Print

Diagnostické přístroje pro prediktivní údržbu a spolehlivost strojů

-- 05.12.2016

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady vyžaduje pravidelnou kontrolu a diagnostiku výrobních strojů i výrobních procesů. Efektivními nástroji pro tuto činnost s prokazatelnými výsledky jsou ruční termokamery FLIR a rovněž přenosné i stacionární vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging a vysokorychlostní kamery iX Cameras, které umožňují rychle a snadno zobrazit skryté děje a potenciální problémy.

1. Termokamery FLIR – bezkontaktní kontrola teplot 

Rychlým nástrojem pro zjištění okamžitého stavu výrobních strojů, zařízení a výrobních procesů je termodiagnostika – snímání teplotního pole termokamerami FLIR. Termodiagnostika má výhodu v tom, že se jedná o bezkontaktní metodu a provádí se za plného provozu stroje nebo zařízení, má prokazatelné výsledky ve snížení výrobních a provozních ztrát způsobených neplánovanými odstávkami a zmetkovitostí a zvyšuje spolehlivost strojů a zařízení. Nejstarší a dodnes nejrozšířenější využití termodiagnostiky je v oblasti vedení a rozvodu elektrické energie na všech napěťových hladinách a termodiagnostika elektrických strojů a zařízení.

Typické příklady závad v rozvodech elektrické energie 

Nejčastějšími problémy v rozvodech elektrické energie jsou přehřáté spoje, které jsou důsledkem zvýšeného odporu vodiče/spoje. Při průchodu proudu vzniká v tomto odporu ztrátový výkon v podobě tepla, jež v lepším případě pouze namáhá spoj/vodiče a v tom nejhorším může být příčinou požáru v daném místě. Dalším typickým příkladem jsou přehřáté elektrické stroje vlivem špatné izolace, nevhodného provozování atd. V mnoha případech pak dochází k výpadku připojených zařízení, což se okamžitě projeví neplánovanou odstávkou celého výrobního procesu, a k následným výrobním ztrátám. Díky včasné termodiagnostice kvalitní ruční termokamerou lze kritická místa včas odhalit a zabránit tak možným problémům a výrobním i provozním ztrátám. 

Příklady využití termodiagnostiky v elektrotechnice 

Pro kvalitní termodiagnostiku jsou velmi vhodné ruční termokamery FLIR od společnosti SpektraVision s. r. o., autorizovaného distributora firmy FLIR oceněného známkou „Platinový partner“. Nabídka termokamer je velmi rozsáhlá a uspokojí všechny požadavky na kvalitní bezkontaktní měření teplot. Termokamery se vyrábějí v širokém spektru rozlišení až 1024 × 768 bodů, využívají nejmodernější technologie a nabízejí odolnost, snadné ovládání, unikátní měřicí a obrazové funkce. Rozsah měřených teplot až +2000 °C a vysoká citlivost (až 0,015 °C) umožňují využití v odvětvích, jako jsou elektro (kontrola rozvodů, elektrozařízení a strojů, kontrola FVE panelů), strojírenství a mechanika (tepelné namáhání strojů a zařízení), výrobní procesy (kontrola teplot při výrobě a zpracování materiálu, lití a tváření plastů), hutnictví (kontrola teploty taveniny a licích pánví), stavebnictví (detekce tepelných mostů, vlhkosti, vzduchových netěsností), a také při detekci úniku plynů (FLIR GF3xx). Takový rozsah nabízí pouze FLIR.Ruční termokamery FLIR

Termokamery FLIR ukládají termosnímky spolu s fotosnímky a poskytují speciální obrazové funkce, které jsou velmi užitečné pro zobrazování teplotních polí. Funkce MSX umožňuje prolnutí kontur z vestavěné videokamery do termovizního obrazu a oproti jiným obrazovým funkcím přináší zpřehlednění a zvýšení orientace v obrazu i v případě tepelně nekontrastního objektu.

Standardní termosnímek, termosnímek MSX, prolnutí termo- a fotosnímků 

U vybraných typů termokamer FLIR je dostupná speciální obrazová funkce UltraMax, která umožňuje zvýšit rozlišení výsledného snímku na čtyřnásobek původního rozlišení (tedy až do 3,1 Mpix). Tato funkce zvyšuje nejen kvalitu snímku, ale také přesnost při měření teplot. Díky tomu lze termokamery FLIR využít i pro měření malých objektů nebo vzdálených objektů. 

Nabídku doplňuje kapesní termokamera FLIR C2, která svými kompaktními rozměry o velikosti mobilního telefonu (125 × 80 × 24 mm) nabízí univerzální použití s minimální investicí. Je určena pro rychlou kontrolu elektrorozvodů a strojů a díky zobrazovacím schopnostem a nízké ceně se ve velmi krátké době jistě stane součástí běžného vybavení technických pracovníků.

Kapesní termokamera FLIR C2 

Všechny uložené snímky lze vyhodnotit v termokameře i PC a vytvořit tak komplexní zprávu z měření. Při spojení termokamery s PC lze provádět také on-line záznam s možností exportu dat do programu MS Excel. U vybraných modelů FLIR T460,  FLIR T660 a T1020 je navíc možné uložit radiometrický videozáznam přímo na SD kartu, což je užitečné pro záznam rychlých tepelných dějů nejen při výrobních procesech, ale kdekoli v terénu. 

On-line záznam měřených teplot 

Mezi novinky patří speciální klešťový ampérmetr FLIR CM174, který umožňuje měření napětí do 1000 V (AC/DC) a proudu do 600 A (AC/DC) i dalších elektrických parametrů a je vybaven vestavěnou termokamerou, čímž poskytuje také informaci, zda nedochází k přehřívání měřených rozvodů či instalovaného zařízení. 

Měřicí přístroj FLIR CM174 

Celou řadu termokamer FLIR nyní nabízíme do konce roku s akčními slevami až 30 %. 

Autor: Ing. Štěpán Svoboda, SpektraVision s. r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
Fórum údržby
2018-10-02 - 2018-10-02
Místo: Brno, veletrh MSV
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

Panasonic Electric Works Europe AG
Panasonic Electric Works Europe AG
Veveří 3163/111
616 00 Brno
tel. +420 541 217 001

Brady s.r.o
Brady s.r.o
Na Pantoch 18
831 06 Bratislava
tel. +421 2 3300 4862

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

všechny firmy
ReklamaTematické newslettery


Anketa


Na horách/u moře
Na chalupě/chatě v tuzemsku
Co je to dovolená?

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI