu, kdy se budeme moci připojit ke každému zařízení a na dálku ho sledovat a diagnostikovat. Servisní technik díky tomu může vyrazit na předem naplánovanou odstávku, nikoli k nečekané poruše. Tento přístup šetří provozní náklady a přesně a preventivně předchází nečekaným odstávkám.

Digitalizace je nicméně běh na dlouhou trať, neboť chytré továrny si každý hned teď a nově na zelené louce nepostaví. Přesto chytrá zařízení již dnes vyplňují nejednu výrobní halu. Objem dat, která tato zařízení generují, se navyšuje, aniž by mnozí tušili, co si s nimi počít. Přitom digitalizace v údržbě přináší pro servis jedinečné příležitosti. Díky velkému objemu získávaných dat lze na základě automatické analýzy identifikovat odchylku od normálu a vhodným způsobem na ni zareagovat.

Rodina digitálních služeb a chytrých řešení od ABB

Naše digitální schopnosti, jimiž se řadíme ke špičce v oboru, vycházejí z desítek let působení v energetice. Máme více než 120 let zkušeností v celém hodnotovém řetězci elektrické energie, současný tým čítá přes 50 000 odborníků, máme 7 000 distribuovaných řídicích systémů a 5 000 instalací v energetických nebo vodohospodářských provozech po celém světě. Stárnoucí infrastruktura, nové předpisy, rozptýlené zdroje energie a sbližování informačních a provozních technologií (IT/OT) – to je jen několik z palety problémů a úkolů, které výrazně mění podobu energetiky. ABB Ability poskytuje cílená digitální řešení a výrobky pro různé potřeby energetických podniků, od výroby přes přenos až po rozvod elektrické energie. Šíře nabídky ABB Ability sahá od pokročilých diagnostických nástrojů, jež zabraňují neplánovaným výpadkům, až po řídicí systémy pro jednotlivé elektrárenské kotle pro spalování uhlí. Portfolio ABB Ability zahrnuje také širokou řadu optimalizačních a automatizačních řešení, která přinášejí kvalitu a přesnost i do nejsložitějších výrobních procesů. Naše řešení se zakládají na digitálním know-how, které patří k nejlepším v oboru, a také na desítkách let zkušeností v různých výrobních sektorech. ABB Ability slouží k nejrůznějším účelům, od racionalizace výroby až po prediktivní údržbu, jež snižuje provozní náklady.

Monitorování stavu nízkonapěťových motorů

Smart sensor snímá údaje o vibracích, teplotě, hluku a dalších parametrech, snižuje tak prostoje motorů až o 70 % a prodlužuje jejich životnost až o 30 %, to vše při současném snížení odběru elektrické náročnosti o 10 %. Smart Sensor je připevněný k rámu nízkonapěťového asynchronního motoru. Nejsou nutné žádné kabely. Pomocí zabudovaného algoritmu, který je založený na desetiletých zkušenostech ABB s výrobou motorů, vysílá ABB Ability ™ Smart Sensor údaje o celkovém stavu motoru přes chytrý telefon a internet na zabezpečený server. Toto řešení umožňuje přetvořit obrovské množství motorů na chytrá zařízení schopná využívat výhody inteligentního servisu.

Sledování stavu motorů je novým standardem pro nízkonapěťové motory. Až do dnešní doby bylo u většiny nízkonapěťových motorů využívání trvale instalovaných zařízení na monitorování finančně velmi náročné. Motory proto v závodech jednoduše běžely tak dlouho, dokud se neporouchaly. Nové řešení od ABB tuto situaci mění a díky návratnosti nižší než jeden rok umožňuje monitorovat stav prakticky všech nízkonapěťových motorů. Díky sledování stavu lze plánovat údržbu v předstihu, což snižuje prostoje a prodlužuje životnost motoru. Vzhledem k tomu, že řešení je schopno produkovat velké množství dat o stavu mnoha motorů, otevírá tím také cestu k optimalizaci provozu a spotřeby energie na úrovni celého závodu.

Chytré senzory lze snadno umístit přímo na motory. Základem řešení je kompaktní snímač, který lze snadno připevnit k rámu nízkonapěťového motoru. Nejsou nutné žádné kabely. Vybrané typy nízkonapěťových motorů ABB lze (volitelně) těmito chytrými senzory osazovat již ve výrobě. K dispozici jsou rovněž sady pro retrofit, s jejichž pomocí je možné snímače připevňovat na již instalované motory. Montáž a konfigurace senzorů trvá jen několik minut. Senzory jsou kompatibilní s většinou nízkonapěťových motorů, ať už nových, či starých, od ABB i jiných výrobců. Senzor monitoruje signály z motoru a v pravidelných intervalech přesně měří klíčové parametry. Data jsou přenášena pomocí vestavěné, energeticky úsporné Bluetooth® technologie do chytrého telefonu nebo (v budoucích verzích) do ABB webové brány (gateway) a poté na zabezpečený cloudový server. Pro datovou komunikaci jsou využity šifrovací protokoly v průmyslovém standardu, veškerá data uložená v cloudu jsou tedy zašifrována. Server pomocí pokročilých algoritmů, využívajících rozsáhlé know-how společnosti ABB, provede analýzu dat a zpracuje je do smysluplných informací, které posléze odešle zpět na chytrý telefon uživatele nebo na určený webový portál. Data jsou rovněž sledována v čase a umožňují tak analýzu trendů.

Chytré motory a inteligentní údržba v rodině produktů ABB Ability proměňují motory – doposud relativně jednoduchá zařízení – na chytrá, bezdrátově propojená zařízení. Poskytuje smysluplné informace o stavu a výkonu motoru a umožňuje uživatelům využívat v rámci údržby chytrá řešení. Výrobní závody nyní mohou plánovat údržbu dle skutečných potřeb, nikoli podle provozních hodin nebo předem naplánovaných intervalů údržby. Tím se snižují náklady na údržbu a omezují se, ba dokonce eliminují neplánované odstávky. Řešení nabízí rovněž příležitost k optimalizaci spotřeby energie motorů – na základě porovnání dat o úrovni energetické spotřeby jednotlivých motorů s informacemi o provozu výrobního závodu je možné vybírat nejvhodnější motory a dosáhnout tak snížení nákladů na energii. Řešení proto podporuje snahu provozovatelů snižovat celkové náklady na pořízení a provoz motorů.

Závěr

Že revoluce bude pokračovat, to naznačuje řada předpovědí a výzkumů. Zatím dnes máme zhruba 10 mld. propojených produktů, v roce 2020 má být k internetu připojeno až 25 miliard „věcí“ – čidel, chytrých nositelných zařízení nebo třeba i domácích spotřebičů. Internet věcí lze již nyní hodnotit jako zásadní faktor pro nadcházející proměny podnikání. Chytré a provázané sítě urychlí uvádění nových produktů a umožní rychleji reagovat na potřeby zákazníků. To vše především proto, že firmy budou mít díky datům od zákazníků daleko lepší přehled o tom, co, kdy a v jaké míře požadují.

www.abb.cz

Autor: Daniel Antal, ABB


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI